Starostlivosť o obyvateľov domova sa upriamuje na ich diagnózy. Zahŕňa to vzdelávanie zamestnancov zariadenia, individuálnejší prístup ku klientom a "ordinovanie" činností, ktoré by mali pomôcť zmierniť ich Parkinsonovu či Alzheimerovu chorobu.
ROŽŇAVA. Niekdajší domov dôchodcov sa mení na Subsidium – Špecializované zariadenie, zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb. Stále je to rozpočtová organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja.
Potrebujú psychológa
Zariadenie je permanentne naplnené. "Aj momentálne máme 156 klientov, je to plný stav. Vytvorený je aj poradovník, v ktorom je 56 klientov. Priemerná čakacia lehota je jeden rok," informovala nás riaditeľka Mária Wernerová.
V súvislosti so špecializovanou starostlivosťou o klientov, na ktorú sa v Rožňave pripravovali uplynulé dva, tri roky, by tu potrebovali psychológa. "Zháňame ho už asi tri roky, no záujem o tento post nie je. Je to zrejme neatraktívne miesto. Pritom by sme psychológa veľmi potrebovali hlavne v adaptačnej fáze, tá je pre klientov najťažšia. Je pre nich náročné prijať, že sa ich život zmenil."
Špecializujú sa na diagnózy klientov
Prácu psychológa zatiaľ čiastočne nahrádzajú dve psychoterapeutky – dobrovoľníčky. "Ich práca je však časovo obmedzená, chodia k nám len na niekoľko hodín. Preto by sme potrebovali psychológa nastálo."
V Subsidiu, ktoré poskytuje celoročnú pobytovú sociálnu službu, sú obyvatelia najčastejšie s diagnózami ako Parkinsonova či Alzheimerova choroba, skleróza multiplex, schizofrénia, demencia.
"Na špecializáciu sa v našom zariadení pripravujeme už od roku 2007, keď sme začali upriamovať odbornú spôsobilosť našich zamestnancov na komunikáciu s dementnými obyvateľmi, na prípravu dobrovoľníctva v zariadení, na aktiváciu pamäti obyvateľov, na bazálnu stimuláciu a ošetrovanie dementných obyvateľov," vysvetľuje riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer