Ozdravný režim však pre niekoľkých zamestnancov mestského úradu znamenal aj prepustenie z práce.
TORNAĽA. "Sme rarita v celej Európskej únii," hovorí hlavný kontrolór mesta Mikuláš Cmorík. "Ja som nepočul, že by niektoré mesto bolo v priebehu dvoch rokov už druhýkrát v ozdravnom režime. Len Tornaľa."
Postupne znižujú záväzky
V roku 2008 trvalo mestu 6 mesiacov, kým sa z dlhov dostalo. Teraz má 90 dní na to, aby záväzky dostalo pod prah 15 percent bežných príjmov vlaňajška. "Musíme sa dostať pod 11,5 milióna eur. Momentálne predstavuje dlh mesta 780 051 eur. Od vyhlásenia ozdravného režimu do včerajška sme znížili záväzky o 105 949 eur. To je pozitívny výsledok, a preto verím, že teraz nám na zrazenie dlhov budú stačiť tri mesiace," hovorí M. Cmorík. Mesto však musí myslieť aj na spolufinancovanie projektov, v ktorých bolo úspešné. "Napríklad sme museli dať dokopy 82 984 eur na 5-percentné spolufinancovanie za vykonané práce na hnedom priemyselnom parku. S dodávateľom máme zmluvu o diele, ktorá zahŕňa práce od búracích, zemných až po prípravné podľa harmonogramu. To sú veci, na ktoré jednoducho musíme nájsť peniaze aj v tejto situácii."
Osem ľudí prepustili
K prvému decembru bolo z mestského úradu prepustených osem zamestnancov. O prácu prišli ľudia z rôznych odborov a na rôznych postoch, vrátane referentských, asistenčných aj odborných. Tým muselo mesto uhradiť odstupné. Zastupiteľstvo musí myslieť na spôsob čerpania rozpočtu počas ozdravného režimu. "Ja navrhujem, aby sme pristúpili na návrh rozpočtu na rok 2010 až po skončení ozdravného režimu, pretože robiť rozpočet, keď nemáme východiskové čísla, je zbytočné," myslí si kontrolór. Vyhlásenie ozdravného režimu primátorom mesta, schválenie zastupiteľstvom a odobrenie Ministerstvom financií SR bolo na konci vlaňajšieho roka len vyvrcholením patovej situácie, do ktorej sa Tornaľa dostala. Zvláštne hospodárenie s mestských peniazmi, prípadne žiadne vyúčtovanie, rozpory medzi primátorom a poslancami a narastajúce dlhy vyústili do rušného novembrového dňa, keď sa vtedajší primátor Ladislav Dubovský na polícii vzdal svojej funkcie.
Atmosféra sa upokojila
Pripomíname, že sa tak stalo pri vyšetrovacích úkonoch súvisiacich s trestnými podaniami na jeho osobu. Aj sám hlavný kontrolór ich na neho niekoľko podal v súvislosti s porušovaním povinností pri správe cudzieho majetku a so zneužitím právomocí verejného činiteľa. "Môžem konštatovať, že situácia a atmosféra na celom mestskom úrade sa už upokojila. Už neexistujú také rýchle rozhodnutia, do hodiny či do jedného dňa, aké boli v minulosti. To, ako a kde vieme peniaze ušetriť a ako kontrolovať ich tok, je výsledkom toho, že naše vnútorné smernice sú kvalitné. Vrátane vzájomnej kontroly všetkého, čo sa na úrade robí. Keby sa to v minulosti bolo takto dodržiavalo, neboli by sme tam, kde sme teraz," myslí si M. Cmorík. Mesto momentálne vedie zastupujúci primátor Ľudovít Katona (nez.). Keby mestu nestačilo na zrazenie dlhov 90 dní, môže požiadať o predĺženie ozdravného režimu o ďalšie tri mesiace.
Hlavný kontrolór Mikuláš Cmorík predpokladá, že 90 dní na zrazenie dlhov by mestu malo stačiť.
Foto: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer