GEMER. O tovar rožňavských záložní je zvýšený záujem hlavne pred Vianocami, ale tiež v období stužkových či maturít. Zákazníci vtedy naraz nakupujú aj niekoľko cenností. Založená elektronika či porcelán sú až na druhom mieste, jednoznačne vedie zlato.
Naopak, predávajúci v záložniach z Banskobystrického kraja si zasa ledva zarobia na nájomné. Tvrdia: dobré časy sú už dávno za nami!
V predaji vedie zlato
"Napríklad pred Vianocami nás denne navštívilo aj štyridsať ľudí a len málokto od nás nič nekúpil," tvrdí predavačka z rožňavskej záložne. "Síce berieme elektroniku aj porcelán, ale záujem je jednoznačne o zlato. Teraz po sviatkoch si chodia založený tovar postupne vyzdvihnúť, no záujem o kúpu tiež pretrváva."
"Vianočné sviatky k nám pritiahli stálych aj nových zákazníkov," vysvetľovala ďalšia predávajúca zo záložne Zaneka v Rožňave. Tu sa zaoberajú výlučne zlatom. "Založiť prišli hlavne také šperky, ktoré pre nich nie sú až natoľko podstatné. Bolo vidieť, že pred sviatkami ľudia potrebovali peniažky."
Zákazníkov láka výhodná cena
Záložná doba je v tejto predajni šesť týždňov. Po jej uplynutí sa donesený šperk môže ponúknuť na predaj. "Momentálne je naša predajná cena 16,59 eura za 1 gram zlata." To je zrejme pre väčšinu zákazníkov výhodná cena. "Pred sviatkami, ale aj v čase maturít či stužkových nakupujú všeličo. Šperky pre mužov, ale aj dámy. Väčšinou sú to prstene, retiazky aj náušnice pre detičky. Niektorí dokonca kupujú naraz aj niekoľko párov, pretože je to výhodné," vysvetľovala.
Prídu, obzrú a odídu
V Revúcej sa majitelia záložní snažia skôr predísť možnému krachu. "Pociťujem skôr riadny úpadok, ako nákupný ošiaľ zákazníkov," vyjadril sa majiteľ záložne na zlato Aurum v Revúcej Ladislav Šestina. Takáto situácia vraj trvá už dva roky.
Majiteľ situáciu odôvodňuje premnoženosťou týchto predajní. "U nás v Revúcej ich pomaly nájdete na každom kroku, konkurencia je teda veľká." Ak je lepší deň, v predajni sa vystrieda približne 30 zákazníkov. "Aj tí väčšinou iba prídu, poobzerajú a idú ďalej. Kúpia niečo iba výnimočne," priznal majiteľ.
Zarobia sotva na nájomné
Takáto situácia vládne aj v Rimavskej Sobote. Záložne vraj zažívajú svoje najhoršie časy. Potvrdilo nám to viacero oslovených predajní. "V našom malom mestečku je spolu 13 evidovaných záložní a popri tom minimálne 20 neevidovaných," vyjadrila sa jedna z majiteľov rimavskosobotských záložní Mária Bazošová. "Šperky si ľudia vedia založiť pomaly v každej krčme. Aj preto pociťujeme riadny pokles zákazníkov, zarobiť si vieme ledva tak na nájomné. Uvidíme, či v budúcnosti vôbec budeme v tomto biznise pokračovať."
Svoj slabý predaj majitelia odôvodňujú tiež konkurenciou s väčšou pôsobnosťou, ktorá si môže dovoliť ísť s predajnou cenou o niečo nižšie. "Ak chceme prežiť my, maloobchodníci, v cenách si, žiaľ, musíme udržiavať určitý trend, čo je veľmi ťažké," dodala na záver M. Bazošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer