JELŠAVA.
Dokumenty našli v krstiteľnici
"Dokumenty sme objavili úplne náhodou pri prezeraní erbu na krstiteľnici, ktorá patrí medzi národné kultúrne pamiatky a chceli by sme ju zrekonštruovať. Zostrojili ju domáci cechmajstri. Na jej vrchu je jablko s krížom a práve tam boli ukryté dokumenty," objasňuje evanjelický farár Ivan Bojna.
Historické listiny pochádzajú z roku 1790 a 1836. Pod staršou je podpísaný majster, ktorý urobil krstiteľnicu, Ján Krajetz. Papier bol vyrobený v tlačiarni v Rožňave a vidieť na ňom znaky vodotlače. Dokumenty sú napísané v starej češtine, používanej v predbernolákovskom období. V staršom z nich, z roku 1790, sa píše o postavení kostola a krstiteľnice. Bolo to za panovania kráľa Jozefa II. a prvým kazateľom v kostole bol Pavol Valaský. Na druhej strane listu je podpísaný Ľudvig Samuel, ktorý spomína ďalšie vyčistenie a upravenie železnej krstiteľnice v roku 1836.
"Menšia listina je tiež z roku 1790 a stojí v nej, že poctivý cech zámočnícky daroval majstrovské dielo, krstiteľnicu, na potreby nášho evanjelického chrámu. Autora tohto dokumentu, aj keď je podpísaný, sme zatiaľ nezistili," informuje farár. Podľa jeho slov staré vzácne papiere preložil ich nálezca, archivár z úradu Rímskokatolíckeho biskupstva v Rožňave Stanislav Kršniak. V súčasnosti sa nachádzajú na bezpečnom mieste. Kópie dokumentov budú vystavené aj v plánovanom jelšavskom múzeu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer