Tieto výsledky dosiahol aj napriek nepríjemnému zraneniu spred troch rokov, ktorého liečba trvala viac ako rok. Paradoxne práve toto zranenie ešte viac prehĺbilo jeho záujem o súborné cvičenia poomsae.
ROŽŇAVA. Gabriel Hiczér je slovenským reprezentantom a členom Top tímu. Možno pre iných by zranenie bolo dôvodom na koniec, pre neho však dôvodom, prečo sa stal reprezentantom Slovenska v poomsae. Na nepríjemnú situácia spred troch rokov si spomína celkom presne. “V zápase mi pri výmene techník kopov súper v obrane nastavil ľavé koleno a moja pravá noha, presnejšie predkolenie narazila v plnej sile do jeho kolena. Pocítil som nesmiernu bolesť, pretože sa mi zlomila holenná kosť. Bola potrebná operácia, pri ktorej mi vložili do kosti klinec a tri mesiace som bol o barlách a rok s klincom v nohe. Stalo sa to napriek tomu, že som mal všetky predpísané chrániče a bol to len športový zápas. Toto ma psychicky veľmi zasiahlo, pretože ešte nikdy ma nič tak dlho neobmedzovalo ako toto zranenie. Chcel som ísť vyššie, no nedalo sa, musel som vydržať. Pomaly som aj s týmto obmedzením a bolesťami začal cvičiť. Keď som už bol za tým všetkým, tak som si povedal, že už nestojím o takú bolesť,“ uviedol Gabriel Hiczér.
Nevzdal sa
Taekwonda sa však nemienil vzdať. Naplno sa začal venovať súborným cvičeniam poomsae, na zápas však úplne nezanevrel, no venuje sa mu len na tréningoch. “Poomsae sú predpísané techniky v pohybe ako obrana a útok proti imaginárnemu protivníkovi, kde sa hodnotí precíznosť prevedenia. Tieto cvičenia sa mi natoľko zapáčili, že im venujem pri nácviku veľa času, no dokázať ich podať s patričnou presvedčivosťou si vyžaduje veľmi špecifický prístup a vysoké nasadenie,“ priblížil G. Hiczér. Okrem toho príprava spočíva aj v posilňovaní, no nesmie to ísť na úkor dynamiky a dôležitá je aj ohybnosť, aby mali kopy potrebnú výšku. “Dôležitým faktorom je aj psychická odolnosť, pretože pri súťaži je pretekár sledovaný piatimi rozhodcami, ktorí si všímajú každú chybičku a podľa toho hodnotia. Ľahko sa teda môže stať, že cvičenec tomuto tlaku podľahne a techniku úplne pokazí alebo zabudne, čo nasleduje. Áno, aj to sa stáva,“ povedal G. Hiczér.
Top tím
Slovenská reprezentácia v poomsae sa dobre rozbieha a má na konte už aj prvé úspechy. Jej trénerkou je N. Kiššová, ktorá je trénerkou rožňavského Taekwondo Hakimi, ktorého dres oblieka aj G. Hiczér. “Ako člen Top tímu, by som chcel prispieť k zlepšeniu našej pozície na medzinárodnej úrovni. Ak sa napríklad budeme porovnávať s Čechmi, tak ťaháme za kratší koniec. Ich reprezentácia má vynikajúce možnosti a zúčastňujú sa najväčších turnajov. A to pod dohľadom ich kórejského majstra,“ uviedol G. Hiczér. Práve takýchto súperov mal aj na turnaji Prague Open 2009 na prelome októbra a novembra. Navyše bodovali českí rozhodcovia, no aj tak získal druhé miesto. “Považujem to za úspech. Ani zďaleka som neabsolvoval toľko súťaží a pritom som sa českým reprezentantom dokázal plne vyrovnať,“ pochválil sa G. Hiczér. Poomsae sa cvičí v rôznych vekových i kvalitatívnych kategóriách, no až v majstrovskej seniorskej kategórii sa ukáže všetka krása techník, kopov či úderov. Víťazstvá tu nie sú jednoduché a umiestnenia na medailových priečkach sú vždy úspechom.
Okrem samotných cvičení poomsae sa G. Hiczér venuje aj rozhodovaniu na domácich turnajoch a v súčasnosti sa pripravuje aj na funkciu inštruktora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer