Zlodeji ničia gemerské lesy. Blížia sa mrazivejšie dni a tak čoraz častejšie vídať skupinky ľudí vlečúcich konáre stromov. Ich logika je jasná. Zima je veľká, peňazí na dreva vraj niet, v lesoch je ho dosť a zadarmo. Aby sa vyhli pokute, na zber radšej posielajú svoje deti, ktoré sú zákonom nepostihnuteľné.
GEMER. Mestské aj štátne lesy bijú na poplach. Napriek pravidelnému hliadkovaniu strážcov lesa a polície v mnohých prípadoch krádežiam zabrániť nevedia. Situácii sa snažia predísť predajom lístkov, za ktoré si záujemcovia môžu drevo kúpiť za zvýhodnenú cenu. Týmto krokom sa lesníkom podarilo aspoň o niečo znížiť počty drobných krádeží.
Predávajú ho za symbolickú cenu
"Drobné krádeže dreva zaznamenávame pravidelne, a to u určitej skupiny obyvateľstva," povedal Bohuš Hudaček, riaditeľ Mestských lesov, s. r. o., v Rožňave. Aj keď sa drevo kradne počas celého roka, najfrekventovanejším obdobím je zima, keď ho zlodeji potrebujú viac na vykurovanie obydlí.
"Situácii sa snažíme zabrániť aspoň sčasti tak, že ľuďom ponúkame lístky na predaj dreva. Cena je symbolická, približne dve eurá za jednu fúru, ktorú si odvezú na káričke," spresnil riaditeľ.
Na zber raždia dohliada miestny lesostrážca. "Ak by nik nedával pozor, ľudia by išli zbierať na iné miesta, aj tam, kde je to zakázané. Krádeže sa, žiaľ, rozmáhajú naďalej. Celý priestor jednoducho podchytiť nevieme."
Medzi "rizikové" lokality patria napríklad mestské lesy pri Čučmianskej a Cintorínskej ulici. "Tu máme osadené kvalitné dubové drevo, ktoré ľudia radi kradnú," dodal riaditeľ.
Drevo si môžu odpracovať
Krádeže, ktoré sa podarí objasniť, končia neraz až na súde. "Máme aj takéto prípady," povedal Arpád Kavečanky, riaditeľ Štátnych lesov SR, odštepný závod v Rožňave. "Väčšina krádeží sa však nedá sankcionovať, pretože ich páchateľmi sú maloleté deti."
Krásnohorské Podhradie a Betliar sú ďalšie lokality, kde žije zvýšený počet sociálne znevýhodnených rodín, a tak sa aj tieto oblasti často stávajú terčom zlodejov dreva. Lesy sa preto rozhodli pre alternatívne riešenie. V spolupráci s oddielom mestských skautov z Rožňavy, ktorého členmi sú hlavne ľudia z tejto sociálnej vrstvy, uzavreli dohodu. "Oddiel pre nás vykonáva určité pomocné práce, napríklad čistenie potokov. Tí, čo sa do práce zapoja, si môžu od nás drevo kúpiť lacnejšie, alebo si jeho cenu týmto spôsobom odpracovať," vysvetlil riaditeľ. Naposledy oddiel čistil potok práve v Betliari.
Efekt hliadkovania bol minimálny
Krádeže dreva maloletými nie sú novotou ani pre Štátne lesy SR, odštepný závod v Revúcej. Aj v tomto okrese sa v minulosti vykonávali hliadky v spolupráci so štátnou políciou. "Efekt bol však minimálny," priznal riaditeľ Jozef Bystriansky. "Väčšinou sme páchateľa nedolapili, alebo kradli deti."
Medzi oblasti s častým výskytom krádeží patrí hlavne južná časť okresu Revúca, najmä v blízkosti mesta Tornaľa. Predísť problému sa preto aj tu snažia lacnejším predajom palivového dreva. "Sú to zvyšky po ťažbe dreva, hrubšie haluze, vrchovce. Cena je približne osem eur za kubický meter. Takto sme doposiaľ predali asi 9-tisíc kubíkov dreva," informoval Bystriansky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer