Korzár logo Korzár Gemer

Vlastníci bojujú o svoje pozemky pod osadou

Už niekoľko desiatok rokov sa domáhajú majitelia pozemkov pod rómskou osadou v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava svojich vlastníckych práv. Na ich pozemkoch stoja načierno postavené domy a stále ich pribúda.

Starosta. Štefan Szarka hovorí, že vláda prijala uznesenie, tak nech ho aj rieši.Starosta. Štefan Szarka hovorí, že vláda prijala uznesenie, tak nech ho aj rieši.

Pred pár týždňami prišlo skutočným vlastníkom vari prvé oficiálne a písomné uznanie, že ich snaha je opodstatnená.

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Ako sme už informovali, v Krásnohorskom Podhradí sa chystali jednoduché pozemkové úpravy. Mala sa tak vyriešiť rozdrobenosť pozemkového vlastníctva. Išlo asi o 12-hektárovú plochu pod hradom Krásna Hôrka. Domy sú tam postavené na pozemkoch iných vlastníkov a tí s tým nevedia urobiť nič. Nemôžu svoje pozemky užívať, ani ich vymeniť, ani za ne dostať peniaze, zodpovedajúce ich hodnote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Majú pozemky a na nich cudzie stavby

Štefan Szaniszló a Imrich Lázár sú dvomi vlastníkmi, ktorí tam majú svoje pozemky a sú zároveň tými, ktorí sa za všetkých snažili všetkými zákonnými možnosťami domôcť sa svojich práv. Zatiaľ si obyvatelia osady stavali svoje domy a zastavanú plochu rozširovali ďalej a ďalej. Momentálne tam žije okolo 700 ľudí.

"Problém bol v tom, že obec a pozemkový úrad považoval pozemky za zelenú lúku v pôvodnom stave. Za ich predaj by sme v takom prípade dostali približne 7 centov za meter štvorcový. To je približne 50-násobne podhodnotené. My si totiž stojíme za svojím. To sú zastavané pozemky neoprávnene zabraté na nepoľnohospodársky zámer. A to je teda rozdiel. Za to by sme dostali 3,5 až 7 eur za meter štvorcový podľa trhovej ceny," hovorí Lázár.

Po tom, ako obec deklarovala, že ide robiť pozemkové úpravy, pustili sa vlastníci do boja ešte viac. Spísali petíciu, v ktorej žiadali obec, aby zmenila nezákonný stav. Podľa nich každý úrad vedel o tom, že domy tam vyrastajú "načierno", ale nik s tým nič urobiť nevedel. Petíciou vlastníci žiadali vyňať zastavanú poľnohospodársku pôdu z poľnohospodárskeho pôdneho fondu prostredníctvom obvodného pozemkového úradu a obec vyzývali, aby zo zákona začala konať vo veci nelegálnych stavieb ako stavebný úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší štós sťažností

"Neuspeli sme ani pri petícii, na ktorú nám prišla odpoveď nie po 30, ale po 60 dňoch, ale ani na obvodnom pozemkovom úrade. Tak sme podali sťažnosť na Krajský pozemkový úrad Košice na postup Obvodného pozemkového úradu v Rožňave. Oni totiž neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy chceli riešiť podľa zákona o pozemkových úpravách. Ale oni mali postupovať podľa zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Z krajského pozemkového úradu nám prišla odpoveď, že naša sťažnosť bola opodstatnená," netají radosť I. Lázár nad úspechom vlastníkov pozemkov pod osadou.

"V októbri reagoval na náš podnet aj Krajský stavebný úrad Košice. Napísali, že stavebný úrad je povinný konať vo veci nepovolených stavieb. Spoločný stavebný úrad v Rožňave zaujal také stanovisko, že pristúpi buď k nariadeniu o odstránení stavieb, alebo k dodatočnej legalizácii stavieb. Ale s tým musí súhlasiť aj obec. Krajský stavebný úrad ešte napísal, že nezistil, že by bol stavebný úrad nečinný. Ale to nie je pravda, pretože sa skutočne nič nedeje. Ani sa stavby nelegalizujú, ani sa nepristúpilo k ich odstráneniu. Preto sme podali sťažnosť aj na tento postup vybavovania našej sťažnosti na Úrad vlády SR. Ten to postúpil na ministerstvo výstavy a regionálneho rozvoja."

SkryťVypnúť reklamu

Vlastníci: Ide o princíp

Začiatkom novembra putovala od vlastníkov pozemkov aj výzva obci, aby začala konať. "Buď nech na základe verejného záujmu odstráni stavby, alebo ich dodatočne zlegalizuje. Už musia konať orgány za to zodpovedné z vlastného podnetu. Nie z podnetov obyvateľov," dodáva I. Lázár. Za úpadok obce a za nevysporiadané pozemky viní jej vedenie. Za nečinnosť, s akou sa prizerala na vyrastanie stavieb a rozširovanie osady, v ktorej sú už, mimochodom, aj inžinierske siete. Hovoria, že im ide o princíp. Kritizujú ľahostajnosť, s akou sa úrady prizerajú rozrastaniu nelegálnych stavieb na cudzích pozemkoch.

Starosta: Nech to rieši vláda

"Riešila to okresná prokuratúra, polícia, okresný úrad životného prostredia, všetky možné úrady a nik nič nevyriešil. A teraz sa to všetko sype na moju hlavu," ťažká si starosta Krásnohorského Podhradia Štefan Szarka (nezávislý), ktorý všetky najnovšie rozhodnutia a stanoviská úradov ešte nevidel. "Stále to riešime, ale vec nie je taká jednoduchá. Je to dlhoročný problém. Najnovšie som všetky podklady poslal podpredsedovi vlády SR Dušanovi Čaplovičovi. Keby teraz obec vydala rozhodnutie, že zbúrame domy, čo by som s toľkými obyvateľmi z osady robil? Kam ich dám?"

Na margo toho, v akom štádiu sú pozemkové úpravy, o ktoré sa obec snažila, dodal, že "nadpolovičná väčšina vlastníkov s nimi súhlasila, ale teraz ide o finančné prostriedky. Na tých to momentálne stojí. Nech vláda rieši, ako zafinancuje svoje rozhodnutie. Lebo vláda prijala uznesenie, že pozemky pod rómskymi osadami sa majú vysporiadať."

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 999
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 670
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 903
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 153
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video