Bola to nielen klubová, ale aj reprezentačná premiéra. Zverencom trénerky Nory Kiššovej sa darilo a vrátili sa s dvomi prvými a jedným druhým miestom.
ROŽŇAVA. „Boli sme plní očakávania, keďže účasť na turnaji v Rakúsku bola v súborných cvičeniach poomsae našou premiérou, a to nielen klubovou, ale aj reprezentačnou a asociačnou vôbec. Okrem domácich Rakúšanov sa turnaja zúčastnili aj veľmi dobre technicky vybavení súťažiaci z Maďarska, ktorí si napríklad v kategórii žiaci LK B vybojovali prvé dve medailové pozície. Aj v niektorých seniorských kategóriách si odviezli zlato. Slovensko reprezentovali traja borci z klubu TKD Hakimi, Hiczér, Lebovská, Angyal,“ začala trénerka klubu Hakimi i reprezentácie poomsae Nora Kiššová.
Výhodou tohto turnaja boli pravidlá, ktoré súhlasili s pravidlami určenými WTF. Kategória A sa začínala už 2. kupom (červený opasok), pretekári museli absolvovať tri povinné kolá, čo záviselo od počtu súťažiacich v kategórii. V prvom kole každý pretekár cvičil tú istú vylosovanú poomsae z vopred určenej škály poomsae. Do druhého kola postúpilo desať najlepších pretekárov, ktorí taktiež ako v prvom kole cvičili rovnakú vylosovanú poomsae z vopred určenej škály poomsae. Piati s najvyšším počtom bodov z prvých dvoch kôl postúpili do tretieho finálového kola. Kde začali takpovediac s čistým štítom, čiže sa stornovali všetky získané body za prvé dve kolá a začal sa boj o dosiahnutie najvyššieho počtu bodov potrebného na získanie medailí. V treťom finálovom kole sa vylosovali dve poomsae z určených poomsae z druhého kola, ktoré bolo treba zacvičiť za sebou s maximálnou prestávkou do jednej minúty.
Zlato pre Hiczéra
Do bojov o medailu sa pod hlavičkou reprezentácie TOP tímu zapojil Gabriel Hiczér, ktorý mal v kategórii dvoch rakúskych súperov. Kedže ich bolo menej ako päť, podľa pravidiel postúpili rovno do finálového kola, kde z určených poomsae mali vylosovanú poomsae Keumgang a Pyongwon. Vylosované poomsae z prvého kola Pal jang a z druhého kola Taebaek už nemuseli a ani nemohli absolvovať. „Po výborne odcvičenej poomsae Keumgang, ktorá je asi najnáročnejšia na stabilitu, čo sa týka postojov na jednej nohe a ktorá nemá až také dynamické techniky a ani dostatočnú škálu techník, sa Gabriel umiestnil na priebežnej tretej pozícii, možno aj kvôli menšiemu zaváhaniu pri závere poomsae. No poomsae Pyongwon poradie úplne zmenila. Evidentne je to jeho najväčšie želiezko v ohni, za excelentne a bezchybne odcvičenú poomsae sa Gabriel vyšplhal na najvyššiu možnú priečku a získal svoju prvú zlatú medailu na turnaji v Rakúsku,“ uviedla N. Kiššová.
O vlások
Doslova o vlások uniklo zlato R. Lebovskej. Chýbali jej tri stotiny bodu. V prvom kole odcvičila povinnú zostavu Tae geuk O jang na jej technický stupeň a po postupe do finálovej päťky z druhého miesta už mala psychicky náročnejšiu úlohu, keď si vybrala dve súborné cvičenia, ktoré sú na vyššie technické stupne, na červený až čierny opasok. „Slušne zacvičená poomsae Tae geuk Chil jang a následne Pal jang jej priniesli veľmi dobré hodnotenia, aj keď jej víťazstvo uniklo o vlások. Pre Róbertu to bola premiéra v poomsae Pal jang na turnaji vôbec. Takže druhé miesto je pre ňu určite úspechom,“ zhodnotila výkon svojej zverenkyne trénerka.
Rožňavský klub reprezentoval aj A. Angyal. Po odcvičenej povinnej zostave Tae Geuk O jang sa neprebojoval do prvej päťky. Z deviatich pretekárov v kategórii skončil pred bránami finálového kola na šiestej priečke. O prvé dve medaily sa delili už spomínaní výborne technicky vybavení pretekári z Maďarska.
Pochybenie organizátorov
„V súťaži párov si Lebovská a Angyal nemohli porovnať svoju technickú vybavenosť a synchronizáciu v cvičení s inými pármi v ich kategórii, keďže usporiadatelia pochybili a bohužiaľ, aj takéto veci sa stávajú, že aj napriek ich prihláseniu do súťaže párov, o čom som mala aj preukázateľný doklad, omylom ich zabudli do kategórie zapísať. Po ospravedlnení sa usporiadatelia dohodli, že odcvičia určené poomsae, a tak im udelili prvé miesta,“ uviedla N. Kiššová.
Nová skúsenosť
Účasť na tomto turnaji bola pre rožňavských taekwondistov nová a dobrá skúsenosť. „Videli sme rakúskych pretekárov, ich technické prevedenie poomsae, kde sa musíme zlepšiť, kde čo zmeniť, na čo klásť dôraz. Tak ako Česi, aj Rakúšania kladú dôraz na dynamickosť prevedenia každej jednej techniky, správnosť postojov, kopu ab chagi, ktorý dominoval u viacerých pretekárov,“ zhrnula trénerka N. Kiššová a dodala, “poďakovať sa chcem všetkým sponzorom, vďaka podpore ktorých sme mohli na turnaj vycestovať.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer