Pre silového trojbojára Štefana Sokolyho z rožňavského klubu J. P. Stav Herkules bol záver minulého týždňa nanajvýš hektický. Prakticky na otočku cestoval do anglického mesta Bournemouth, kde sa zúčastnil majstrovstiev sveta v silovom trojboji vo federácii WPC. Aj po roku mu anglické podnebie svedčalo a vrátil sa domov s bronzovou medailou. Cestu za stupňom víťazov mu však skomplikovali zranenia.
ROŽŇAVA. “Pocity sú teraz po pár dňoch zmiešané, aj dobré, aj nie. Keby sa dali preteky opakovať, tak by to bolo určite lepšie. No to sa už nedá. Pretekal som so zranením, umiestnenie je teda určite úspech. Navyše som v hmotnosti do 90 kilogramov zostal medzi troma najlepšími na svete,“ začal Štefan Sokoly. Bronzovú medailu získal výkonom 855 kilogramov.
Veľa smoly
V drepe začínal opatrne. V prvom pokuse si dal na činku naložiť 320 kilogramov. Aj vzhľadom na zranenie nohy. Pri druhom pokuse na 340 kg sa už zranený sval ozval. “Bolelo to, ale nie tak, aby som nemohol pretekať. Obavy sa však už v mysli objavili,“ podotkol Š. Sokoly. V treťom pokuse si dal naložiť 355 kg, no vzhľadom na bolesť ho vypustil. “Myslel som aj na ďalšie disciplíny, aby som mohol pokračovať,“ vysvetlil 33-ročný trojbojár. Po drepoch sa pohyboval na štvrtom mieste.
V tlaku na lavičke začínal štandardne na 205 kg. “Súperi nahlasovali aj 290 kg, tak som vedel, že musím zbierať každé kilo. Druhý pokus na 215 kg sa mi zdal ešte ľahší. Získaval som sebavedomie, tak sme prihodili ďalšie kilá,“ poznamenal Š. Sokoly. Pôvodne mal v pláne 222 kg, no dal si naložiť 225 kg. “Veď som nemal čo stratiť. Aj som ju zatlačil, no ľavá ruka nebola celkom dopnutá. Ruská rozhodkyňa mi aj dávala šancu, že tie dva centimetre dorovnám, no nešlo to. Pokus mi tak neuznali,“ povedal Š. Sokoly.
V poradí klesol o jedno miesto, no mŕtvy ťah je Sokolyho obľúbená disciplína, tak si veril. Smola ho však prenasledovala ďalej. “Pri prvom pokuse sa mi odtrhol mozoľ, keď sa mi vyšmykla činka,“ podotkol pretekár. Bolestivé zranenie sa ozvalo aj pri druhom pokuse. Nasledoval tretí pokus na 300 kg. “Nezdolaný základ, to ešte u mňa nebolo. Vypustil som z hlavy, že mám odtrhnutý mozoľ, skoncentroval myseľ len na jedno. Zdvihol som činku, zložil som ju a krútil hlavou, že to nie je hmotnosť. Neviem, ako sa to mohlo stať, no stalo sa,“ opísal svoje pocity Sokoly.
Bronz medzi najlepšími
Po minuloročných víťazstvách na majstrovstvách Európy vo federácie WPC, zisku titulu majstra sveta vo federácii GPC, kde zdolal tohtoročného víťaza Ch. Jenkinsa pridal v tomto roku Sokoly európsky titul v GPC. Do zbierky z vrcholných podujatí mu chýbala len medaila z majstrovstiev sveta WPC. Podarilo sa, hoci to je bronz. “Je to i trochu sklamanie, lebo som mal aj na striebro, no som rád, že som skončil tretí. Chcel som si to vyskúšať aj medzi najlepšími. Ja si toto tretie miesto vážim, akoby som bol víťaz. Ak vezmeme do úvahy, s akým zdravotným hendikepom som cestoval i to, že kým ostatní mali v tíme troch či viac ľudí, ja som mal len Mareka Mezeia, ktorý musel všetko zvládnuť, tak je to dobré,“ povedal Š. Sokoly.
Kým v minulom roku bola jeho účasť na vrcholných podujatiach aj o oťukávaní sa, v tomto roku už prišli očakávania. “V Bardejove na ME GPC sa mi pretekalo dobre, no z psychického hľadiska už bol tlak väčší. Zvládol som to a vyhral. No tieto ostatné preteky boli asi najťažšie. Je to WPC, kde chodia najlepší pretekári a napriek zraneniu som dokázal byť tretí, to bolo najťažšie,“ uviedol Š. Sokoly. Výkon 855 kg v trojboji sa radí medzi jeho priemerné, veď osobné maximum má 890 kg. “Je i na 900 kg. Nevyšlo to teraz, vyjde to na budúci rok,“ poznamenal rožňavský silák a dodal, “teraz už cítim takú úľavu, všetko zo mňa spadlo. Príde na rad oddych, chcem sa dať zdravotne dohromady. Do konca roka absolvujem ešte jedny pohárové preteky v tlaku, kde si chcem zlepšiť svoj osobný rekord a dostať sa cez 220 kilogramov. Chcem sa však ešte poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli, aby som do Anglicka vôbec mohol cestovať. Všetkým ľuďom, ktorí okolo mňa stáli v posilňovni, hlavne Aďovi Angyalovi, ktorý mi v úvodzovkách umožnil, aby som cestoval na preteky, Marekovi Mezeiovi, ktorý mi pomáhal v posledných fázach tréningu i Klementovi Feketemu, ktorý prispel cennými radami. Rovnako aj pánom Jakobejovi, Podrackému, Mičudovi, Madudovi a Fabiánovi i mestu Rožňava. Bez ich pomoci by som na preteky cestovať nemohol.“
Takmer ho nepustili na Ostrovy
Cestu a pobyt Š. Sokoly na vrcholných podujatiach sprevádzajú rôzne príhody. Ani teraz tomu nebolo inak. Kým v minulom roku sa nevedel dočkať taxíku, aby sa dostal na preteky, teraz ho pre zmenu nechceli pustiť do Anglicka. “Neviem, či to je mojou tvárou, ale kde prídem, objavia sa nejaké problémy. Bežne sa dá po štátoch európskej únie cestovať len s občianskym preukazom. Pri colnej a pasovej kontrole na letisku sa však objavil problém. Minulý rok i teraz v lete keď som bol v Anglicku mi stačil občiansky, teraz však nie. Za okienkom bol mladý policajt a začal si môj občiansky preukaz veľmi prezerať. Pýtal sa kam idem, odkiaľ idem. Vedel som, že bude problém. Zrazu mi povedal, že mám neplatný preukaz. Vraj je poškodený. Že ma nepustí, lebo nemá platný doklad totožnosti. Chcel iný doklad. Našiel som vodičský preukaz, no ten som nanešťastie pred časom vypral, takže bol nepoužiteľný,“ vysvetľoval Š. Sokoly. Za ním sa vytváral rad, ľudia šomrali. Zhodou okolností mal so sebou služobný preukaz policajta, tak ho ukázal. “V tom momente chlapík za okienkom “zabil“ frázu Vitajte v Anglicku, prajem vám príjemný pobyt. Asi prvýkrát videl náš občiansky preukaz. Tak som sa zasmial a už som to neriešil,“ dodal Š. Sokoly.
Bez auta
Problémom však nebol koniec. Z rôznych dôvodov sa im nepodarilo dopredu rezervovať v požičovni auto. Chceli tak urobiť na mieste. “Platiť sa dalo len kreditnou kartou. No mal ju so sebou len Marek Mezei. No aby nám požičali auto, treba mať viac ako 25 rokov a Marek má len dvadsať štyri. Ako sa teda dostaneme z Londýna do Bournemouthu? Zachránil nás môj brat, ktorý žije a pracuje v Anglicku. Prišiel z Birminghamu a vzal nás do dejiska majstrovstiev,“ pokračoval Sokoly.
Ani cesta domov však nebola jednoduchá. “Naše auto sme nechali na parkovisku letiska v Budapešti. No bankomat, ktorý menil bankovky na mince nefungoval, tak sme nevedeli ako získať mince do parkovacieho automatu. Nakoniec nám pomohla jedna pani a tak sme sa šťastne dostali domov,“ zakončil cestovateľské zážitky Š. Sokoly.
Do všetkých tých problémov a smoly už akoby zapadlo aj to, že slávnostné vyhlasovanie výsledkov prebehlo až po odchode Sokolyho, a tak si pocit na stupni víťazov so slovenskou zástavou v ruke vychutnať nemohol.
pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer