Radikálne škrty v hospodárení mesta Tornaľa vyšli z rozhodnutia poslancov mestského zastupiteľstva (MZ) v Tornali v okrese Revúca. Išlo o mimoriadne zasadnutie, ktorého cieľom bolo odsúhlasiť ozdravné opatrenia v meste fungujúcom už niekoľko týždňov v ozdravnom režime. Opatrenia, ktoré mali byť schválené už v júli, bolo schopné zastupiteľstvo schváliť až v piatok, viac než týždeň po abdikácii dovtedajšieho primátora Ladislava Dubovského (nezávislý).
TORNAĽA. Na poste primátora Dubovského až do nových volieb nahradil Ľudovít Katona (nezávislý). Pod jeho vedením zastupiteľstvo odrazu súhlasilo s tým, čo navrhoval hlavný kontrolór Mikuláš Cmorík už v lete. "Možno je to zmenou klímy, možno tým, že si poslanci uvedomili vážnosť situácie, v akej sa mesto nachádza. Konečne," povedal Cmorík.
Osem zamestnancov pôjde z úradu
V piatok poslanci rokovali v dvoch okruhoch. Schvaľovali ozdravné opatrenia a ozdravný rozpočet.
Počet zamestnancov Mestského úradu v Tornali sa zníži o osem. "Máme okolo 40 zamestnancov, budeme musieť od decembra prepustiť ôsmich zo všetkých možných postov, od údržbárov až po referentov. Nemali sme žiadny personálny audit. Možno na to doplatia ľudia vykonávajúci takú funkciu, ktorú budú môcť zastávať iní. Funkcie a práca jednotlivých zamestnancov sa budú kumulovať."
Všetko, čo sa mesto rozhodne zakúpiť alebo objednať, musí najprv schváliť hlavný kontrolór, čo je súčasťou ozdravného režimu. Okamžite bude nutné vykonať inventarizáciu hnuteľného a nehnuteľného majetku a posúdiť, čo je potrebné a čo nie. "Ak vyjde najavo, že niečo nepotrebujeme, bude sa to predávať formou verejnej obchodnej súťaže," dodal Cmorík.
Na dvore sa objavilo neznáme auto
Pri inventarizácii vyšla najavo aj zaujímavá skutočnosť. "Objavilo sa nám tu na dvore auto, o ktorom zatiaľ len predpokladáme, že bolo dohodnuté na leasing. Nevieme, kam ho zaradiť. Inventúra stále prebieha, nevieme teda, čo s ním bude. Okrem toho vyhodnotíme, či sú potrebné dva autobusy, ktoré zvážajú deti z mestských častí do škôl. Predsa sa to dá nahradiť bežnou autobusovou dopravou a linkami. Možno nebude potrebné udržiavať extra linku, pretože aj tá nás stojí peniaze," povedal Cmorík.
Pozastavili mnohé investičné akcie
Kultúrne, športové a spoločenské podujatia sa v meste zredukujú na nevyhnutnú mieru. Takisto ubudnú peniaze pre mestské časti Králik, Behynce a Stárňa. Mesto prehodnotí sieť predškolských zariadení a zníži ich počet. "Jednu zo škôlok zrušíme, pretože v meste ich máme štyri, dokonca s nevyužitými kapacitami. Takto ušetríme viac než 82-tisíc eur (2,5 milióna korún). Deti aj učiteľky sa môžu presunúť do ostatných škôlok. Kým celý proces prebehne, potrvá to zrejme dva-tri mesiace," odhadol hlavný kontrolór.
Mesto má 30-percentný podiel vo firme AVE, ktorá spracováva tuhý komunálny odpad. "Dlhujeme jej kopu peňazí, preto uvažujeme, že podiel predáme za náš záväzok a tým by sme dlh vynulovali".
Pozastavené sú všetky investičné akcie s výnimkou tých, na ktoré mesto dostalo peniaze z grantov a EÚ. Aktuálny dlh mesta predstavuje 896 235 eur (viac než 27 miliónov korún).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer