Korzár logo Korzár Gemer

Pollák: Situácia v okresnom futbale sa zhoršila

Súťaž vo futbalovej I. triede bola v uplynulej jesennej časti chvíľami dosť búrlivá. Ešte pred začiatkom sa diskutovalo o počte mužstiev, v priebehu súťaže mužstvá buď nevycestovali na zápasy, alebo sa zápas skončil predčasne.

Dušana Polláka trápi situácia v okresnom futbale a snaží sa nájsť cestu von.Dušana Polláka trápi situácia v okresnom futbale a snaží sa nájsť cestu von. (Zdroj: Peter Podolinský)

Hladinu asi najviac rozvírila hromadná bitka medzi hráčmi v zápase Plešivec - Honce.

ROŽŇAVA. Situácia v okresnom futbale, ale nielen v ňom sa zhoršila. Okrem toho, že sa krátia rozpočty, stráca sa najmä disciplína, slušnosť. Nepriaznivý stav vyvoláva znepokojenie aj u sekretára Oblastného futbalového zväzu v Rožňave Dušana Polláka. Prinášame pár jeho postrehov, názorov i návrhov, ako by bolo možné situáciu riešiť.

Určite vás neteší situácia v okresnom futbale, kde sa zvyšuje nevraživosť v správaní hráčov, divákov či sťažnosti na výkony rozhodcov.

"Niektoré veci sú objektívne, niektoré zasa subjektívne. V každom prípade sú tieto problémy do istej miery aj odrazom súčasnej spoločenskej situácie. Problémy potom ľudia negatívne prenášajú do futbalu. Chyby patria k životu. Treba sa k nim postaviť niekedy sebakriticky, niekedy konštruktívne. Práve sebakritika mi najviac chýba v okresnom futbale. Objektívnosť sa úplne vytratila. Prevláda nevraživosť, upodozrievanie, fetiš bodov či snaha vyhrať za každú cenu. Kde sa stratila výchova? Ako chceme vychovávať mladých hráčov, rozhodcov či funkcionárov? Nadávky, vyhrážky na ihrisku i v hľadisku sú bežným javom. Keď sa pozriem na mládežnícke súťaže, tak to môže byť o niekoľko rokov ešte horšie. Bol som napríklad svedkom toho, ako v II. lige starších žiakov chceli hráči spolu s trénerom po jasnom zápase napadnúť kabínu rozhodcov. V III. lige dorastencov cez prestávku fajčí sedem hráčov hostí za tribúnou. V okresnej súťaži dorastu zasa hráči nadávajú rozhodcovi od začiatku zápasu do konca. Kde boli tréneri, vedúci mužstiev, zodpovednosť. Problémov je však viac. Z okresného futbalu sa vytrácajú osobnosti. Ak nejaké aj sú, tak im nepraje súčasná spoločenská situácia, ktorá potláča všetko dobré."

Nie práve najlepšou vizitkou pre futbal v okrese je hromadná bitka medzi hráčmi v zápase Plešivec - Honce. Ako sa pozeráte na celú záležitosť, rozhodnutia disciplinárnej komisie resp. výkonného výboru oblastného zväzu?

"Celý prípad má negatívny dopad na futbal i spoločenskú oblasť. Svoj diel viny nesie na ňom jedna i druhá strana. Možno je niektorá zo strán dotknutá rozhodnutím disciplinárnej komisie a jeho potvrdením výkonným výborom viac alebo menej. Komisia na základe šetrenia ako i osobnej výpovede rozhodcu, delegáta, dotknutých strán vyniesla rozhodnutie, ktoré potvrdil výkonný výbor. Myslím si, že rozhodnutie o obojstrannej kontumácii a trestoch bolo správne. Z môjho pohľadu mali byť kolektívne i individuálne tresty ešte vyššie. Osobne som sa o prípad zaujímal, konzultoval som udalosti aj s nestrannými divákmi ako aj zástupcami vyšších futbalových orgánov. Rozhodnutie disciplinárnej komisie považovali za správne, tak zo športovej, ako aj morálnej stránky. Nakoniec FK Plešivec nepodal odvolanie za výšku trestov, rovnako ani FK Honce vo svojom odvolaní nenavrhli okrem kontumácie zápasu v ich prospech žiadne zmeny vo výške individuálnych či kolektívnych trestov. Futbal v Plešivci i Honciach má svoju tradíciu, a preto verím, že funkcionári nadviažu na pozitívne veci z minulosti a pričinia sa, aby sa niečo podobné už neopakovalo."

Kadiaľ podľa vás vedie cesta von zo spomínaných problémov?

"Dá sa to rozdeliť na viacero okruhov. Všetko je v ľuďoch a ak sa zlepší sociálna a spoločenská situácia, určite sa to odzrkadlí aj vo futbale. Dobrou správou je aj postup našich futbalistov na majstrovstvá sveta. Na okresnej úrovni vidím možnosti v zlepšení výkonov rozhodcov, vo vrátení disciplíny na ihrisko, v práci s mládežou a tiež v práci odborných komisií."

Spomenuli ste výkony rozhodcov. Tie sú najviac terčom kritiky zo strany futbalových klubov.

"Na rozhodcov a delegátov sa v súčasnosti často pozerá z pohľadu ich príjmu. Sú jediní, ktorí po zápase dostanú finančnú odmenu, ostatným, teda trénerom, funkcionárom či vedúcim mužstiev zostáva pocit víťazstva a radosť z občerstvenia, resp. zlosť po prehranom zápase, kde príčinu vidia prevažne vo výkone rozhodcu. Je preto na nich obrovský tlak. Vytratila sa kvalita rozhodcov, ale i rešpekt zo strany hráčov. Niektorí rozhodcovia prestali pískať, niektorým sa už nechce pracovať na sebe. Niektorí z mladších neuniesli tlak zo strany divákov, klubov a skončili. Východiskom je začať pracovať hlavne s mladšími v rámci seminárov, školení, viesť odborný dialóg, poukazovať na chyby, nedostatky, zaviesť videozáznamy zo zápasov na odhaľovanie nedostatkov, ale chyby aj trestať."

Veľkej kritike je podrobené aj časté predelegovanie rozhodcov.

"Objektívnemu ozdraveniu by pomohlo delegovanie rozhodcov a delegátov verejne formou týždenného žrebovania. Futbalu v okrese by pomohlo aj nasadzovanie troch kvalifikovaných rozhodcov na zápasy, to si však žiada zmeny hracích časov i termínov zápasov I. a II. triedy v rámci víkendu."

Úcta k súperovi, disciplína sa z ihrísk vytráca. Ako zvrátiť tento stav?

"Prevláda nevraživosť a vulgárnosť. Riešením by mohol byť pravidelný letný a zimný aktív so zástupcami klubov, ako to bolo niekedy i pracovné stretnutie s políciou na zlepšenie zabezpečenia. Myslím, že by sme mali vytvoriť asociáciu hráčov, ktorá by tiež mohla pracovať na zlepšení situácie."

Ste aj trénerom futbalovej mládeže. Čo sa dá robiť na tejto úrovni?

"Práca je čoraz ťažšia aj pre samotných funkcionárov, no niekedy i pre rodičov. Spomínal som, že sa zhoršila výchovná stránka a klesá záujem tak zo strany detí, ako i klubov o túto prácu. Samozrejme, nedá sa všetkých hádzať do jedného vreca a treba pochváliť tých, čo sa snažia mládež podporovať už od kategórie prípraviek. Ak sami mladým nepomôžeme, neukážeme cestu na ihriská, tak následky pocítime v krátkej čase. Je potrebné hľadať vhodnú štruktúru súťaží mládeže a podporovať ju."

Rôzne názory sú aj na prácu odborných komisií zväzu.

"Sú terčom kritiky, často však neobjektívnej. Dnešní dobrovoľní funkcionári na zväzovej úrovni to majú ťažšie ako v minulosti. V okrese pozná každý každého a cez tlaky a priateľstvá ťažko objektívne rozhodovať. Z toho potom vznikajú upodozrievania či nepriateľstvá. Funkcionári, ktorí pracovali či pracujú v komisiách, by vedeli povedať svoje. Ak budete pritakávať jednej i druhej strane, tak je všetko v poriadku, len čo však máte iný, hoci aj odborne podložený názor, stávate sa nepriateľom. S tým musí počítať každý, kto má záujem pracovať na zväzovej úrovni. Predsedovia odborných komisií by mali vo svojej funkcii vydržať štyri roky, mať podporu výkonného výboru a Rady ObFZ, ktorá je tvorená demokraticky z futbalového hnutia. Niektoré veci sa riešili ťažko, lebo chýbala jednotnosť. Spomeniem návrh na vylúčenie mužstva dospelých Tatran Betliar po trojnásobnom nenastúpení ich dorastencov na majstrovský zápas. O jeho zotrvaní a pokute rozhodla Rada ObFZ. Rozšírenie účastníkov I. triedy na pätnásť resp. zotrvanie FK Krh. Dlhá Lúka v súťaži skomplikovalo vypadnutie FK Krh. Podhradie z V. ligy a nezáujem klubov z I. triedy postúpiť do V. ligy. K tomu sa pridalo nezaslanie prihlášky ŠK Kovstav do II. triedy. Športovo-technická komisia a výkonný výbor najprv schválili súťaž I. triedy so štrnástimi účastníkmi. Rada ako najvyšší orgán toto nariadenie po dvojnásobnom hlasovaní zrušila. Nakoniec výkonný výbor rozhodol po zaslaní prihlášky ŠK Kovstav o jeho zaradení do II. triedy a Krh. Dlhú Lúku nechať v I. triede i napriek nepárnemu počtu účastníkov. Zároveň rozhodol, že klub na poslednom mieste I. triedy, Pača, vypadáva do II. triedy. Či to bolo správne rozhodnutie, môžeme polemizovať. Nebolo to rozhodnutie o kontumácii výsledku, ale o budúcnosti futbalu v obci, klube. Dnes sa už pri inom rozhodnutí nemusel hrať futbal v Betliari, Krh. Dlhej Lúke či Kovstave. Východiskom je odborná, silná športovo-technická komisia, úzka spolupráca klubov pri riešení problémov, návrhov, jasná, dopredu známa štruktúra súťaží hlavne I. triedy na obdobie minimálne dvoch rokov či rešpektovanie nariadení ŠTK zo strany klubov."

Na budúci rok je naplánovaná konferencia ObFZ.

"Bude to v roku majstrovstiev sveta. Verím, že do štruktúry okresného futbalu prinesie nové tváre, ktoré sa zasadia o väčšiu objektivitu, čistotu a viac radosti na klubovej i zväzovej úrovni."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 875
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 793
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 860
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 400
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 232
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 722
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 275
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 897
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 979
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 459
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 280
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 33 168
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 024
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 389
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 076
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 572
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 979
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 459
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 280
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 33 168
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 024
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 389
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 076
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 572
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video