To boli príčiny minuloročných požiarov v bytoch v okrese Revúca. Bolo ich osem. Len tomto roku, za desať mesiacov, už hasiči zaznamenali v okrese sedem podobných požiarov.
REVÚCA. Kým v roku 2008 vznikli pri požiaroch v bytoch škody za 7 730 eur, v tomto roku je to zatiaľ 2 025 eur. Nezanedbateľné sú ochránené hodnoty, ktoré boli vďaka hasičom vyčíslené na 89-tisíc eur. Vlani sa v horiacich bytoch jeden človek ľahko zranil, tohto roku, našťastie, neutrpel zranenia nik.
Sporáky, cigarety a poruchy elektrospotrebičov
Beztak však už funguje spoločný preventívny informačný projekt Hasičského a záchranného zboru SR a Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR pod názvom Bývate bezpečne? U vás horieť nemusí! Opatrnosti v bytoch totiž nie je nikdy dosť. Dôkazom toho sú príčiny tohtoročných požiarov.
"V dvoch prípadoch bola príčinou vzniku požiaru technická porucha na elektrických spotrebičoch, na chladničke a práčke. Dvakrát to bol nevyčistený komín, na ktorý bol pripojený spotrebič na tuhé palivo. V jednom prípade neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom pri sporáku na tuhé palivo a v jednom prípade neopatrnosť pri fajčení, neuhasená cigareta. Raz bol príčinou elektrický skrat v rozvádzači na chodbe bytového domu," informoval nás Štefan Nikolovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (ORHaZZ) v Revúcej. "Pri požiaroch v bytových domoch je veľmi náročná nielen samotná likvidácia požiaru, ale hlavne vykonanie urýchlenej evakuácie všetkých osôb nachádzajúcich sa v bytovom dome, a to v mnohých prípadoch aj za sťaženej situácie v nočných hodinách."
Tohto roku už zomreli traja ľudia
Nie vždy sa požiare v bytoch končia bez zranení. V rámci celého Slovenska sa napríklad vlani pri 770 takých požiaroch zranilo 61 ľudí, zahynulo až 11. Len tohto roku už na Slovensku vzniklo v bytových domoch 354 požiarov, 43 ľudí sa zranilo a traja zomreli. Najčastejšie vznikajú požiare kvôli nedbanlivosti obyvateľov bytov.
"Ide o neopatrnosť pri používaní tepelných, elektrických a palivových spotrebičov, pri varení a fajčení, ale aj pri hre detí s otvoreným ohňom. Domácnosť sa môže v okamihu zmeniť na zadymenú a rozpálenú smrtiacu pascu," varuje Š. Nikolovič.
Radí nenechávať bez dozoru plameň plynového sporáka, dozrieť na pripravovanie jedál, aby sa nevznietili, dokonale zhasínať ohorky od cigariet a dávať pozor na deti. V dobrom stave je potrebné udržiavať elektroinštaláciu, spotrebiče a pri odchode z bytu vypínať a skontrolovať svetlá, sporák aj elektroniku.
Nevedia, čo robiť pri požiari v bytovke
Neznamená to však, že aj pri najväčšej opatrnosti nemôže oheň ohroziť aj váš byt. Závisí to aj od všímavosti obyvateľov bytoviek, v ktorých zdroje katastrof číhajú napríklad v spoločných priestoroch. "Obyvatelia na schodiskách a chodbách zvyknú skladovať rôzny nepotrebný materiál. V prípade požiaru musia potom cez ne unikať, môžu zatarasiť prístup k rozvodným zariadeniam elektrickej energie, plynu, či k vode. Vo vlastnom záujme by mali obyvatelia dozerať aj na akcieschopnosť nástenných hydrantov. Veľakrát je to jediná možnosť uhasiť požiar."
Hasiči sa však často stretávajú so situáciou, že obyvatelia bytoviek ani poriadne nevedia, čo v prípade vzniknutého požiaru majú robiť, alebo panikária a tým zhoršujú možnosť rýchlej likvidácie požiaru, alebo disciplinovanosť obyvateľov bytovky. Š. Nikolovič radí: "V prvom rade treba zatelefonovať na tiesňovú linku 150 alebo 112. Potom je potrebné opustiť priestor a budovu ohrozenú požiarom a dymom. Ak to nejde, zatvoriť sa do miestnosti čo najďalej od ohniska požiaru. Vhodné je utesniť dvere mokrým uterákom. Pri pohybe v miestnosti je dobré držať sa pri zemi, pretože dym stúpa hore. Dýchať cez improvizované rúško, napríklad namočenú vreckovku. Neschovávajte sa pod posteľ, alebo pod skriňu, aby vás hasiči našli. Nepodliehajte panike a zachovajte pokoj, hasiči vždy prídu k požiaru za pár minút."
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer