Môcť porovnávať cez jedinečnosť vlastných skúseností dva protikladné ekonomické a politické systémy je skutočne výnimočná príležitosť, ktorú dejiny jednej generácii tak často nedoprajú.
Teraz sa bude všade hovoriť o výdobytkoch novembra. O slobode a demokracii, občianskej spoločnosti, budú sa porovnávať ekonomické parametre súčasnosti s minulosťou. Bude sa nostalgicky spomínať na ten spontánny výbuch nadšenia, ktorý časom prevalcovala každodenná realita. No nie to je podstatné. Podstatné je, ako sa za tých dvadsať rokov zmenil človek. A ten sa nezmenil vôbec, zmenili sa len kulisy.
Zmenilo sa prostredie a podmienky na život, ktoré sú prirodzenejšie ako chorá utópia komunizmu. Mnohí namietnu, že vtedy bol život lepší v medziľudských vzťahoch, že nebolo toľko zloby, násilia, sebeckosti. No nebolo, ale preto, že sme trpeli sebaklamom, izoláciou a nepoznali sme pravdu o sebe, lebo nám nebolo dovolené ju slobodne skúmať. A keďže sme nemali slobodu, chýbalo nám i jej dvojča zodpovednosť.
Prostredie formuje charaktery a necháva vyniknúť rôzne ľudské vlastnosti. Čím sú podmienky extrémnejšie, tým skôr a do väčšej hĺbky sa obnažia. Za tých dvadsať rokov sme niečo našli a niečo stratili. Je to vec vhodná na veľmi intímnu inventúru strát a nálezov. Netreba pri nej však zabúdať, že i dnes je svet, v ktorom žijeme, veľmi odlišný od sveta, v ktorom si myslíme, že žijeme. "Plavíme sa na vratkej bárke naprieč búrlivým morom neistoty," hovorí Nassim Taleb, americký filozof a ekonomický vizionár.
Napriek tomu si myslím, že naše šance čeliť tej neistote sú teraz väčšie ako kedykoľvek predtým.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer