Pred niekoľkými týždňami sa rozhodlo o tom, že Ústav (ÚV) vzdelávania v Rožňave, ktorý patrí pod Univerzitu P. J. Šafárika v Košiciach, sa presťahuje z Rožňavy do Košíc. Včera v aule ústavu členovia akademického senátu a študenti usporiadali tlačovú konferenciu, kde informovali, že im predsa len svitá nádej na zachovanie vysokoškolského štúdia v Rožňave.
ROŽŇAVA. Rozhodnúť o tom má nový zákon, ktorým by sa predĺžila veková hranica garancie akreditovaného štúdia. Ak vstúpi do platnosti, rektor UPJŠ prisľúbil, že ÚV v Rožňave ponechá. Informoval o tom člen akademického senátu a vyučujúci Juraj Králik.
Študenti rokovali s rektorom
Ešte v októbri tohto roka rozhodol rektor UPJŠ v Košiciach Ladislav Mirossay o tom, že ÚV v Rožňave bude počnúc februárom 2010 premiestený do Košíc. Viedli ho k tomu jednak finančné straty, ktoré ÚV v Rožňave vykazoval a takisto aj vekové ohraničenie garancie akreditovaného štúdia.
K rozhodnutiu presťahovať ústav do Košíc sa rektor priklonil aj napriek nesúhlasu Akademického senátu UPJŠ ako najvyššieho orgánu univerzity, ktorý úmysel rektora dvakrát neodporučil. Proti tomuto verdiktu sa odhodlali zabojovať aj samotní študenti. Za účasti člena akademického senátu UPJŠ v Košiciach a zároveň vyučujúceho pedagóga na ÚV v Rožňave Juraja Králika sa rozhodli ísť v utorok svoj nesúhlas konzultovať so samotným rektorom UPJŠ v Košiciach Ladislavom Mirossayom. Včera deklarovali výsledky z tohto rokovania.
Čaká sa na prijatie zákona
Podľa vyjadrení J. Králika spomínané finančné straty ústavu, ktoré predstavujú 66 400 eur, neboli hlavnou témou utorkového rokovania s rektorom. "Hlavnou témou nášho rokovania s rektorom bola otázka garancie štúdia v našom ústave," povedal J. Králik.
Momentálne je garantom bakalárskeho štúdia v ÚV v Rožňave jeho riaditeľ Milan Ďuríček. Podľa terajšieho zákona však túto funkciu môže zastávať už iba po obdobie ďalších troch rokov. "Rektor prisľúbil, že pokiaľ v parlamente prejde zákon o predĺžení veku garanta štúdia zo 65 rokov na neurčito alebo do 70. roku veku, nie je dôvod na presídlenie ústavu do Košíc," dodal J. Králik.
Tento zákon by mal byť v parlamente prerokovaný ešte v decembri tohto roka a po jeho schválení by mal vojsť do platnosti počnúc januárom 2010. "Keďže je to záujem viacerých vysokých škôl, veríme, že tento zákon bude nakoniec schválený," dodal J. Králik.
Študenti sú optimistickí
V prípade, že by spomínaný zákon v parlamente neprešiel, takmer 200 študentov by podľa platného rozhodnutia rektora malo od februára pokračovať v štúdiu v Košiciach, kam by bol celý ústav presunutý. "Z informácií od našich študentov je zrejmé, že z poslucháčov 2. ročníka by v štúdiu v Košiciach nepokračovala takmer polovica a z ostatných ročníkov by to bola približne tretina," vysvetľovala predsedníčka študentského parlamentu Soňa Malatínska.
Ako sa k téme vyjadril aj ďalší z členov študentského parlamentu Jaroslav Benko: "Veríme však, že nový zákon nakoniec vo vláde prejde a my zostaneme v Rožňave. O našich ďalších krokoch, ktoré podnikneme v opačnom prípade, je teraz predčasné hovoriť."
Rektor UPJŠ nič nepotvrdil
"Proces presťahovania ústavu z Rožňavy do Košíc sa začal rozhodnutím rektora UPJŠ. Z tohto rozhodnutia vyplývajú aj povinnosti zamestnancov ústavu a termíny súvisiace s celým procesom. Rozhodnutie vstúpilo do platnosti 22. októbra," uviedol v stredu podvečer vo vyhlásení rektor UPJŠ v Košiciach Ladislav Mirossay. Ani slovom sa nezmienil o utorkovom rokovaní a jeho výsledkoch, alebo že by uvažoval o zmene rozhodnutia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer