Niečo také, čo by nepôsobilo odstrašujúco a fádne, ako tie bielo-zelené prasacie rypáky. Určite by sa našli tvorcovia, ktorí by sa s tým vedeli vyhrať a urobiť z rúška vkusný módny doplnok. Trebárs v spojení so šálom alebo čiapkou. Lenže potom by rúška stratili svoj hlavný účel. Strašiť, vyvolávať dojem čohosi tajuplne nebezpečného, nekontrolovateľného a šíriť paniku. Uznajte! Napríklad taký anarchista zabalený po oči do čiernej šatky. Kto by sa bál, že nachytá od neho chrípku?
Zato colníci v rúškach a rukaviciach, davy ľudí na uliciach s rúškami, to je iné kafé. Hneď si spomeniete na niektorý z tých katastrofických filmov o smrtiacich vírusoch, čo unikli z tajných vojenských laboratórií a kosia ľudí ako muchy biolit. A o to ide. Na smrť vyyystraaaašiť... a potom ponúknuť riešenie! Niet lepší marketing. V opare takéhoto pretlaku strachu prestáva fungovať zdravý rozum a jeho funkcie preberá davová psychóza. No kto by už pri denne servírovaných správach o desiatkach mŕtvych uveril argumentom virológa, že úmrtnosť na prasaciu chrípku je v norme? Že je taká, ba i nižšia, ako pri inej chrípke, kdekoľvek a kedykoľvek predtým? Kto by zostal pokojne doma a nebežal vyrámovať najbližšiu lekáreň?
Skromne preto odporúčam, aby si z koláča ziskov vyvolaných chrípkovou psychózou odkrojil i odevný priemysel a na nasledujúcu chrípkovú sezónu ponúkol na trh niečo nové. Akúsi rúškovú hitparádu. Aby sa rúška stali bežnou súčasťou zimnej výbavy ako rukavice, šály alebo čiapky. Aby nakazení takou či onakou chrípkou ostali buď doma, a keď už musia medzi ľud, tak aby si bez ostychu nasadili takúto ochranu. Lebo doteraz uchrchlaní, usoplení, so sklenenými očami roky blúdili v hojných počtoch ulicami miest, pracoviskami či školami a veselo rozsievali medzi zdravých chrípkové vírusy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer