Pýtajú sa, odkiaľ na to budú peniaze, keď oni sami nedostali ani finančný príspevok na dovolenky, ktorý majú zakotvený v kolektívnej zmluve.
ROŽŇAVA. Podľa nadštandardnej kolektívnej zmluvy na Mestskom úrade v Rožňave mali zamestnanci dostať nielen príspevok na dovolenky, ktorý sa udeľuje raz ročne, ale aj 100 eur, na ktoré má zamestnanec nárok dvakrát do roka. Zatiaľ im tie peniaze vyplatené neboli.
Zlá situácia kontra návrhy na odmeny
Úradníci očakávajú, s akým koncom poslanci uzatvoria bod o priznaní odmien za prvý polrok tohto roka primátorovi, jeho zástupcovi a hlavnej kontrolórke mesta. Primátorovi a zástupcovi môže zastupiteľstvo odsúhlasiť odmenu až do výšky 50 percent súčtu platov za polrok. Kontrolórke možno uznať 30 percent. Primátorovi a jeho zástupcovi navrhuje mestská rada priznať 30 percent, hlavnej kontrolórke 25 percent.
Návrhy na odmeňovanie sú v rozpore s tým, čo radní deklarujú už niekoľko mesiacov a stále intenzívnejšie. A síce, že mesto je v zlej finančnej situácii, a preto je potrebné šetriť či predávať prebytočný majetok mesta.
Primátor Vladislav Laciak (Smer) otvorene hovorí o tom, že hrozí menej peňazí pre školy či dotované organizácie a kluby.
Primátor: Nie je z čoho
Primátora Laciaka sme sa na možnosť ustúpenia od odmeňovania v čase krízy pýtali už vo februári. Už vtedy totiž niektorí primátori a starostovia na Slovensku vyhlásili, že oni poberať odmeny nebudú. "Toto je demagógia. Šetriť treba, ale predovšetkým tak, že treba rozvíjať hospodárstvo a ekonomiku. Keď predsa niekto ukáže dobré výsledky, má mať za to aj výplatu," povedal vtedy a dodal, že to, či primátor dostane odmenu, alebo nie, v kríze nepomôže.
A stojí si za tým aj teraz, aj v konfrontácii s nevôľou zamestnancov mestského úradu, ktorí čakajú na plnenie kolektívnej zmluvy. "Majú nemalé platy, ale keď dobre robia, majú dostať aj odmenu. Keď je z čoho. Včera (v pondelok - pozn. red.) som hovoril so šéfkou odborovej organizácie, oni vedia, že vyplácať môžeme podľa možností. Ale teraz nie sú peniaze," skonštatoval včera primátor.
Ešte je všetko otvorené
"Peňazí nemáme, máme nezaplatené faktúry, je na vás, ako to vyriešiť," povedal primátor poslancom na septembrovom zasadnutí, kde sa preberalo priebežné plnenie úsporných opatrení prijatých ešte v apríli. Tak, ako sa obrátil na poslancov vtedy, tak teraz obrátil pozornosť na nich, aj čo sa týka priznania odmien. "To nie je otázka na mňa, ale pre poslancov. Vedenie si odmeny samo neprideľuje. Ja o mojich odmenách nerozhodujem. A sám som dal v auguste a v septembri svoje vlastné peniaze na koncert Tublatanky a na tabuľu pre politických väzňov. Išlo o 2 250 eur z mojich, lebo mesto peniaze nemá."
Na adresu poslancov primátor dodal, že "všetci dostávajú mesačné odmeny a zatiaľ ich nik neodmietol". Na otázku, či v prípade, že schvália vedeniu mesta odmeny, bude na ne mesto mať peniaze, odpovedal: "To je otázka na poslancov."
Ani prednosta mestského úradu Ján Štefan nebol zhovorčivejší: "Ešte nič nie je schválené. Aj kolektívna zmluva platí do konca roka, takže aj toto je stále otvorené."
Na otázku, či bude mať mesto peniaze na odmeny, keď ich poslanci plánujú schváliť v čase, keď eviduje nezaplatené faktúry, zopakoval: "Ešte nič nie je schválené, všetko je otvorené."
Poslanec: Na odmeňovanie niet
"Ja budem proti priznaniu odmien," povedal včera predseda finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve a nezávislý poslanec Ondrej Bolaček. "Mesto nemá peniaze, je v kríze. Niet financií na odmeňovanie, tobôž keď v chode mesta nič svetoborného nevidím. Nič, čo by bolo mimoriadne a čo by bolo treba v čase krízy odmeňovať."
Podľa Poriadku odmeňovania zamestnancov a volených orgánov mesta o odmenách rozhoduje zastupiteľstvo, pričom mesačne sa priznáva preddavok na odmenu vo výške 10 percent. "Toto by som už nechal, lebo to sa vypláca zálohovo a peniaze by museli vracať späť. Ale hoci by aj splnili kritériá na priznanie odmien, neznamená, že odmeny budú vyplatené," dodal O. Bolaček.
Názor
Michal Sýkora: Všetko je o pokore
Samosprávy žiadajú od štátu peniaze, pretože zníženie podielových daní im výrazne narušilo rozpočty, museli ich upravovať a takmer každá samospráva na Slovensku má veľké finančné problémy. Predseda Zduženia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora potvrdil, že mestá a obce dostali o 14 percent menej peňazí z podielových daní. "Ešte rokujeme o tom, aby sme to vyrovnali, pretože výrazné zníženie ohlásili v júli a ťažko bolo mestám a obciam prestaviť systém." Pre samosprávy svitá nádej na čiastočné vylepšenie finančnej situácie od štátu, no veľa si od toho sľubovať netreba. "Ku koncu roka by sme mali dostať nejaké peniaze, ale máme si ich nechať na ďalší rok. Pretože ten bude ešte horší než je tento. Rokovania naďalej pokračujú."
Je teda v čase, keď samosprávy nemajú dosť peňazí a od štátu pýtajú viac, prístojné rozdeľovať odmeny? M. Sýkora zastáva názor, že všetka práca v samospráve je o pokore vo vzťahu k okoliu. "Kríza je šetrenie, šetrenie a šetrenie," hovorí. Na margo odmeňovania v samosprávach vysvetľuje, že "samospráva je od toho samosprávou, že sa spravuje sama. Primátori a poslanci sú tam z vôle svojich voličov a sú im na očiach. Je na každom, ako sa zachová, ale odmeňovanie je v rukách poslancov, majú na to vplyv. Poznám veľa kolegov, ktorí sa vzdali časti platu alebo osobného hodnotenia. Platí, že ak je hojno, je hojno pre všetkých. Ak niet peňazí, tak niet peňazí pre všetkých."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer