Informované je o tom aj ministerstvo financií. Ak samospráva nevyhlási ozdravný režim, tak podľa hlavného kontrolóra mesta je na rade ministerstvo, a to môže vyhlásiť nútenú správu.
TORNAĽA. Ozdravný režim je potrebný vtedy, keď sú záväzky mesta po lehote splatnosti vyššie ako 15 percent bežných príjmov vlaňajšieho roka.
Faktúry dlh ešte zvýšia
Hlavný kontrolór mesta Mikuláš Cmorík hovorí, že "tých 15 percent bolo u nás dosiahnutých už pri dlhu 680-tisíc eur. Takže sme splnili podmienky na to, aby bolo ozdravný režim vyhlásený. Okrem toho k nám smerujú faktúry od dodávateľov za práce a nakúpený ovar k rôznym investičným akciám a my tie faktúry nebudeme vedieť zaplatiť. Takže ten dlh sa ešte o niečo zvýši."
V ozdravnom režime fungovalo mesto pol roka aj vlani. Podľa hlavného kontrolóra je najvyšší čas, aby to bolo tak aj teraz. M. Cmorík to navrhoval poslancom mestského zastupiteľstva už v júli. Zamietli to rovnako, ako aj úpravu rozpočtu s úspornými opatreniami.
Kontrolór sa bojí o projekty
Tornaľa je úspešná v podávaní rôznych projektov a v reakciách na výzvy ministerstiev. Momentálne má schválených päť investičných akcií. A práve o ich realizáciu má hlavný kontrolór obavy. "My potrebujeme tie projekty spolufinancovať piatimi percentami. Ale som znepokojený, lebo keď sa nevyhlási ozdravný režim, na rade je ministerstvo financií, a to môže vyhlásiť nútenú správu. Kým v ozdravnom režime je priestor na to, aby sa na rozvojových projektoch pracovalo, v nútenej správe už nie. Úlohou správcu bude totiž likvidovať zadlženosť, ale investičné akcie riešiť nebude."
Celkový objem financií na projekty predstavuje 14,5 milióna eur. Samospráva ich musí spolufinancovať. Potrebuje peniaze nielen na to, ale aj na rozbehnutie akcií, pretože najprv sa musia začať práce a až potom ministerstvá refundujú faktúry.
Primátor: Ozdravný režim asi vyhlásim
Hlavný kontrolór vidí riešenie jednoznačne vo vyhlásení ozdravného režimu. "Situácia nie je kritická, ale ani dobrá a treba ju riešiť. Preklenovací úver by našu situáciu neriešil. Možno predaj prebytočného majetku, ako to robia aj iné samosprávy," dodal.
Vo vnútri samosprávy tiež nie je situácia "ružová". Poslanci nie sú schopní zísť sa na zasadnutí v dostatočnom počte. Medzi miestnymi prevláda názor, že viac než problémy mesta sa teraz riešia kampane a kandidatúry do volieb samosprávneho kraja.
Primátor Ladislav Dubovský (nezávislý) hovorí, že do volieb asi ani nebude mať význam ďalšie zasadnutie zvolávať. Posledné uznášaniaschopné sa konalo v júli. "My ešte v pondelok prehodnotíme aktuálnu finančnú situáciu v meste, a keď budú tie čísla červené, a ja si myslím, že budú, tak vyhlásim ozdravný režim. Potom budeme mať šesť mesiacov na to, aby sme znížili dlh. V septembri sme síce vyrokovali predĺženie splatností faktúr, ale momentálne to vyzerá tak, že nemáme iné možnosti, ako z toho 'vykočírovať'. Aj keď musím podotknúť, že stále sme na tom lepšie, než sme boli vlani." Dodal, že obavy o investičné akcie nemá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer