Vzhľadom na pretrvávajúcu krízu čoraz viac stúpa počet nezamestnaných Gemerčanov. Situácia sa podpísala aj pod stravovanie v školách. Tie počnúc novým školským rokom evidujú zvýšené počty záujemcov o zlacnené obedy.
GEMER. Oslovené základné školy nám svoju situáciu ozrejmili. Niektoré z nich majú dokonca viac než polovicu takých žiakov, ktorým lacné obedy zo zákona patria.
Príspevok poberá väčšina stravníkov
Príspevok na stravu môže dostávať dieťa navštevujúce materskú a takisto aj základnú školu. Platí to v prípade, že rodina, v ktorej dieťa žije, poberá od štátu dávky v hmotnej núdzi, alebo ak nebol mesačný príjem rodiny za posledných šesť mesiacov vyšší ako výška životného minima.
Zo zákona môžu príspevok na stravovanie dostať aj všetci žiaci, ak je v škole minimálne 50 percent detí z rodín odkázaných na dávky a príspevky. Takto je to aj v prípade ZŠ v Slavošovciach, ktorú navštevuje spolu 368 žiakov. Nárast počtu žiakov, ktorí na zlacnený obed majú nárok, pocítila škola nedávno.
"Od októbra tohto školského roka prislúcha všetkým našim žiakom poberanie lacných obedov, pretože v číslach sme prekročili viac ako polovicu stravníkov, ktorých rodičia sa nachádzajú v hmotnej núdzi," informovala nás riaditeľka Darina Labošová.
ZŠ v Dobšinej chýba k nadpolovičnej väčšine tiež už iba malé percento. "Tento rok nám počty týchto stravníkov citeľne stúpli, až 39 percent zo 618 žiakov je poberateľmi lacných obedov," dodal ďalší z oslovených, riaditeľ ZŠ v Dobšinej Jaroslav Hutník.
Niektorí neuhradili ani doplatok
Na každé hlavné jedlo prispieva štát najviac 1 euro, pričom rodič musí doplácať len 3 až 17 centov. Túto výšku doplatku si určuje zriaďovateľ školy (je ním zväčša obec alebo mesto - pozn. red.). Aj v ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským na Komenského ulici v Rožňave už približne dva roky všetci žiaci poberajú príspevok na stravovanie.
"Väčšina rodičov si symbolický doplatok za obedy dopláca," vysvetľovala riaditeľka školy Mária Prékop. "Máme však aj skúsenosti s rodičmi, ktorí majú v škole naraz napríklad osem detí. Doplatok za stravné sa im preto s počtom detí zvýši a sumu nevyplatia. Výdavky tak zostanú na úhradu samotnej škole."
Staršie deti z obeda odhlásia
Podľa slov riaditeľky sú to väčšinou rodičia zo sociálne znevýhodnených rodín. Aby sa tejto situácii predišlo, šeky za stravovanie škola rodičom odovzdáva už začiatkom mesiaca.
"Ak dieťa počnúc novým mesiacom príde niekoľkokrát na obed a doplatok za stravu jeho rodič neuhradí, dieťa je zo stravovania následne odhlásené," dodala. "Početnejšie rodiny však momentálne na obedy prihlasujú väčšinou iba tie mladšie deti, ktoré navštevujú prvý stupeň aj družinu, tie staršie už na obedy nechodia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer