RIMAVSKÁ SOBOTA/JELŠAVA. Voda zo spoločného muránskeho vodovodu je kontaminovaná. Nachádza sa v nej aromatický uhľovodík fluorantén a jeho hodnoty sú prekročené nad povolené limity.
Dve obce majú zákaz zrušený
Stopy ropných látok sa do pitnej vody dostali s najväčšou pravdepodobnosťou z izolácie starých potrubí. Odvtedy bolo viac než sedemtisíc obyvateľov Jelšavy, Revúckej Lehoty, Chyžného, Lubeníka, Magnezitoviec, Gemerských Teplíc, Gemerského Sadu, Hucína a Šivetíc odkázaných na dodávku vody z cisterien. V Revúckej Lehote a v Chyžnom už vodu z vodovodu ľudia piť môžu.
"V sérii asi piatich vyšetrení vzoriek vody, ktoré prebiehali počas desiatich dní sa preukázala stabilita kvality vody. Hodnoty fluoranténu boli v limitoch, ktoré sú povolené," vysvetlil riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš.
Vodári a hygienici monitorujú však kvalitu vody naďalej, denne alebo obdeň. "Obyvatelia nemusia mať strach, že by sme prípadnú kontamináciu nezachytili," dodal regionálny hygienik.
Priaznivé výsledky v SMZ a v Lubeníku
Ostatné obce sú pod drobnohľadom takisto. Podľa D. Béreša hovoriť o tom, kedy presne v nich bude zrušený zákaz pitia vody z vodovodu, by bolo špekulatívne. Avšak v odbernom mieste Slovenských magnezitových závodov (SMZ) v Jelšave a v Lubeníku sú už výsledky priaznivejšie. "Výsledky však treba overovať. Lubeník má hraničné hodnoty, no zrušenie zákazu príde do úvahy až pri ďalšom klesaní hodnôt."
Optimistické, no opatrné nádeje sú teda v SMZ a v Lubeníku, kde by mohli zrušiť zákaz pitia vody už v tomto týždni. Je to však len optimistická predpoveď. Vodári by podľa informácií D. Béreša mali namontovať mechanizmy, aktívny uhlík, ktorého úlohou je vychytávať fluorantén a tým by mohlo dôjsť k podstatnému poklesu hodnôt.
Ľudia sú už nervózni
Zvyšné obce sú viazané na vodojem, ktorý podľa regionálneho hygienika nie je z technického hľadiska v poriadku. "Ale preplachy sa robia postupne naďalej."
D. Béreš odporúča trpezlivosť a v obciach, kde dosiaľ zákaz zrušený nebol, dodržiavanie nariadení. Ľudia piť vodu z vodovodu nemôžu, smie sa používať na splachovanie, pranie aj na sprchovanie. Hoci je voda kontaminovaná, podľa hygienikov nemôže ohroziť život, ani spôsobiť nejaké črevné problémy, ktorých sa ľudia tak obávali.
Faktom však je, že obyvatelia, ktorí sú doteraz odkázaní na odber z cisterien, sú už nervózni. Ich životný štandard je už niekoľko týždňov znížený. Niekoľkokrát denne postávajú na miestach, kam chodia cisterny a čakajú aj v zime.
"Nervózni sú už možno aj vodiči cisterien, pretože v piatok som mal už dve sťažnosti na to, že len prefrčia a nezastanú, kde treba," tlmočí názor obyvateľov primátor Jelšavy Milan Kolesár. "Každý už netrpezlivo čaká, čo bude ďalej a kedy už bude chod domácností tam, kde bol predtým."
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer