Sú zahrnuté do aktivít Propagácie Slovenského krasu a Aggteleckého národného parku ako turistickej destinácie. Peniaze sú už schválené a pochádzajú z programu cezhraničnej spolupráce EÚ CBC Maďarsko-Slovensko.
ROŽŇAVA. Finančný obnos venovaný propagácii Rožňavy, jej okolia, Národného parku Slovenský kras a susedného Aggteleckého národného parku je rekordný.
Ako hovorí autor projektu a jeho manažér Július Slovák, "toľko peňazí na propagáciu nášho regiónu ešte nikdy neprišlo". O peniaze žiadalo mesto Rožňava. Hlavným cieľom všetkých aktivít, ktoré už priebežne prebiehajú, je propagácia dvoch "susedov" ako celku. Slovenské legislatívne pomery totiž Správe Národného parku (NP) Slovenský kras neumožňujú to, čo je realitou pár kilometrov od Rožňavy, v maďarskom Aggteleku. Tamojšia Správa NP má vo svojej réžii stravovanie, ubytovanie, podnikanie, jaskyne a všetko, čo sa týka turizmu, vrátane služieb. A má z toho aj finančné príjmy. Na slovenskej strane spravuje jaskyne Správa slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši, podnikanie v NP je vecou samotných podnikateľov, služby absentujú a Správa NP Slovenský kras na to nemá vplyv, jedine ak ide o veci spojené s ochranou prírody.
Rozdiel v spravovaní národných parkov
"Ak aj nemáme také podmienky, aké majú v Maďarsku, to, čo urobiť musíme, je región spropagovať. Ťažko môžeme čakať od turistu, že sem príde a ešte aj ostane na pár dní, keď o nás nevie. Preto vytvoríme viac než desať druhov spoločných tlačených materiálov s maďarskou stranou. Všetky budú určené pre turistov. Ide o bulletiny, brožúry, plagáty. Dostanú ich zadarmo v slovenskom, maďarskom aj v anglickom jazyku. Súčasťou propagácie sú aj nové mapy, DVD nosiče, spoločný internetový portál a štyri výstavy v Budapešti, v Prahe, v poľských Katoviciach a v Bratislave. Budeme organizovať aj konferencie a workshopy. Spolupracujeme pri tom s odborníkmi z akademickej obce i s rožňavským turistickým informačným centrom, ktoré je naším partnerom," povedal J. Slovák.
Rožňava, okolie a Aggtelecký národný park
Prezentácia Rožňavy, jej okolia a Aggteleckého národného parku nemá za cieľ jednorazovo vyprodukovať propagačné materiály a čakať, že turista si všimne niečo, kvôli čomu by v regióne na pár dní ostal.
"Keďže v našom národnom parku sú služby a podnikanie rozdrobené a v Maďarsku to všetko môže spravovať tamojšia správa národného parku, ideálne by bolo, keby sa takáto ucelená správa parkov ujala aj u nás. Lenže je to vec legislatívy a čakať, že sa zmení za rok či dva, je naivné. Preto pripravujeme ďalší projekt, ktorý by mal proces propagácie zavŕšiť aktívnym zapojením obcí do turizmu. Konkrétne ide o založenie Európskeho zoskupenia pre územnú spoluprácu Gemer-Borsod-Abaúj-Zemplén. Nie ako teraz, že každý pracuje na vlastnú päsť. Znovu by to chcelo zjednotenie obcí, ktoré by do turizmu vložili nejaké peniaze a hlavne mali o to záujem," dodal J. Slovák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer