stupcovia Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. Košice.
JELŠAVA. Približne dvojhodinová debata sa skončila k spokojnosti starostov, ktorí dali vodárom niekoľko svojich požiadaviek. S tým, že vodu z vodovodu nebudú môcť obyvatelia piť ešte jeden až dva týždne, však už spokojní nie sú.
Odtrhnúť sa od vodárov?
Voda tečúca skupinovým muránskym vodovodom je kontaminovaná fluoranténom. Ako sa do nej dostal a prečo sú niekoľko týždňov jeho hodnoty zvýšené, to sa stále nevie. Stopy ropných látok v takom množstve však podľa opakovaných ubezpečení hygienikov žiadne zdravotné ťažkosti spôsobiť nemôžu. Aj keď niektorí ľudia si o tom myslia svoje.
"Ja som mal pred pár týždňami bolesti brucha a hnačky a vtedy tu bolo viac takých ľudí," posťažoval sa nám na úrade nespokojný obyvateľ a ťažko ho bolo presvedčiť o ubezpečeniach hygienikov. "Každý nadáva, ľudia sú nespokojní. Hovoria, že najlepšie by bolo, keby sme sa od vodárov odtrhli. V tom vodovode sú staré potrubia, voda je znečistená. Ako je možné, že nik nepodal trestné oznámenie?" - pýta sa muž, ktorý denne z cisterny "natankuje" približne 20 až 30 litrov pitnej vody. "Na varenie a oplachovanie riadu to stačí," dodal.
Vodovod budú postupne sanovať
Trestné oznámenie sa vodári podávať nechystajú. Nejaký úmysel totiž vylúčili. Najpravdepodobnejšou príčinou kontaminácie vody sú zrejme vnútorné nátery starých rúr vodovodu. Do muránskeho vodovodu neplynuli investície už roky. Aj preto sa starostovia už dávnejšie zaoberali myšlienkou, že by sa od vodárov oddelili a vodovod by spravovali sami.
Po včerajšom stretnutí s vodármi, ktorí ich ubezpečili, že urobia všetko a čo najrýchlejšie pre nápravu mimoriadnej situácie, však z toho plánu zišlo. Zástupcovia vodárenskej spoločnosti potvrdili, že technologickými postupmi sa budú snažiť, aby bola voda pitná do jedného, dvoch týždňov. Potom sa pristúpi k postupnej sanácii vodovodu bezvýkopovými technológiami.
Fakturovať tečúcu vodu nebudú
Kým sa však kvalita pitnej vody nedostane na primerané hodnoty, viac než 7 500 ľudí z Jelšavy, Revúckej Lehoty, Chyžného, Lubeníka, Magnezitoviec, Gemerských Teplíc, Gemerského Sadu, Hucína a Šivetíc bude používať vodu z cisterien.
"Dosiahli sme aj to, že počas mimoriadnej situácie nebude fakturovaná voda tečúca z vodovodov v domácnostiach," informoval primátor Jelšavy Milan Kolesár (SKDÚ). "Ďalej nás vodári musia informovať o každom technologickom postupe. Vyriešenie problému sa musí urýchliť, podarilo sa zosúladiť harmonogram zásobovania pitnou vodou v niektorých obciach, kde dodávka vody neladila s harmonogramom."
Bezproblémový vodovod
Niekoľko desaťročí staré potrubia spôsobili prekvapenie, ktoré na Slovensku nemá obdobu.
"Nik netušil, čím boli zvnútra natreté. Na Slovensku sa takýto problém ešte nevyskytol," povedal generálny riaditeľ vodárenskej spoločnosti Stanislav Hreha.
"Chybou bolo, že sa nedocenil efekt izolácie," povedal o rúrach spred približne 40 rokov výrobno-technický riaditeľ spoločnosti Rudolf Kočiško.
Vnútorný náter sa mohol podľa ich odhadov uvoľniť či vyplavovať agresívnou vodou. S istotou to však teraz nevie povedať nik. "V tomto skupinovom vodovode nikdy neboli problémy," dodal R. Kočiško.
V obciach naďalej platí, že voda z vodovodu sa piť nemôže a nie je vhodné z nej ani variť. Používať sa môže ako úžitková, nebezpečné nie je ani sprchovanie ňou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer