Viac než týždeň sú obyvatelia Jelšavy, Revúckej Lehoty, Chyžného, Lubeníka, Magnezitoviec, Gemerských Teplíc, Gemerského Sadu, Hucína a Šivetíc odkázaní na dodávku pitnej vody v cisternách. Stále je v nej prítomný polycyklický aromatický uhľovodík fluorantén. Limity hodnôt sú prekročené od 50 do 100 percent.
RIMAVSKÁ SOBOTA, JELŠAVA. V spomínaných obciach žije spolu 7530 obyvateľov. Stále nik nedokáže povedať, dokedy budú mať pitnú vodu len z cisterien a stále nik nevie, odkiaľ sa kontaminovaná voda vôbec do rúr spoločného muránskeho vodovodu dostala.
Analyzujú potrubia
Stopy produktov ropy a ropných látok sa objavili vo vode z odberu pod obcou Mokrá Lúka pred pár týždňami. Keď sa ich prítomnosť vo vode potvrdila opakovane, regionálny hygienik nariadil zákaz používania vody z vodovodu na pitie a zaviedol núdzové zásobovanie vodou z cisterien. Vyše týždňa tak po deviatich obciach kolujú cisterny od vodárov, ktorí odvtedy už premyli šesťdesiatročné potrubia, no pôvod kontaminácie stále nenašli.
"Čo sa týka zdroja znečistenia, stále sa pohybujeme len v hypotetických rovinách," povedal nám riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš.
Jednou z prvotných úvah bolo znečistenie vody látkami vyplavovanými samotnými potrubiami vodovodu a stále je to aktuálne. Podľa našich informácií už prebieha aj analýza látok, ktorými sú potrubia natreté.
Výsledky sú kolísavé
Hoci sa minulý týždeň objavili výsledky odberov, ktoré vyvolali v kompetentných vlnu optimizmu, overovanie výsledkov už také hodnoty neprinieslo.
"Tie výsledky sú veľmi kolísavé. V jeden deň sú dobré, na druhý už nie. Stále odoberáme ďalšie a ďalšie vzorky, zatiaľ zlepšenie nepreukazujú. Výskyt kontaminátu je veľmi nestabilný. Podľa mojich informácií prevádzkovateľ pristúpi k zmene úpravy vody, pH bude upravovať smerom nadol, pretože tá voda je kyslejšia," povedal D. Béreš.
Tešia sa neplatiči a predajcovia balených vôd
Opatrenia teda ostávajú v platnosti naďalej. Podľa nich sa voda z vodovodu môže používať ako úžitková, sprchovanie sa má skrátiť na minimum. Keď aj mali ľudia obavy, ako ich zdravie ovplyvní pitie takej vody z obdobia, keď o jej kontaminácii ešte nevedeli, D. Béreš ubezpečil, že žiadne toxické otravy z nej hroziť nemôžu.
V tomto prípade existuje skupina ľudí, ktorej môže zákaz pitia vody a dodávka v cisternách len vyhovovať. Ide o neplatičov, ktorým bola voda z vodovodov odstavená už dávnejšie. Teraz pijú tú z cisterien a zadarmo. Napríklad v Jelšave sa pri cisternách objavujú aj takí, o ktorých tamojší vedia, že vodu majú odstavenú.
Aj predajcovia balenej vody si mädlia ruky. Podnikatelia v oblasti potravinárstva hovoria, že "to je nenormálne, veď my nestíhame zásobovať".
Uvažujú o odpojení od vodárov
Primátor Jelšavy Milan Kolesár (SKDÚ-DS) hovorí, že v každom prípade je teraz životný štandard ľudí narušený a znížený. "Trvá to už dlho a stále nevieme, dokedy ešte," hovorí o neistote obyvateľov primátor.
"Jednoznačne by bolo potrebné vodovod celý vymeniť. My máme pocit, že košická vodárenská spoločnosť do nášho regiónu vôbec neinvestuje. Keď to takto bude pokračovať ďalej, budeme uvažovať o odpojení od tej spoločnosti a vytvorení vlastného závodu na zásobovanie," hovorí M. Kolesár o už staršej úvahe starostov dotknutých obcí. "Do muránskeho vodovodu tečie voda samospádom, teda žiadne horibilné investície doň potrebné, okrem úpravy vody do stanovených noriem, nie sú. Tu sú však v potrubiach poruchy za poruchami,
stále nám len rozkopávajú cesty a chodníky, to je len plátanie."
Zaujali ich ponuky firiem
"A ešte je teraz voda aj kontaminovaná," pridáva primátor ďalší problém k starému vodovodu. Na jeho poruchy podľa neho teraz doplácajú slušní ľudia, ktorí za všetko poctivo platia a naopak, vedia sa na ňom priživiť tí, ktorí na pravidelné platby za vodu kašlú.
Okrem predajcov balených vôd sa problému "chytili" aj niektorí výrobcovia balených vôd, hoci im nemožno uprieť snahu pomôcť. "Už sme dostali ponuky, napríklad od jedného výrobcu, ktorý zvažuje dodávku nesýtenej balenej vody, no za akých podmienok, to ešte nevieme. A objavili sa aj ponuky rôznych firiem, ktoré robia úpravu vôd pomocou filtrov. No tí sa musia obrátiť na odberateľov, teda na domácnosti," odporúčal primátor Jelšavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer