v praxi, to sme zisťovali v miestnych školských jedálňach.
GEMER. Projekt má byť z dvoch tretín financovaný úniou a jednu tretinu by mal doplácať samotný rodič dieťaťa. Aj napriek tomu, že školské zariadenia majú záujem zapojiť sa, doposiaľ nenašli vhodného dodávateľa.
Chýba vhodný dodávateľ, pomôcť chcú samosprávy
Školské jedálne v Gemeri sa odvolávajú na slabú spoluprácu. Doteraz totiž ani jedna z oslovených nedostala ponuku od možného potenciálneho dodávateľa ovocia a zeleniny do miestnych škôl. Má ním byť drobný pestovateľ.
"Do projektu sa chceme zapojiť, no momentálne sa nedá povedať, kedy sa tak v skutočnosti stane," informovala vedúca jedálne pri Základnej škole (ZŠ) na Ulici pionierov v Rožňave Iveta Mokrá.
Podľa vyjadrení oslovených projekt zlyháva práve na vzťahoch s dodávateľmi. V celom Gemeri sa podľa informácií školských jedální doposiaľ nenašiel ani jeden, ktorý by o túto činnosť prejavil záujem. "Doposiaľ nás v tejto veci neoslovil ani jeden dodávateľ, nevieme, či bude vôbec možné projekt zrealizovať, aj keď by sme chceli," vyjadrila sa vedúca školskej jedálne v Revúcej Mária Rogosová.
Oslovili sme aj zriaďovateľov predškolských a školských zariadení v Gemeri, či neplánujú v tomto smere školám pomôcť. Ani jedna zo samospráv možnú spoluprácu nevylúčila. Zhodli sa v názore: "Ak nás školy o spoluprácu požiadajú, určite im budeme nápomocní pri hľadaní vhodného dodávateľa."
Problém je aj v pracovnej sile
Otázkou pre školské zariadenia tiež zostáva, akou formou by sa malo ovocie a zelenina v jedálňach žiakom podávať. Žiaci, ktorí sú stravníkmi jedálne, by za ne mali vopred šekom zaplatené a ovocie by im bolo podávané ako doplnok k strave. "Zvyšné deti, ktoré na obedy nechodia, by si ovocie museli kúpiť," uviedla vedúca školskej jedálne na ZŠ Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote Marta Trochová. Nájsť však vhodného človeka, ktorý by sa tomu venoval, je pre školy problematické. "Kuchárky majú pri vydávaní obedov plné ruky práce a jednoducho nestíhajú. Ak by to mal vykonávať pedagóg, na túto činnosť by musel byť zdravotne spôsobilý a vyučený v danom odbore," vysvetlila vedúca jedálne.
Väčšina ovocia končí v koši
Cieľom projektu je podávať v jedálňach častejšie rôzne druhy ovocia, ale aj zeleniny, ako sú napríklad paradajky, paprika či mrkva. Vedúci jedální však tvrdia, že žiaci o zdravú stravu záujem nemajú.
"Väčšina detí je v jedle veľmi vyberavá," povedala vedúca jedálne ZŠ na Zlatej ulici Tatiana Manková z Rožňavy. "Keby ste videli, ako to u nás vyzerá, keď sú k obedu napríklad nektarinky! Väčšina žiakov ich pohádže do odpadkových košov ešte v škole. Niektoré ovocie si dokonca z jedálne nechcú ani vziať."
Podobne je to aj s mliečnou stravou. "Jogurty, ktoré dostanú k obedu, nemajú problém rozhádzať po školskom dvore. Po téglikoch skáču, až kým sa celý jogurt nepretrhne. Neviem si predstaviť, čo by urobili, ak by mali k obedu dostať napríklad mrkvu," zamyslela sa.
Všetky oslovené jedálne sa zhodli v názore, že samotný projekt zlý nie je, no viesť deti ku konzumácii zdravej výživy musia začať ich rodičia. Až potom bude mať zvýšený prísun ovocia a zeleniny efekt aj v jedálňach školských zariadení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer