Korzár logo Korzár Gemer
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Absolútnym víťazom MRC 2009 sa stal Michal Kikta

Posledným podujatím Mini rally Betliar vyvrcholil v sobotu desaťdielny seriál amatérskych pretekov Mini rally cup (MRC) 2009. V niektorých triedach už o poradí a víťazoch bolo rozhodnuté, v iných sa bojovalo do poslednej rýchlostnej skúšky.

Organizátori si dali záležať a pre posádky pripravili náročné skúšky, ktoré preverili ich schopnosti.

BETLIAR. Záverečného dejstva MRC 2009 sa zúčastnilo 59 posádok, z ktorých 19 išlo vo voľných pretekoch, zvyšok bojoval o posledné body do seriálu. Do cieľa nedošlo osem posádok, pričom jedna z nich mala tú smolu, že vypadla už v prvej zákrute prvej rýchlostnej skúšky. Pretekalo sa na dvoch rôznych povrchoch. Prvá a tretie skúška boli na asfalte, druhá a štvrtá na šotoline. Najrýchlejším v absolútnom podarí betliarskych pretekov bol M. Janeček (VW Golf), pred M. Dobranským (Toyota Celica 4WD) a tretím bol P. Herdický (Mitsubishi Lancer).

Absolútny víťaz Kikta:

Skryť Vypnúť reklamu

Je to super

Prekvapený, ale o to šťastnejší bol absolútny víťaz Michal Kikta. “Je to super. Konečne sa nám to podarilo. Minulý rok sme boli druhí, teraz to prišlo,“ tešil sa M. Kikta, ktorý spolu s P. Jurčom vyhrali triedu A4. Okrem neho však mal aj druhého spolujazdca F. Teplického. “Dvoch som mal pre istotu, pretože každý z ich má aj iné povinnosti ako pretekať. Ďakujem za podporu Kimi racing teamu, otcovi a všetkým kamarátom, ktorí sú v tom zainteresovaní. Oni už vedia, ktorí,“ poznamenal trochu tajomne M. Kikta. Titul absolútneho víťaza ho trochu prekvapil. “Nevedel som, že sa bude vyhlasovať, ale asi som si ho zaslúžil,“ podotkol s úsmevom. Sezóna nebola jednoduchá. “Každé preteky boli iné. Bolo potrebné pripraviť sa na ne a nespala ani konkurencia. Bolo treba držať krok s ostatnými,“ vysvetlil M. Kikta. Pred druhou posádkou mali pred Betliarom náskok deväť bodov. Potrebovali teda dôjsť na bodovanom mieste, aby si víťazstvo poistili. Podarilo sa a skončili na 5. mieste, čo znamenalo 11 bodov. Druhý M. Krbaťa získal na druhé miesto 17 bodov, čo však nestačilo a Kikta vyhral s trojbodovým náskokom. O výsledku sa však podľa víťaza rozhodovalo už skôr. “Myslím si, že to bolo v Revúcej a sčasti aj v Banskej Bystrici, tieto preteky nám perfektne vyšli,“ uviedol M. Kikta. Z tratí tohtoročného MRC ho zaujali viaceré. “Bolo to Peklo v Revúcej ako aj skúška v Dobšinej. Páči sa mi aj Betliar, jazdíme tu už dlho, tak sme tu ako doma. I keď nová trať bola veľmi rozbitá. To sa musí zlepšiť (úsmev). Betliar je takou mojou srdcovkou,“ vyznal sa M. Kikta. Na druhej strane problémy neobchádzali ani jeho. “Ojojój, vymenili sme tri motory. Keď pred pretekmi nejde auto, neviete, či vôbec vycestujete, to je strašný pocit. Hlavne keď chcete niečo dosiahnuť a viete, ako málo vám k tomu chýba,“ povedal M. Kikta. Budúca sezóna je zatiaľ ešte otvorená. “Sústredili sme sa na tieto preteky, aby sme to dotiahli až na vrchol. Teraz, keď sme to dosiahli, budeme uvažovať, čo ďalej. Či nové auto, alebo silnejšie,“ uzavrel M. Kikta.

Skryť Vypnúť reklamu

Janečkove preteky

V najsilnejšej trieda A5 tvrdil v Betliari muziku M. Janeček, ktorý sa pri veľkom šťastí mohol posunúť aj na druhú priečku. Jasným víťazom v tejto triede bol F. Bányász, ktorého náskok už bol pre súperov nedostihnuteľný. Zahanbiť sa však nedali ani P. Herdický a P. Dubecký. V Betliari obsadili druhé resp. štvrté miesto, vďaka čomu si udržali svoje priečky aj v konečnom hodnotení seriálu. Na Janečka tak zostala zemiaková štvrtá priečka.

Tuhé boje až do konca

Zaujímavo sa rozuzlila situácia v triede A3. O prvú priečku mohol J. Kriška prísť už skôr len teoreticky, stačilo mu dôjsť na bodovanom mieste. Bojovalo sa však o druhú priečku. Tretí R. Gembický strácal na druhého I. Strmého päť bodov. Spomínaná trojica predvádzala na poslednom podujatí pekný súboj. No pre I. Strmého s nešťastným koncom. V poslednej rýchlostnej skúške skončil mimo trate a jeho Peugeot zostal zakliesnený v konároch. Napriek tomu sa však mohol tešiť z konečného tretieho miesta.
Ešte zaujímavejšie sa vyvinula situácie v triede A2. Pred betliarskym podujatím viedol T. Konečný pred P. Danielisom o tri body. Ten zaútočil na prvenstvo a zvíťazil. Konečný skončil druhý a obaja tak mali na konte rovnaký počet bodov. O konečnom víťazovi tak rozhodoval počet víťazstiev v jednotlivých podujatiach. Pomer 4:2 hovoril v prospech P. Danielisa. T. Konečný tak bol určite po vyhlasovaní výsledkov jedným z najsmutnejších jazdcov.

Skryť Vypnúť reklamu

S novou spolujazdkyňou

Naopak, určite sa radoval P. Danielis. V tejto sezóne sa na sedadle spolujazdca vedľa neho objavila príťažlivá A. Marinecová. Ako sa s ním jazdí? “Dobre, rozumieme si v súkromí aj za volantom. Som spokojná, i keď niekedy na pretekoch na neho aj zakričím (úsmev),“ uviedla Adriana Marinecová. Tvoria pár aj v súkromí, na pretekoch sa môžu na seba spoľahnúť. “Pokiaľ mu dobre nadiktujem, on dobre odjazdí, tak je to v poriadku. No boli aj krízové situácie, väčšinou mojou zásluhou (úsmev), ale dôverujem mu, tak sme to zvládli,“ vyznala sa A. Marinecová. Spokojný so svojou spolujazdkyňou je aj P. Danielis. “Je super. Zo začiatku som si nebol istý, či do toho vpadne, lebo MRC je len jedna časť seriálov, ktoré jazdíme. Ako spolujazdkyňa som mnou išla aj na skutočnej rally, kde je to už trochu vážnejšie a osvedčila sa super. Až som bol prekvapený. Na Rally Prešov jej to išlo tak, akoby spolujazdkyňu robila päť rokov,“ pochválil P. Danielis svoju “polovičku“.
Cez za titulom však nebola jednoduchá. “Bola ťažká, lebo sme na pretekoch v Dobšinej a Revúcej vôbec nebodovali. Zradilo nás auto. Už som si myslel, že to na majstra nebude, no nevzdali sme sa, bojovali sme, išli sme rýchlo a nakoniec sme to, síce s tesným výsledkom, zvládli,“ poznamenal P. Danielis. Podľa neho sa rozhodlo práve v Betliari. “Vyhrali sme a mali sme tak rovnaký počet bodov ako doteraz prvý Konečný. Potom rozhodoval počet víťazstiev v sezóne, ktorých sme mali viac,“ vysvetlil P. Danielis.

Veľká rally láka

Okrem MRC jazdil v tomto roku aj slalomy a vyskúšal si aj skutočnú rally. “Už v minulom roku som išiel Rally Košice. No auto sme mali iba mesiac a v siedmej rýchlostnej skúške došiel motor. Tak sme si veľa nezajazdili,“ uviedol. V tomto roku súťažili v Prešove v rámci Slovenského rally pohára. “Už to bolo lepšie, aj keď sme mali problém s brzdami,“ podotkol P. Danielis. Keďže jazdil aj MRC, aj skutočnú rally, mohol porovnávať. “Sú to dve rozdielne disciplíny. V MRC na krátkych tratiach sa ide naplno v kuse, na rally tiež, no už je to aj o taktike,“ priblížil P. Danielis. Súťažiť v rally seriáli chce aj v budúcom roku. “Je to však otázka financií. To je na tom najhoršie. Jazdíme to, na čo máme. Pokiaľ sa nám podarí nájsť viac sponzorov, určite by som chcel, aby sme odštartovali trebárs aj s týmto Suzuki v skupine F. Ak však nebude dosť peňazí, tak pôjdeme Slovenský rally pohár.
V najslabšej triede A1 zvádzali tuhé boje trabanty a do polovice sezóny hovoril do poradia aj Fiat 127 P. Daniela. Druhá polovica seriálu sa už stala jednoznačnou záležitosťou P. Dubócziho, keď so svojím spolujazdcom F. Vasiľom zvíťazil v piatich podujatiach za sebou.

Mini Rally Betliar 2009


trieda A1 (do 1150 ccm): 1. P. Dubóczi/F. Vasiľ (Trabant 601) 11:02,460, 2. J. Filkus/K. Filkusová (Peugeot 205) 11:04,615, 3. R. Zeťák/ A. Vajner (Trabant 601) 11:08,872 (štartovali 4 posádky/ došli 4 posádky)
n trieda A2 (do 1300 ccm): 1. P. Danielis/A. Marinecová (Suzuki Swift) 9:55,737, 2. T. Konečný/ M. Lejko (Suzuki Swift) 10:00,667, 3. M. Kekeňák/ M. Podobník (Škoda Felicia) 10:02,320 (štartovalo 12 posádok/ došlo 12 posádok)
trieda A3 (do 1600 ccm): 1 R. Gembický/ P. Bednár (Mitsubishi Colt) 9:41,445, 2. J. Kriška/ J. Bomba (Škoda Fabia) 9:54,411, 3. B. Finďo/ K. Budová (Peugeot 106 GTi) 10:16,988 (štartovalo 7 posádok/ došlo 6 posádok)
trieda A4 (do 2000 ccm): 1. V. Jankovič/ M. Palko (Renault Clio) 9:44,898, 2. M. Krbaťa ml./ M. Krbaťa st. (Renault Clio) 9:47,649, 3. R. Béreš ml./ G. Bérešová (Peugeot) 10:06,728 (štartovalo 9 posádok/ došlo 9 posádok)
trieda A5 (nad 2000 ccm): 1. M. Janeček/ M. Gombala (VW Golf) 9:11,359, 2. P. Herdický/P. Bartko (Mitsubishi Lancer) 9:39,135, 3. F. Bányász/ R. Temesi ml. (Mazda 323 GTX 4WD) 9:41,629 (štartovalo 8 posádok/ došlo 6 posádok)
Voľné preteky: 1. M. Dobranský/ Zs. Ferkovics (Toyota Celica 4WD Turbo) 9:33,346, 2. T. Ondrej/P. Smutný (Peugeot 205) 10:12,493, 3. M. Ondrejka/ Z. Ondrejková (Subaru Impreza) 10:33,661 (štartoval 19 posádok/ došlo 14 posádok)
Mini Rally Cup 2009
trieda A1 (do 1150 ccm): 1. P. Dubóczi/F. Vasiľ (Trabant 601) 170 bodov,2. R. Zeťák/ H. Zeťák (Trabant Turbo 1000) 128 bodov, 3. O. Papač/ M. Barna (Fiat Cinquecento) 77 bodov (klasifikovaných 7 posádok)
n trieda A2 (do 1300 ccm): 1. P. Danielis/A. Marinecová (Suzuki Swift) 140 bodov, 2. T. Konečný/ M. Lejko (Suzuki Swift) 140 bodov, 3. T. Polovka/ I. Staššík (Škoda Favorit 136L) 118 bodov (klasifikovaných 27 posádok)
trieda A3 (do 1600 ccm): 1 J. Kriška/ J. Bomba (Škoda Fabia) 156 bodov, 2. R. Gembický/ P. Bednár (Mitsubishi Colt) 135 bodov, 3. I. Strmý/ M. Zaťko (Peugeot 205 1,6 GTI) 120 bodov (klasifikovaných 22 posádok)
trieda A4 (do 2000 ccm): 1. M. Kikta/ P. Jurčo (Peugeot 205 Gti) 173 bodov, 2. M. Krbaťa ml./ M. Krbaťa st. (Renault Clio) 170, 3. J. Barta/ D. Kotora (Mazda 323 1,8 16V) 108 bodov (klasifikovaných 13 posádok)
trieda A5 (nad 2000 ccm): 1. F. Bányász/ R. Temesi ml. (Mazda 323 GTX 4WD) 142 bodov, 2. P. Herdický/ S. Farkaš (Mitsubishi Lancer EVO 9) 118 bodov, 3. P. Dubecký/ A. Dubecká (Mazda 323 GTX 4WD) 106 bodov (klasifikovaných 16 posádok)

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Päť chýb pri zateplení strechy
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 531
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 348
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 15 009
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 619
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 898
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 958
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 942
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 518
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 437
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné.
Pri vstupe do budovy košických súdov musí každý prejsť dôkladnou kontrolou.

Spišský emeritný i pomocný biskup majú Covid-19

Pozitívne testovaný bol aj rektor kňazského seminára a 15 seminaristi.

Kňazský seminár na Spišskej Kapitule. Covid-19 sa nevyhol ani jemu.
Glosa Michala Franka

Zlatá maska na prešovskej radnici: Vitajte, pán prednosta

Mesto témy neurčuje, drží sa svojho imidžu.

Mestský úrad v Prešove.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb rokoval o lockdowne, bude informovať o záveroch (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Premiér Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec na rokovaní Ústredného krízového štábu.
NAKA zadržala Dušana Kováčika.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Bödörovi blízka firma ťažila z obrovských štátnych zákaziek. Okolnosti sú podozrivé

Jej partnerom boli známi stavbári.

Norbert Bödör.

Zasadá krízový štáb: Nemocnice sú potemkinove dediny, vravia lekári zo zasadnutia

Politici rokovanie odmietajú komentovať, kým sa neskončí.

Tlačová konferencia po mimoriadnom zasadnutí vlády.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop