Korzár logo Korzár Gemer
Nedeľa, 9. máj, 2021 | Meniny má RolandKrížovkyKrížovky

Absolútnym víťazom MRC 2009 sa stal Michal Kikta

Posledným podujatím Mini rally Betliar vyvrcholil v sobotu desaťdielny seriál amatérskych pretekov Mini rally cup (MRC) 2009. V niektorých triedach už o poradí a víťazoch bolo rozhodnuté, v iných sa bojovalo do poslednej rýchlostnej skúšky.

Organizátori si dali záležať a pre posádky pripravili náročné skúšky, ktoré preverili ich schopnosti.

BETLIAR. Záverečného dejstva MRC 2009 sa zúčastnilo 59 posádok, z ktorých 19 išlo vo voľných pretekoch, zvyšok bojoval o posledné body do seriálu. Do cieľa nedošlo osem posádok, pričom jedna z nich mala tú smolu, že vypadla už v prvej zákrute prvej rýchlostnej skúšky. Pretekalo sa na dvoch rôznych povrchoch. Prvá a tretie skúška boli na asfalte, druhá a štvrtá na šotoline. Najrýchlejším v absolútnom podarí betliarskych pretekov bol M. Janeček (VW Golf), pred M. Dobranským (Toyota Celica 4WD) a tretím bol P. Herdický (Mitsubishi Lancer).

Absolútny víťaz Kikta:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Je to super

Prekvapený, ale o to šťastnejší bol absolútny víťaz Michal Kikta. “Je to super. Konečne sa nám to podarilo. Minulý rok sme boli druhí, teraz to prišlo,“ tešil sa M. Kikta, ktorý spolu s P. Jurčom vyhrali triedu A4. Okrem neho však mal aj druhého spolujazdca F. Teplického. “Dvoch som mal pre istotu, pretože každý z ich má aj iné povinnosti ako pretekať. Ďakujem za podporu Kimi racing teamu, otcovi a všetkým kamarátom, ktorí sú v tom zainteresovaní. Oni už vedia, ktorí,“ poznamenal trochu tajomne M. Kikta. Titul absolútneho víťaza ho trochu prekvapil. “Nevedel som, že sa bude vyhlasovať, ale asi som si ho zaslúžil,“ podotkol s úsmevom. Sezóna nebola jednoduchá. “Každé preteky boli iné. Bolo potrebné pripraviť sa na ne a nespala ani konkurencia. Bolo treba držať krok s ostatnými,“ vysvetlil M. Kikta. Pred druhou posádkou mali pred Betliarom náskok deväť bodov. Potrebovali teda dôjsť na bodovanom mieste, aby si víťazstvo poistili. Podarilo sa a skončili na 5. mieste, čo znamenalo 11 bodov. Druhý M. Krbaťa získal na druhé miesto 17 bodov, čo však nestačilo a Kikta vyhral s trojbodovým náskokom. O výsledku sa však podľa víťaza rozhodovalo už skôr. “Myslím si, že to bolo v Revúcej a sčasti aj v Banskej Bystrici, tieto preteky nám perfektne vyšli,“ uviedol M. Kikta. Z tratí tohtoročného MRC ho zaujali viaceré. “Bolo to Peklo v Revúcej ako aj skúška v Dobšinej. Páči sa mi aj Betliar, jazdíme tu už dlho, tak sme tu ako doma. I keď nová trať bola veľmi rozbitá. To sa musí zlepšiť (úsmev). Betliar je takou mojou srdcovkou,“ vyznal sa M. Kikta. Na druhej strane problémy neobchádzali ani jeho. “Ojojój, vymenili sme tri motory. Keď pred pretekmi nejde auto, neviete, či vôbec vycestujete, to je strašný pocit. Hlavne keď chcete niečo dosiahnuť a viete, ako málo vám k tomu chýba,“ povedal M. Kikta. Budúca sezóna je zatiaľ ešte otvorená. “Sústredili sme sa na tieto preteky, aby sme to dotiahli až na vrchol. Teraz, keď sme to dosiahli, budeme uvažovať, čo ďalej. Či nové auto, alebo silnejšie,“ uzavrel M. Kikta.

Skryť Vypnúť reklamu

Janečkove preteky

V najsilnejšej trieda A5 tvrdil v Betliari muziku M. Janeček, ktorý sa pri veľkom šťastí mohol posunúť aj na druhú priečku. Jasným víťazom v tejto triede bol F. Bányász, ktorého náskok už bol pre súperov nedostihnuteľný. Zahanbiť sa však nedali ani P. Herdický a P. Dubecký. V Betliari obsadili druhé resp. štvrté miesto, vďaka čomu si udržali svoje priečky aj v konečnom hodnotení seriálu. Na Janečka tak zostala zemiaková štvrtá priečka.

Tuhé boje až do konca

Zaujímavo sa rozuzlila situácia v triede A3. O prvú priečku mohol J. Kriška prísť už skôr len teoreticky, stačilo mu dôjsť na bodovanom mieste. Bojovalo sa však o druhú priečku. Tretí R. Gembický strácal na druhého I. Strmého päť bodov. Spomínaná trojica predvádzala na poslednom podujatí pekný súboj. No pre I. Strmého s nešťastným koncom. V poslednej rýchlostnej skúške skončil mimo trate a jeho Peugeot zostal zakliesnený v konároch. Napriek tomu sa však mohol tešiť z konečného tretieho miesta.
Ešte zaujímavejšie sa vyvinula situácie v triede A2. Pred betliarskym podujatím viedol T. Konečný pred P. Danielisom o tri body. Ten zaútočil na prvenstvo a zvíťazil. Konečný skončil druhý a obaja tak mali na konte rovnaký počet bodov. O konečnom víťazovi tak rozhodoval počet víťazstiev v jednotlivých podujatiach. Pomer 4:2 hovoril v prospech P. Danielisa. T. Konečný tak bol určite po vyhlasovaní výsledkov jedným z najsmutnejších jazdcov.

Skryť Vypnúť reklamu

S novou spolujazdkyňou

Naopak, určite sa radoval P. Danielis. V tejto sezóne sa na sedadle spolujazdca vedľa neho objavila príťažlivá A. Marinecová. Ako sa s ním jazdí? “Dobre, rozumieme si v súkromí aj za volantom. Som spokojná, i keď niekedy na pretekoch na neho aj zakričím (úsmev),“ uviedla Adriana Marinecová. Tvoria pár aj v súkromí, na pretekoch sa môžu na seba spoľahnúť. “Pokiaľ mu dobre nadiktujem, on dobre odjazdí, tak je to v poriadku. No boli aj krízové situácie, väčšinou mojou zásluhou (úsmev), ale dôverujem mu, tak sme to zvládli,“ vyznala sa A. Marinecová. Spokojný so svojou spolujazdkyňou je aj P. Danielis. “Je super. Zo začiatku som si nebol istý, či do toho vpadne, lebo MRC je len jedna časť seriálov, ktoré jazdíme. Ako spolujazdkyňa som mnou išla aj na skutočnej rally, kde je to už trochu vážnejšie a osvedčila sa super. Až som bol prekvapený. Na Rally Prešov jej to išlo tak, akoby spolujazdkyňu robila päť rokov,“ pochválil P. Danielis svoju “polovičku“.
Cez za titulom však nebola jednoduchá. “Bola ťažká, lebo sme na pretekoch v Dobšinej a Revúcej vôbec nebodovali. Zradilo nás auto. Už som si myslel, že to na majstra nebude, no nevzdali sme sa, bojovali sme, išli sme rýchlo a nakoniec sme to, síce s tesným výsledkom, zvládli,“ poznamenal P. Danielis. Podľa neho sa rozhodlo práve v Betliari. “Vyhrali sme a mali sme tak rovnaký počet bodov ako doteraz prvý Konečný. Potom rozhodoval počet víťazstiev v sezóne, ktorých sme mali viac,“ vysvetlil P. Danielis.

Veľká rally láka

Okrem MRC jazdil v tomto roku aj slalomy a vyskúšal si aj skutočnú rally. “Už v minulom roku som išiel Rally Košice. No auto sme mali iba mesiac a v siedmej rýchlostnej skúške došiel motor. Tak sme si veľa nezajazdili,“ uviedol. V tomto roku súťažili v Prešove v rámci Slovenského rally pohára. “Už to bolo lepšie, aj keď sme mali problém s brzdami,“ podotkol P. Danielis. Keďže jazdil aj MRC, aj skutočnú rally, mohol porovnávať. “Sú to dve rozdielne disciplíny. V MRC na krátkych tratiach sa ide naplno v kuse, na rally tiež, no už je to aj o taktike,“ priblížil P. Danielis. Súťažiť v rally seriáli chce aj v budúcom roku. “Je to však otázka financií. To je na tom najhoršie. Jazdíme to, na čo máme. Pokiaľ sa nám podarí nájsť viac sponzorov, určite by som chcel, aby sme odštartovali trebárs aj s týmto Suzuki v skupine F. Ak však nebude dosť peňazí, tak pôjdeme Slovenský rally pohár.
V najslabšej triede A1 zvádzali tuhé boje trabanty a do polovice sezóny hovoril do poradia aj Fiat 127 P. Daniela. Druhá polovica seriálu sa už stala jednoznačnou záležitosťou P. Dubócziho, keď so svojím spolujazdcom F. Vasiľom zvíťazil v piatich podujatiach za sebou.

Mini Rally Betliar 2009


trieda A1 (do 1150 ccm): 1. P. Dubóczi/F. Vasiľ (Trabant 601) 11:02,460, 2. J. Filkus/K. Filkusová (Peugeot 205) 11:04,615, 3. R. Zeťák/ A. Vajner (Trabant 601) 11:08,872 (štartovali 4 posádky/ došli 4 posádky)
n trieda A2 (do 1300 ccm): 1. P. Danielis/A. Marinecová (Suzuki Swift) 9:55,737, 2. T. Konečný/ M. Lejko (Suzuki Swift) 10:00,667, 3. M. Kekeňák/ M. Podobník (Škoda Felicia) 10:02,320 (štartovalo 12 posádok/ došlo 12 posádok)
trieda A3 (do 1600 ccm): 1 R. Gembický/ P. Bednár (Mitsubishi Colt) 9:41,445, 2. J. Kriška/ J. Bomba (Škoda Fabia) 9:54,411, 3. B. Finďo/ K. Budová (Peugeot 106 GTi) 10:16,988 (štartovalo 7 posádok/ došlo 6 posádok)
trieda A4 (do 2000 ccm): 1. V. Jankovič/ M. Palko (Renault Clio) 9:44,898, 2. M. Krbaťa ml./ M. Krbaťa st. (Renault Clio) 9:47,649, 3. R. Béreš ml./ G. Bérešová (Peugeot) 10:06,728 (štartovalo 9 posádok/ došlo 9 posádok)
trieda A5 (nad 2000 ccm): 1. M. Janeček/ M. Gombala (VW Golf) 9:11,359, 2. P. Herdický/P. Bartko (Mitsubishi Lancer) 9:39,135, 3. F. Bányász/ R. Temesi ml. (Mazda 323 GTX 4WD) 9:41,629 (štartovalo 8 posádok/ došlo 6 posádok)
Voľné preteky: 1. M. Dobranský/ Zs. Ferkovics (Toyota Celica 4WD Turbo) 9:33,346, 2. T. Ondrej/P. Smutný (Peugeot 205) 10:12,493, 3. M. Ondrejka/ Z. Ondrejková (Subaru Impreza) 10:33,661 (štartoval 19 posádok/ došlo 14 posádok)
Mini Rally Cup 2009
trieda A1 (do 1150 ccm): 1. P. Dubóczi/F. Vasiľ (Trabant 601) 170 bodov,2. R. Zeťák/ H. Zeťák (Trabant Turbo 1000) 128 bodov, 3. O. Papač/ M. Barna (Fiat Cinquecento) 77 bodov (klasifikovaných 7 posádok)
n trieda A2 (do 1300 ccm): 1. P. Danielis/A. Marinecová (Suzuki Swift) 140 bodov, 2. T. Konečný/ M. Lejko (Suzuki Swift) 140 bodov, 3. T. Polovka/ I. Staššík (Škoda Favorit 136L) 118 bodov (klasifikovaných 27 posádok)
trieda A3 (do 1600 ccm): 1 J. Kriška/ J. Bomba (Škoda Fabia) 156 bodov, 2. R. Gembický/ P. Bednár (Mitsubishi Colt) 135 bodov, 3. I. Strmý/ M. Zaťko (Peugeot 205 1,6 GTI) 120 bodov (klasifikovaných 22 posádok)
trieda A4 (do 2000 ccm): 1. M. Kikta/ P. Jurčo (Peugeot 205 Gti) 173 bodov, 2. M. Krbaťa ml./ M. Krbaťa st. (Renault Clio) 170, 3. J. Barta/ D. Kotora (Mazda 323 1,8 16V) 108 bodov (klasifikovaných 13 posádok)
trieda A5 (nad 2000 ccm): 1. F. Bányász/ R. Temesi ml. (Mazda 323 GTX 4WD) 142 bodov, 2. P. Herdický/ S. Farkaš (Mitsubishi Lancer EVO 9) 118 bodov, 3. P. Dubecký/ A. Dubecká (Mazda 323 GTX 4WD) 106 bodov (klasifikovaných 16 posádok)

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 961
 2. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 381
 3. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 783
 4. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 9 631
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 299
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 720
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 8 520
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 6 957
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 252
 10. Na konci tohto bezplatného IT kurzu môžete získať dobrú prácu 6 071
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Zariadenia chcú otvárať čo najskôr.

4. máj
Profesor MUDr. Jozef Hašto, PhD. je popredný slovenský psychiater a psychoterapeut.

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

8. máj
Vyhradené hodiny pre seniorov končia (opatrenia a koronavírus).

Celodenný zákaz vychádzania bude platiť už len v dvoch okresoch.

7. máj

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.

8. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop