Na čom konkrétne sa snažia ušetriť obce v Gemeri, odpovedalo niekoľko oslovených.
GEMER. Kým niektorým obciam v Gemeri pomáhajú v riešení situácie ušetrené finančné rezervy, iné sa zamýšľajú nad možnosťou vybratia úveru z banky. Šetrí sa na investičných aktivitách či na nákupoch kancelárskych potrieb. Situáciu nezľahčuje ani rastúca nezamestnanosť, ktorú už jedna z oslovených obcí značne pocítila.
Hospodária s prebytkom
Obec Krásnohorské Podhradie sa rozhodla pristúpiť k viacerým opatreniam. Jedným z nich je úprava v rozpočte. Ako informoval starosta obce Štefan Szarka (nezávislý), "bežný rozpočet sme upravili v prepočte o 99 582 eur (3 milióny korún). Zároveň sme však pozastavili aj nákup akýchkoľvek pozemkov a budov. Celkovo nám boli dotácie na podielových daniach znížené o 16,5 percenta".
Momentálnu finančnú situáciu sa však samospráve zvládať darí, a preto sa nad alternatívou možného prepúšťania svojich zamestnancov nateraz nezamýšľa. "Prepúšťanie našich zamestnancov v dohľadnom čase určite neplánujeme. Všetky záväzky si včas hradíme a darí sa nám hospodáriť ešte aj s prebytkom. Žiaden úver si teda v najbližšom čase obec vybrať neplánuje," dodal Š. Szarka.
Stopli investičné aktivity
Obec Betliar v snahe ušetriť pozastavila niektoré investičné aktivity, ako napríklad rekonštrukciu chodníkov či ciest. "Úpravy miestnych komunikácií sme sa snažili presunúť na obdobie budúceho roka. V tomto prípade nám zároveň vyšli v ústrety aj stavebné firmy, ktoré majú plánované práce realizovať. Prisľúbili, že určité obdobie počkajú," vysvetľoval starosta Betliara Július Farkašovský (Smer).
Zníženie dotácií na podielových daniach by v obci nemalo do konca roka presiahnuť výšku 10 percent. "Podľa financií, ktoré mesačne od štátu na podielových daniach dostávame, sa snažíme vytvoriť si stále nejakú rezervu, aby sme mali na vykrytie bežných výdavkov, vyplácanie miezd, odvodov a podobne."
Nešetria jedine na podávaní projektov
Obecný úrad Muráň, ktorého výška dotácií v podielových daniach bola znížená o 1 991,63 eura (60-tisíc korún), má na pracovisku zavedený krízový režim. "Stopli sme investičné aktivity, šetriť sa snažíme aj na nákupe kancelárskych potrieb," uviedol nezávislý starosta Muráňa Roman Goldschmidt.
Jediné, na čom obec nešetrí, je podávanie rôznych projektov. "Pre tieto aktivity máme vyčlenené prostriedky do 23 235,74 eura (700-tisíc korún)," informoval starosta. V krízových stavoch, ako R. Goldschmidt nazval niektoré možné situácie, obci ešte stále zostáva ďalšia alternatíva. "Sú ňou finančné rezervy, ktoré sa nám podarilo ušetriť. Koncom minulého roka sme na tom boli finančne celkom dobre, takže momentálne máme v krajných prípadoch k dispozícii aj nejaké tie rezervné financie. Ani prepúšťanie zamestnancov preto v dohľadnom čase plánovať určite nemusíme, to by bol skutočne iba ten najkrajnejší prípad," vysvetľoval starosta.
Plánujú upraviť rozpočet
Kým niektoré obce už siahli po úpravách svojich rozpočtov, iné sa k podobnému kroku iba chystajú. "V blízkej budúcnosti plánujeme upraviť bežný rozpočet, ktorý zatiaľ menený nebol," vysvetľoval ďalej starosta Muráňa. "Určité dotácie zvažujeme mierne znížiť, no k žiadnym drastickým opatreniam by dôjsť nemalo," uistil R. Goldschmidt.
K tomuto kroku sa v najbližšom čase zrejme odhodlá aj ďalšia z oslovených, obec Lubeník. Tu sa momentálne snažia šetriť podľa slov starostu skoro na všetkom. "Ušetriť sa okrem iného snažíme aj tým, že realizujeme iba tie najnutnejšie práce a opravy. O koľko nám však boli percentuálne znížené dotácie na podielových daniach, teraz presne povedať neviem," vyjadril sa starosta obce Ľubomír Kisel (Smer). "Tieto informácie ozrejmíme na miestnom zastupiteľstve už budúci mesiac. Zároveň na ňom plánujeme prerokovať aj tému úpravy rozpočtu, ktorý doposiaľ menený nebol," dodal starosta.
Nezamestnanosť zvýšila výdavky obce
Obci Slavošovce sa podielové dane znížili o vyše 663 88 eur (vyše 2 milióny korún). "Tento stav sa snažíme vykryť použitím rezerv, ktorých finančné prostriedky sme sem prerozdelili," informoval starosta obce Štefan Bašták (Smer, SNS, HZDS). Situáciu zhoršil aj zvyšujúci sa počet nezamestnanosti v obci. "Tým že sa u nás zvýšil počet ľudí bez práce, zároveň narástol aj počet detí, ktorí majú v školských zariadeniach stravu zdarma," vysvetľoval.
"Na tieto výdavky, ktoré má hradiť obec, nám však štát znížil dotácie o 16 percent. Zvládnuť uhradiť tieto zvýšené náklady je však pre obec obtiažne. Je pre nás zároveň otázne, odkiaľ budeme tieto financie čerpať," dodal.
Starosta sa chce obrátiť s riešením situácie na vládu. "Ak štát preniesol určité kompetencie pod obce, mal by nájsť aj odpoveď ako krízový stav riešiť," dodal.
Tak ako aj iné oslovené obce, aj Slavošovce sa rozhodli šetriť na akýchkoľvek investičných aktivitách. "Riešime iba havarijné stavy, plánujeme predať jednu z budov, ktorá je naším majetkom. Neziskovým organizáciám sme znížili dotácie o 20 percent. Momentálne zamestnávame spolu 180 aktivačných pracovníkov, z ktorých 60 je u nás zamestnaných prostredníctvom uzavretia dohody s obcou, čo pre nás predstavuje tiež určité finančné výdavky." Na otázku, či sa preto obec nezamýšľa šetriť aj na vyplácaní odmien svojim zamestnancom, starosta odpovedal: "Zasahovať budeme aj v tejto oblasti, ale až v závere roka".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer