GEMER. Väčšina reštauračných zariadení zatiaľ využíva žičlivosť počasia a ako alternatívne riešenie fajčiarom ponúka svoje letné terasy.
Ľudia idú tam, kde sa fajčiť môže
"S fajčením vo vnútri podniku sme skoncovali už v apríli," informoval majiteľ reštaurácie v Brzotíne Barnabáš Szakall. "Niekoľko zákazníkov túto skutočnosť najprv akceptovalo s hundraním, no zvykli si. Odkedy je však vo vnútri fajčiť zakázané, počet zákazníkov nám poklesol. Ľudia idú radšej tam, kde sa fajčiť môže," dodal.
Majiteľ má aj skúsenosti so zákazníkmi, ktorí sa snažia obsluhu prehovoriť, aby im fajčenie v podniku povolila aspoň vo večerných hodinách. "To je však pre nás neprípustné. Pre fajčiarov máme zatiaľ k dispozícii letnú terasu, ktorú môžu využívať, kým je pekné počasie," vysvetľoval. "Ako to budeme riešiť počas zimného obdobia, sa ešte rozhodujeme," dodal B. Szakall.
Fajčiarom vyhovel každý inak
Problematiku s delením priestorov na fajčiarske a nefajčiarske rázne vyriešila majiteľka pizzérie v Rožňave Ulrika Šeblová.
"Od januára sme sa rozhodli urobiť z celého zariadenia nefajčiarske, pretože z priestorového hľadiska sme iné riešenie nemali. Najprv si zákazníci mohli zapáliť aspoň v chodbových priestoroch, ešte pred vchodom do zariadenia. Neskôr sme sa rozhodli, že fajčiť sa nebude ani tam." Jedinou možnosťou, kde si ľudia môžu svoju cigaretu vychutnať, zostáva aj v tomto prípade letná terasa. "Aj keď zákazníci môžu fajčiť iba tu, nemôžem povedať, že by nám klientela klesla," dodala.
Umiestnenie fajčiarov svojsky vyriešili aj majitelia pohostinstva v Muráni. "Vlastníme reštauráciu a zároveň aj blízku krčmu. Ak sa zákazníci u nás rozhodnú najesť, popolník v reštaurácii nenájdu. Tí, čo fajčia, však môžu po jedle zájsť do krčmy, ktorá je hneď vedľa. Cigarety sú v nej povolené."
Nefajčiarsku plochu posudzujú vizuálne
Zákaz fajčenia sa vzťahuje na všetky zariadenia, kde sa jedlá vyrábajú, či podávajú. V novele zákona č. 87/2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov, je presne stanovené, že "sa zakazuje fajčiť v zariadeniach spoločného stravovania, okrem zariadení, ktoré majú pre nefajčiarov vyhradených minimálne 50 percent z plochy, ktorá je stavebne oddelená od časti pre fajčiarov, pričom priestor pre nefajčiarov musí byť umiestnený pri vstupe do zariadenia".
Dohliadať na plnenie týchto kritérií majú zo zákona na starosti aj Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). Ako informoval vedúci oddelenia hygieny výživy a predmetov bežnej výživy na RÚVZ v Rožňave Ľubomír Balážik, "pri vykonávaní takto cielených kontrol posudzujeme spomínanú plochu vizuálne. Doposiaľ sa nestalo, že by sme museli niektorému zo zariadení pokutu udeliť".
Porušovať zákon sa nevypláca
Medzi oslovenými v Revúckom a Rimavskosobotskom okrese sa našlo aj zopár takých podnikov, ktoré "medzi rečou" priznali, že pre zachovanie klientely aj z hľadiska neriešiteľnosti stavebných úprav svojich lokálov občas nejakú-tú cigaretku zákazníkom povolia.
Hazardovať so zákonom sa však nevypláca. Majiteľ, ale aj zákazník, ktorý by sa rozhodol zákon nerešpektovať, bude pokutovaný. Sankcie, ktoré majiteľovi môže udeliť regionálny úrad, sa pohybujú v rozpätí od 331 do 3 319 eur. Ak zákaz fajčenia poruší zákazník, hrozí mu pokuta vo výške 331 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer