ROŽŇAVA. Súčasťou štvrtkového zhromaždenia v areáli vojenského útvaru v Rožňave bola prezentácia názorných ukážok narábania so špičkovou technikou. Zišlo sa niekoľko pozvaných hostí, aj vyslúžilí vojaci, ktorí v minulosti v chemickom prápore pôsobili.
Únik látok zisťovali priamo v akcii
Chemické vojsko vzniklo ešte v rámci bývalého Československa v roku 1949. Aj vojaci, ktorí v chemickom útvare v Rožňave pôsobia už štyri roky, si preto v týchto dňoch pripomenuli jeho 60. výročie.
Od začiatku pôsobenia v Rožňave v roku 2005 sa vojaci mali možnosť zúčastniť rôznych mierových misií či medzinárodných cvičení v zahraničí. Pri plnení niektorých nariadení spolupracovali s Ministerstvom vnútra SR.
O vykonaných zásahoch, aj o technike, ktorou vojaci disponujú, informoval veliteľ útvaru Stanislav Štecák: "Jednou z úloh za spolupráce ministerstva vnútra bol Detox v Rimavskej Sobote. K požiaru museli byť privolaní naši vojaci. Ich úlohou bolo zistiť, či nedošlo k úniku toxických látok."
Niektorú špeciálnu techniku majú ako jediní
Len vďaka špičkovej technike, ktorou disponujú, je možné už do niekoľkých minút identifikovať prítomnosť rôznych toxických chemických látok, napríklad antraxu či iných priemyselne nebezpečných škodlivín v kontaminovanom priestore.
Vlani vojsko dostalo chemické vozidlo Landrover. "Je určené pre zásahový tím a momentálne sú na ňom vykonávané vojenské skúšky. Po preskúšaní bude vojakom plne k dispozícii pre zásahy," uviedol Štecák.
Ďalším zo špeciálnych prístrojov rožňavského vojska je mobilné identifikačné chemické laboratórium. "Je určené na odber vzoriek z kontaminovaného priestoru. Jeho cena je 2,3 milióna eur. V NATO sme jediní, ktorí takéto laboratórium majú," pochválil sa náčelník štábu práporu Radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave Ján Micišin. "Tieto prístroje môžu vojaci obsluhovať iba po absolvovaní niekoľkoročného zaškolenia," spresnil náčelník.
Fámy o prevelení veliteľ poprel
V chemickom útvare v Rožňave pracuje momentálne 23 civilných zamestnancov a 617 profesionálov. Na otázku, či sa v blízkej budúcnosti nechystá prevelenie jednotiek, veliteľ S. Štecák odpovedal: "Žiadny presun jednotiek, o ktorom sa viedli medzi obyvateľmi rôzne teórie, sa v blízkej budúcnosti určite nechystá. Chemici ostávajú v Rožňave aj naďalej."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer