zo skupinového muránskeho vodovodu sa totiž potvrdila prítomnosť fluoranténu.
RIMAVSKÁ SOBOTA/GEMERSKÝ SAD/LUBENÍK/JELŠAVA. V prvý deň, krátko po oficiálnom oznámení o náleze vo vode, sa medzi obyvateľmi obcí rozšírila panika. Mnohí z nich informovali, že majú hnačky a pýtali sa, či to nemohlo spôsobiť pitie znečistenej vody so stopami po ropných produktoch.
"Fluorantén nespôsobuje hnačky, ani sme žiadne hlásené nemali," potvrdil riaditeľ regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš. Panika na druhý deň, zdá sa, ustúpila.
Výsledky vzoriek vody sa zlepšili
Vodári prepláchli vodovod, odkalili ho a prinieslo to prvé pozitívne výsledky. "Na základe výsledkov z rozborov vzoriek vody od vodárov som optimista," povedal D. Béreš. "Hodnoty ukazovateľov sa zlepšili. Musíme to však overiť a v priebehu dnešného dňa (štvrtok – pozn. red.) budeme odoberať vzorky aj my. Keď sa výsledky potvrdia, predpokladám, že v sobotu predpoludním by sme mohli pristúpiť k zrušeniu opatrení," predpovedá regionálny hygienik s tým, že "s predpokladmi o termíne zrušenia opatrení sa musí narábať opatrne".
Panika ustupuje
Obyvatelia deviatich obcí zatiaľ odoberajú vodu z cisterien. Napríklad v Gemerskom Sade jedna stojí celý deň. "Hocikedy si z nej môžeme nabrať vodu," informovali nás z tamojšieho obecného úradu. "Panika tu nie je, v stredu sa ľudia chodili pýtať na úrad, čo je vlastne s tou vodou a každého sme informovali o opatreniach, o tom, že vodu piť nemôžu, sprchovať sa ňou len na krátky čas a neodporúča sa ju dávať ani zvieratám."
V Lubeníku je situácia podľa starostu Ľubomíra Kisela normálna. "Možno aj tu bola panika na začiatku, ale teraz už nie je. Pretože sem dorazila cisterna skôr, ako sme oficiálne vedeli, že sa niečo deje. Deň predtým totiž zasadal štáb a starostov zvolávali, že na druhý deň bude stretnutie. Až tam sme sa dozvedeli o opatreniach".
V Jelšave boli obavy najmä z ranného zásobovania pitnou vodou tých zariadení, v ktorých sa vo väčšom varí."Nápor sa zvládol, bol som to skontrolovať. Zásobovanie prebieha podľa harmonogramu," informoval primátor mesta Milan Kolesár.
Zdroj znečistenia nemajú
Ako sme informovali, v pitnej vode, odobratej v lokalite pod Mokrou Lúkou v okrese Revúca, sa potvrdila prítomnosť fluoranténu, patriaceho do skupiny polycyklických aromatických uhľovodíkov. Po opakovaných rozboroch sa zistilo, že limity hodnôt boli prekročené od 50 do 100 percent. Ako sa látka dostala vo vody, jasné stále nie je. Do úvahy podľa kompetentných prichádza možnosť, že desiatky rokov staré liatinové potrubia obalené asfaltovou hmotou niekde praskli a voda mohla byť znečistená vyplavovaním toxických látok. Alebo sa niekto na vodovod nelegálne napojil a znečisťovaný bol externe, pri zmenách tlakov.
Regionálny hygienik nariadil opatrenia, medzi ktoré patrí zákaz pitia vody z vodovodu a zásobovanie pitnou vodou z cisterien podľa harmonogramu. Voda z vodovodov sa môže používať ako úžitková.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer