JELŠAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA. Jelšava, Revúcka Lehota, Chyžné, Lubeník, Magnezitovce, Gemerské Teplice, Gemerský Sad, Hucín a Šivetice. To je deväť samospráv, ktoré mali už včera informovať obyvateľov o prijatých opatreniach pre znečistený vodovod. V týchto obciach a v meste Jelšava žije spolu 7530 obyvateľov.
Otráviť sa vodou nemožno
Ide o obce, ktoré odoberajú vodu zo skupinového muránskeho vodovodu. Zatiaľ nezisteným spôsobom sa doň dostal fluorantén. Ako vysvetlil riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš, "patrí do skupiny polycyklických aromatických uhľovodíkov a nachádza sa všade v prírode. Zjednodušene, sú to produkty ropy a ropných látok".
Po tom, ako vodári urobili svoj rozbor vzorky odobratej pod obcou Mokrá Lúka, ktorá zasiahnutá problémom nie je, upozornili na prítomnosť fluorantu aj hygienikov. Po opakovaných rozboroch sa potvrdilo, že limity hodnôt sú prekročené od 50 do 100 percent. "Nie sú to horibilné čísla. Pri takomto množstve v pitnej vode nemôže dôjsť k toxickým formám otravy," povedal D. Béreš.
Voda bude chodiť v cisternách
Medzi ľuďmi z obcí sa správa o znečistenej vode rozšírila ešte skôr, ako sa dostala k starostom oficiálnou cestou. A hneď za tým sa začali množiť informácie o hnačkujúcich obyvateľoch.
"Chcem ubezpečiť, že keď aj niektorí hnačkujú, tak to z tej vody určite nie je," tíši zbytočnú paniku okresný hygienik.
O panike hovoria už aj ľudia medzi sebou, no kompetentní apelujú, že nie je namieste. "No čo, veď aj doteraz sme takú pili," pokrčil plecami jeden z Jelšavčanov.
"Absolvovali sme spoločné sedenie s účasťou starostov a ďalších kompetentných a prijali sme opatrenia, ktoré vstúpili do platnosti včera. Platí zákaz používania vody ako pitnej. Voda sa však môže používať ako úžitková. Starostovia majú o tom informovať obyvateľov. Bol dohodnutý systém núdzového zásobovania pitnou vodou formou cisterien. Musí byť zabezpečené jej dostatočné množstvo," informoval Béreš.
Dve teórie, ako sa voda mohla znečistiť
Spoločný vodovod pre spomínané obce sa ťahá od Muráňa. Revúcej sa problém so znečistenou vodou netýka, hoci z neho tiež odoberá vodu.
"V Revúcej boli odbery v poriadku. Je totiž nad možným zdrojom znečistenia," potvrdil hygienik.
Vodári podľa našich informácií prečisťujú vodovod a hľadajú zdroj znečistenia. Do včerajšieho popoludnia známy nebol, existujú však zatiaľ dve teórie, ako sa mohla voda znečistiť.
Niekoľko desaťročí starý vodovod pozostáva z liatinových rúr obalených asfaltovou hmotou. Je možné, že sa niekde prederavili a toxické látky sa vyplavujú odtiaľ. Alebo sa niekto nelegálne na vodovod napojil a ako vysvetlil Béreš, k znečisťovaniu môže potom dochádzať externe, pri zmenách tlakov.
"Celú záležitosť máme pod kontrolou. Kým však voda nebude spĺňať limity, budú platiť spomínané opatrenia a zásobovať vodou sa bude cisternami," ubezpečil hygienik.
Balená voda ide na dračku
V Jelšave sa už včera po poludní expedovali do domácností letáky s opatreniami a inštrukciami pre obyvateľov, čo môžu s vodou z vodovodu robiť a čo už nie. Piť ju nemajú, ale používať ako úžitkovú či na krátky čas sa ňou osprchovať, to môžu.
Predajne potravín zaregistrovali zvýšený záujem o minerálne a stolové vody. V každej obci však budú denne cisterny s pitnou vodou. Každá samospráva má mať vypracovaný harmonogram, o ktorom majú byť informovaní obyvatelia.
"V Jelšave bude cisterna krúžiť po meste. Najväčší nápor však bude ráno, pretože treba zásobovať materskú a základnú školu, zariadenie opatrovateľskej starostlivosti a aj Slovenské magnezitové závody. Teda všetky subjekty, v ktorých sa vo väčšom množstve varí," informoval primátor Jelšavy Milan Kolesár (SDKÚ).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer