bec stáli.
RUDNÁ. Obyvateľka obce Anna Szaniszlóová, protikandidátka terajšieho starostu v uplynulých voľbách, sa na augustové zasadnutie obecného zastupiteľstva dostavila osobne. Hovorí, že približne polovica chodníka už bola vtedy vystavaná a vedenie obce podozrieva, že práce neboli vôbec zahrnuté do rozpočtu.
Dohodli sa ústne
"Na zastupiteľstvo ma pozval jeden z poslancov. Ten sa potom starostu aj opýtal, či sú na vybudovanie chodníka peniaze a akou formou sa vyberal vykonávateľ prác. Starosta na to odpovedal, že ústne sa dohodol s miestnym podnikateľom. Cenu zákazky som sa však nedozvedela," hovorí Szaniszlóová.
Podnikateľ, ktorý zákazku získal, je zároveň poslancom obecného zastupiteľstva. "Ja som poslancov upozornila, že predsa existuje zákon o verejnom obstarávaní. Podľa mňa bol porušený a bol tam aj stret záujmov," mieni obyvateľka.
"Starosta povedal, že obec má podpísať zmluvu s firmou na likvidáciu odpadu na 5 rokov a za to vraj obec dostane 3 320 eur, teda 100-tisíc korún. Tieto peniaze navrhol starosta použiť na financovanie chodníka. Podľa mňa však nie je normálne viazať sa k firme takýmto spôsobom," dodala Szaniszlóová.
Stavebné povolenie až dodatočne
Starosta obce Július Kerekeš argumentuje, že žiaden zákon neporušili.
A prečo nevyhlásili na vybudovanie chodníka verejnú súťaž? "Lebo sme nemuseli. Ja sám som oslovil tri firmy, vrátane tej, ktorá napokon chodník vybudovala. My sme mali podmienku, aby chodník nestál viac ako 150-tisíc korún, teda 4979 eur, a aby bol ukončený do začiatku školského roka. Nik mi však ten termín sľúbiť nevedel, okrem nášho podnikateľa. Ani verejné obstarávanie by nebolo dovtedy urobené. V obci nie je iná firma, ktorá by to urobila za tú cenu a do toho termínu. Tak prečo by sme to mali dať dakomu cudziemu? Keby to urobil niekto cudzí lacnejšie, tak dáme aj cudziemu," konštatuje starosta.
Faktom je, a potvrdzuje to aj on, že stavebné povolenie na výstavbu chodníka vybavovali až dodatočne.
Ešte nie je vyplatený
Po telefonáte s podnikateľom a zároveň poslancom starosta oznámil, že výstavba bude stáť 3983 eur (120-tisíc korún).
"Ešte to nie je vyplatené," vysvetľuje starosta otázku, či nevedel vopred, koľko bude stáť chodník a predsa ho schválili. "To je tá dohoda, že musí to byť do 150-tisíc korún. Firma na likvidáciu odpadu prišla s ponukou, že obci dá 100 tisíc korún za zmluvu na 5 rokov. Tak z toho by sme to chceli zafinancovať. Ale ešte sme s nimi nič nepodpísali," hovorí Kerekeš.
Chodník dlhý približne 54 metrov a široký niečo vyše troch metrov je hotový. Spolu s ním aj nádvorie škôlky, ktoré je takisto vyložené novými dlaždicami.
"Toto vyrábali naši verejnoprospešní pracovníci, svojpomocne sme si to urobili. Podnikateľovi sa však vyplatí len ten dlhý chodník, na ktorý bola objednávka. Ja len nerozumiem, prečo niekoho mrzí, že sa niečo v obci robí".
Rončák: Skôr etický problém
Ivan Rončák z Transparency International potvrdil, že právne je zákazka v poriadku, keďže v tomto prípade mohla obec vyberať zhotoviteľa prác podprahovou metódou.
"Zákazka na stavebné práce do 4 miliónov korún, teda 132 775 eur sa môže zadať aj priamo. Ani písomnú zmluvu to nevyžaduje. Právne je to teda v poriadku. To, že zákazku dostal poslanec, ani to nie je porušenie zákona o konflikte záujmov. Zákon totiž ukladá obci postupovať tak, aby boli jej prostriedky vynaložené čo najefektívnejšie. Pri akejkoľvek zákazke. Takže ak majú v obci smernicu, že stačí osloviť tri firmy a vybrať tú najlacnejšiu ponuku, tak je to v poriadku".
Iná vec je podľa Rončáka v tomto prípade etický problém, ktorý vyvstáva práve z faktu, že zákazku dostal poslanec: "Poslanci majú z podstaty svojej funkcie verejných činiteľov vždy lepší prístup k informáciám o zákazkach. Aktuálnych aj budúcich. Obec by preto mala postupovať opatrnejšie, ak sa do súťaže hlási osoba, ktorá môže byť podozrievaná, že sa k zákazke dostala na základe niečoho iného, nie transparentného."
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer