ROŽŇAVA. Pred tromi dňami prišla do Rožňavy skupina Maďarov. Pri pohľade do navonok atraktívnej fontány len prevrátili oči. Plával tam uhynutý vták a odpadky.
"To je nádherná vizitka Rožňavy. Všade hovoríme o tom, ako turistov potrebujeme a nie sú schopní pre nich zabezpečiť ani čistotu," rozhorčoval sa čitateľ, ktorý o náleze informoval Korzár.
Kvôli jednému vtákovi netreba peniaze
O čistotu mesta a verejných priestranstiev sa majú starať Technické služby mesta Rožňava. Jeho riaditeľa Ivana Deménya sa nám nepodarilo zastihnúť ani opakovane. Jeden zo zamestnancov firmy a zároveň nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v Rožňave Ľudovít Kossuth len utrúsil, že Technické služby nedostávajú od mesta dostatok peňazí.
"Mali by to zabezpečiť jednodznačne Technické služby," povedal prednosta Mestského úradu v Rožňave Ján Štefan. "Peniaze sú celkový problém. Ale kvôli jednému vtákovi v 'kašni' predsa nepotrebujeme veľké peniaze. To nie je na výhovorky. Za čistotu mesta sú zodpovední oni."
Špina a poriadok je systémový problém mesta
Netreba vari ani podrobne rozoberať, čo hrozí každému, kto sa vo fontáne čľapká. Zväčša voda láka deti. Pre rozkladajúce sa zviera a odpadky sú však vystavené zdravotným rizikám. "Ide najmä o hnačkové ochorenia či infekcie kože. A to je to najmenšie zlo, ktoré hrozí z hnilobných baktérií," vyjadrila sa riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave Ľubomíra Chromčíková.
Úrad nemá v kompetencii dozerať na čistotu vody, keďže táto nie je pitná. Atrakcia námestia sa tak stala na dlhé týždne hrozbou. A nikto s tým nič nerobil. "Je to hanba mesta," zhodli sa viacerí opýtaní. Podobný problém vraj býva aj pri Dome služieb, pri ktorom je fontánka. Pri zisťovaní, kto je za to zodpovedný, sme prišli k tomu, že nielenže ide o záležitosť Technických služieb mesta, ale že problém čistoty a udržiavania poriadku na verejných priestranstvách je komplexný problém mesta.
"Ja som o tom napríklad vôbec nevedela a mrzí ma to," hovorí vedúca odboru regionálneho rozvoja Mestského úradu v Rožňave Eva Petruchová. Tento odbor vypracováva rôzne projekty, okrem iného aj na rozvoj turizmu. Turistov však napriek snahe udržať ich v meste a v regióne môže odradiť taká základná vec, ako je poriadok.
Výzva pre obyvateľov
"Každá vec sa podarí len vtedy, keď sú to toho zapojené všetky zložky, ktorých sa to týka. Veľmi veľa vecí však zlyháva práve na elementárnych záležitostiach. Som si istá, že keby sme o tom vedeli, okamžite by sme to dali odstrániť. Informácie od obyvateľov sú pre nás veľmi dôležité. Keď sa niečo podobné stane v budúcnosti, treba nás na to upozorniť," vyzvala obyvateľov E. Petruchová.
Systémové riešenie udržiavania poriadku v meste chýba aj pracovníkom Turistického informačného centra. Neraz sa aj v minulosti hanbili za špinu v centre mesta, ktoré turisti navštevujú najviac. Parčík pri Strážnej veži sa premenil na oddychové miesto pre bezdomovcov a asociálov. Vchod do veže lemoval odpad. Alebo sa v istých častiach námestia namiesto výsadby trávy uprednostnilo blato či prach. "To námestie by malo byť čisté. A privítali by sme častejšiu kontrolu poriadku," povedala Erika Ištvaniková z Turistického informačného centra.
Primátor: Téma čistoty v meste je vážna vec
Keďže napokon pracovníci Technických služieb odporúčali obrátiť sa priamo na primátora mesta, hovoril za riaditeľa tejto inštitúcie on. Tiež o znečistenej fontáne netušil. Súhlasil však s názorom, že ide o systémový problém."V meste s takou nezamestnanosťou, akú má Rožňava, by nik nemal peniaze od štátu dostávať zadarmo. Štát by mal dávať viac prostriedkov na aktivačné práce. Tí ľudia berú peniaze zadarmo namiesto toho, aby napríklad čistili mesto. Aj Technické služby síce od mesta dostávajú prostriedky, ale verejné priestranstvá by predsa mali byť aj verejnou záležitosťou. To znamená, že aj obyvatelia by sa mali podieľať na čistote mesta. Napokon, aj za odpadky a špinu môžu len konkrétni ľudia. Sami si to svinstvo robíme," hovorí Vladislav Laciak (Smer).Podľa primátora je nápadov, ako tento problém vyriešiť, veľa. Základom je však záujem obyvateľov. "Tu je každému všetko jedno, každý na všetko kašle. Pritom podľa mňa musia byť aj malé prečiny penalizované. Lenže tu buď nemáte koho penalizovať, alebo nemá z čoho tie penalizácie uhradiť. Keď by ste niekoho uvideli, ako niečo hodí na zem, bolo by treba hneď ho penalizovať, alebo by si mal trest odpykať inak.Napríklad v Amerike majú na to verejné práce. Ale legislatívu ja nezmením. A my môžeme robiť všetko len v medziach zákona." Primátor sa zamyslel aj nad "socialistickými" brigádami z minulosti. "Niekto by povedal, že to ako zo socializmu, ale vtedy naozaj boli pravidelné brigády, kde sme si vyčistili verejné priestranstvá pred domami a bez debaty. Teraz sa na to kašle."V. Laciak zastáva názor, že téma čistoty v meste je vážna a je na dlhú debatu. "Začať by sme mali od výchovy v školách."
´Kašňa´. Dlhé týždne do nej nazerajú turisti a vidia len odpadky.
Foto: ela
Zdochlina. Pozostatky rozkladajúceho sa vtáka môžu vyvolať choroby.
Foto: ela
Fontána. Keby sa jej čistota kontrolovala, nemala by jedna naša čitateľka skúsenosť so slovami vnuka: "Starká, zase je tam bordel."
Foto: ela
POZNÁMKA: Bordel je chyba systému
Pred pár dňami bola verejnosť informovaná o tom, že pražské slávne Václavské námestie patrí k štyrom najšpinavším námestiam v Európe. Prirovnávať Václavák k Námestiu baníkov v Rožňave sa, nanešťastie, aj s riadnou dávkou zveličovania dá len z hľadiska čistoty, či vlastne špiny. Inak nie. Kto vie, ako by dopadla anketa alebo prieskum o čistote slovenských námestí. Pritom aj Rožňavčania majú prečo byť na svoje námestie hrdí. Starať sa o svoju históriu a vyratúvať pamiatky, počítať turistov a "tliachať" o rozvoji turizmu a napokon starať sa o to, aby sa tu cítili aj dobre, sú však rozdielne veci. Môže byť zopár jedincov či skupín, ktorí sa o to starajú, všetko však môže padnúť na lenivosti a nezáujme jedného jediného človeka.Bordel v meste udrie turistovi do očí oveľa viac, než snaha niekoľkých jedincov, ktorí sa mu snažia vo všetkom vyhovieť. Je gaunerstvom vyhovárať sa na peniaze, keď ide len o to, aby tí, ktorí sú za to platení, vytiahli zdochnutého vtáka z kašne. Aké "veľké peniaze" treba na to, aby vytiahli plastové fľaše z vody, alebo občas prekontrolovali mesto? Je neslušné mariť snahu a prácu niekoho iného len preto, že niekto sa cíti nedostatočne finančne ohodnotený. Je nevhodné, aby ostali na svojich miestach tí, ktorí o tú prácu nestoja. Je zvláštne, ak vedenie mesta opakovane toleruje neschopnosť a nevyvodzuje zodpovednosť aj za takú elementárnu vec, ako je poriadok v meste.
ela
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer