JELŠAVA. Samospráva by sa kaštieľa najradšej zbavila. Dôvodom sú peniaze. Obrovská stavba na polhektárovom pozemku by nutne potrebovala opravy, odhadom za 9,89 milióna eur (300 miliónov korún). Na tie však radní nestačia.
Strop sa prepadol a prerazil tri poschodia
Primátor mesta Milan Kolesár (SDKÚ-DS) víta minimálne raz týždenne nejakých záujemcov o kúpu. "Väčšinou sú to exkurzie, pretože všetok záujem sa končí obhliadkou objektu. Keď záujemcovia vidia, v akom je stave, rýchlo si vyrátajú, koľko peňazí by bolo potrebných na opravy."
Samospráva pýta za kaštieľ s pozemkom okolo 50-tisíc eur (približne 1,5 milióna korún). S každým však rokuje individuálne. Cena za kultúrnu pamiatku je atraktívna, jej stav je však poľutovaniahodný. "Zlodeji rozkradli medenú strechu a takmer všetko, čo sa dalo predať v zberných surovinách. Krádeže nateraz ustali, aj vďaka súkromnej bezpečnostnej službe, ktorú v meste máme. Na kaštieľ je už zbytočné dávať vypracovávať statický posudok, pretože minimálne v jednej časti kaštieľa je statika narušená. Kvôli chýbajúcej medenej streche sa prepadol strop, prerazil tri poschodia a skončil v pivnici. Odkrytých je na kaštieli približne 600 štvorcových metrov," hovorí primátor.
"Ešte sa vám ozveme." A záujem sa končí
Objekt má tri poschodia a je v ňom, podľa primátora, 50 až 60 miestností. "Keď sa vôbec nejaké časti dajú nazvať miestnosťami," vysvetľuje primátor svoj odhad.
Ešte v 70. rokoch v ňom fungovala poľnohospodárska škola s internátom, krátko po nej tam mal sídlo aj dom dôchodcov. V 80. rokoch začal kaštieľ chátrať, a tak to trvá dodnes. "My by sme boli radi, keby ho niekto kúpil, pretože keby sa opravil, hneď by inak vyzeralo aj námestie. My na to, žiaľ, peniaze nemáme. Nevieme objekt ani na nič využiť."
Za dva roky sa na kaštieľ prišlo pozrieť, alebo sa naň aspoň pýtalo, okolo 50 záujemcov zo Slovenska aj zo zahraničia. Išlo o firmy, fyzické osoby a aj rôzne spolky či združenia. "Keď s kolegom berieme kľúče, aby sme im kaštieľ ukázali, už sa na seba len usmejeme, lebo vieme, že nanajvýš povedia, že zatelefonujú späť, alebo že sa ozvú. A tým sa to končí."
Nápadov, čo s kaštieľom urobiť, je veľa. Chceli ho na cestovný ruch, poskytovali by v ňom ubytovanie. Ale padol aj návrh zriadiť tam zariadenie sociálnej starostlivosti.
Projekty sú zbytočné
Primátor uvažoval aj nad europrojektmi, z ktorých by na opravy dostali peniaze. Lenže skúsenosti s projektmi, aj v prípade, že uspeli, dobré nemá. Hovorí, že aj pri úspešných projektoch už boli situácie, že peniaze meškali.
"To je skôr politický biznis," netají rozhorčenie nad europrojektmi primátor. Okrem toho, mesto by potrebovalo stavebný projekt, ktorého cenu odhaduje primátor na státisíce eur. "Za tú cenu by sme mohli dať opraviť chodníky v meste a nie dať peniaze na papiere."
Aj pri predaji kaštieľa je skôr pesimista, hoci by sa v tomto prípade rád mýlil. Veľké inzeráty na predaj samospráva ešte nezverejňovala. Akurát kaštieľ ponúka na svojej internetovej stránke. "Neostáva nám iné, než čakať na nejakého seriózneho záujemcu a naďalej sprevádzať po objekte aj tých, ktorí sa tu kvôli nemu zastavujú. Aj keď sa potom už neozvú," dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer