GEMER. Presné počty hasičov stanovuje zákon a ich prerozdelenie určuje prezídium hasičského zboru.
Noví zásahoví hasiči sa však nateraz ešte neprijímajú. "Aj keď vláda zvýšenie počtu hasičov schválila, musí to prejsť ešte Ministerstvom vnútra SR a následne aj prezídiom hasičského zboru, ktoré určí, kde a o koľko budú v konečnom dôsledku tieto počty zvýšené," vysvetlil riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Rožňave Ján Egri.
"Naposledy sme do pracovného pomeru prijímali ľudí v júni, keď sa nám podarilo naplniť stavy," dodal riaditeľ. "Momentálne máme spolu s hasičskou stanicou v Dobšinej 56 zamestnancov, z toho 45 zásahových."
Záujem o náročnú prácu je veľký
Záujem zo strany uchádzačov je podľa riaditeľa veľký. Všetky žiadosti sú evidované na krajských riaditeľstvách jednotlivých hasičských a záchranných zborov. "Momentálne nový pracovný pomer uzatvárame, iba ak si to vyžiada situácia, napríklad v dôsledku migrácie," spresnil J. Egri.
Systém prijímania sa však pozmenil. Kým do apríla musel každý uchádzač absolvovať prijímacie konanie, po novom je to informatívny pohovor, prostredníctvom ktorého môže záujemca postúpiť na výkon psychických či fyzických testov.
Zvyšovanie počtov je dlhodobý proces
Situácia s prijímaním nových zamestnancov je podobná aj na Okresnom riaditeľstve HaZZ v Rimavskej Sobote.
"Prijatie jednej osoby plánujeme od prvého septembra, ďalší nový člen nám pribudne až od prvého decembra," informoval veliteľ operatívno-technického oddelenia na Okresnom riaditeľstve HaZZ v Rimavskej Sobote Marian Brádňan.
Zvyšovanie počtov zásahových hasičov predstavuje podľa slov veliteľa dlhodobý proces. Na samotných výjazdoch pri požiaroch sa môže nový zásahový hasič zúčastniť až po uplynutí 2,5 roka a až po absolvovaní rôznych školiacich kurzov. "Preto aj zvyšovanie ich počtov sa v praxi odzrkadlí až po dlhšom čase," vysvetlil.
Očakáva, že k zvyšovaniu stavov by mohlo dôjsť začiatkom nového roka.
"Zásahoví" chýbajú hlavne staniciam
Podľa vyjadrení kompetentných sú personálne podhodnotené hlavne hasičské stanice. "Počty pracovníkov by sa tu mali zvyšovať hlavne z hľadiska bezpečnosti práce," spresnil J. Egri.
Na jednej zo staníc, v Dobšinej v okrese Rožňava, pracuje napríklad deväť zásahových hasičov. Na každej z troch zmien, ktoré sa v jeden deň vystriedajú, vykonávajú službu traja hasiči a veliteľ. "Ak ešte z tohto počtu čerpá jeden pracovník dovolenku, v prípade výjazdu sú k dispozícii iba dvaja. Ísť preto na väčší výjazd pri takomto počte je veľmi ťažké," dodal riaditeľ.
"Ak vypukne požiar, niekedy sme nútení do staníc vyslať na pomoc hasičov z okresného riaditeľstva," dodal veliteľ Marian Brádňan. Podľa neho by hasičská stanica nemala mať počas výkonu jednej zmeny menej ako šesť zásahových pracovníkov.
Podobný názor zdieľajú aj pracovníci OR HaZZ v Revúcej, ktoré zamestnáva 42 príslušníkov zboru, pričom 12 zmenových pracuje na hasičskej stanici v Tornali.
"Spomínané zvyšovanie počtov pracovníkov sa odvíja od viacerých faktorov, jedným z nich je aj daný kraj," vysvetlil veliteľ operatívno-technického oddelenia na Okresnom riaditeľstve HaZZ v Revúcej Jozef Mikuda. Podľa neho by pracovné sily na staniciach bolo vhodné posilniť aspoň o tretinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer