ROŽŇAVA. Ľudia bývajúci v tejto lokalite sú bezradní. Poniektorí majú strach ísť na ulicu, v tom horšom prípade zbytočne nevychádzajú ani do záhrady vlastného domu.
Deti špinia rovno pod okná
Podobné skúsenosti má aj Božena Árvaiová, bývajúca v bezprostrednej blízkosti sociálnych bytov na Rožňavskej Bani: "V dome bývam sama, pretože môj manžel už zomrel. Nedávno som utrpela ťažký úraz, takže sa neviem dobre pohybovať a potrebovala by som pokoj. Je to však nemožné. Prevažne rómske deti, ktoré v blízkosti môjho domu bývajú, mi preliezajú plot, kradnú úrodu zo stromov, vešajú sa na oplotenie, neslušne mi nadávajú. No čo je ešte horšie, nerobí im problém hádzať do dvora aj skaly. Dávnejšie sem tiež jednu hodili, skoro mi rozbili hlavu aj okuliare. Nemajú rešpekt pred ničím. Minule som išla domov z kostola popri ich dome. Jedno dieťa stálo v okne a drzo sa na mňa vymočilo. Jeho matka ho ani len nevyhrešila."
Toto je len malé množstvo z príkladov, ktoré uviedla. Nedávno dokonca musela zbierať výkaly. "Pre veľký zápach, ktorý sa ulicou šíril, som musela zobrať vedro a pozbierať výkaly, ktoré tu zanechali deti. Vysedávajú na zábradlí hneď oproti môjmu domu. Po večeroch sa ich tu schádza minimálne 30 a zdržiavajú sa tu dlho do noci. Už deti v útlom veku sem chodia fetovať a potom vylihujú v blízkom parku," dodala.
"Blízko našich domov, ale aj vo svojom vlastnom dvore, si robia smetisko," dopĺňa ďalšia rozhorčená obyvateľka Magdaléna Nogeová. "Bojíme sa o svoju bezpečnosť aj zdravie, hocikedy sa tu môže vyskytnúť infekčná choroba."
Vláda riešenie problému posunula mestu
Susedky povedali, že už v minulosti spísali s ďalšími obyvateľmi petíciu voči správaniu prisťahovaných neprispôsobivých spoluobčanov, ktorú zaslali na niekoľko miest.
"Bolo to dokonca aj na úrade vlády, odkiaľ však vec odsunuli na riešenie mestu. Ono ale tento problém nerieši, ba naopak, ešte sa sem prisťahovalo niekoľko rodín navyše," povedala M. Nogeová.
Susedky tvrdia, že podobných žiadostí už spísali množstvo. M. Nogeová upresnila: "Je to hromada papierov a sťažností, no nič sa nedeje. Vláda ani mesto problém neriešia. O Rožňavskú Baňu sa jednoducho nik nestará."
Podľa miestnych momentálne sociálne byty obýva 26 legálne prisťahovaných rodín. Odhadom tu dokopy podľa nich býva aj 150. "Ani mestská polícia nič nerieši, obhliadok, ktoré tu vykonávajú, je málo," zhodujú sa susedky. "Navyše, ak aj prídu, zdržiavajú sa iba v aute, von z neho často ani nevystúpia."
"Sme zúfalí, veci sa už musia konečne začať riešiť. Sme odhodlaní spísať petíciu a poslať ju opäť na mestský úrad. Ak sa to nevyrieši, zaujmeme ďalšie kroky," hovorí M. Nogeová.
Prednosta: Aj ja by som uvítal riešenie
"Tento problém nám je známy. Mestská polícia tam hliadky bežne vykonáva, no nemôže sa tam zdržiavať po celý čas," uviedol prednosta Mestského úradu v Rožňave Ján Štefan. "Chápem rozhorčenie obyvateľov tejto štvrte, no ja sám by som privítal návrh, ako túto situáciu ďalej riešiť. Pred tým, ako sem boli títo spoluobčania presťahovaní, sa odsúhlasilo, že práve byty v časti lokality Rožňavskej Bane budú zrekonštruované na tento účel."
Zmienil sa aj o alternatíve, v ktorej navrhla B. Árvaiová mestu jej dom odkúpiť na účely sprevádzkovania materskej školy: "Na odkúpenie domu do majetku mesta je potrebné podať návrh do mestského zastupiteľstva, až po jeho schválení sa môže vec riešiť ďalej."
Na Rožňavskej Bani budú kamery
Počty výjazdov musia byť podľa slov Roberta Temesiho, náčelníka Mestskej polície v Rožňave, prispôsobené aj súčasným finančným možnostiam polície, medzi ktoré patria aj výdavky na pohonné hmoty.
"Do lokality Rožňavskej Bane naše hliadky chodia počas jednej zmeny spravidla dvakrát," povedal náčelník. "Stalo sa nám, že v rámci úsporných opatrení tam naši zamestnanci zašli z Rožňavy aj pešo. Za optimálnej situácie sa nám počas dňa vystriedajú tri zmeny, čiže spolu je tento objekt hliadkovaný v jeden deň štyri- až šesťkrát, čo je však maximum, pretože netreba zabúdať, že mestskí policajti musia obhliadať celé mesto."
Vysvetlil, že hliadka spravidla musí celú lokalitu prejsť autom a potom, ak si to vyžaduje situácia, je z neho povinná aj vystúpiť. Okrem plánovaných výjazdov motohliadka vyráža do danej lokality aj na zavolanie občanov na známe číslo mestskej polície 159.
"Mestskí policajti však môžu riešiť iba priestupky v blokovom konaní, tak ako nám to ukladá zákon o obecnej polícii. Závažnejšie činy sú už v kompetencii štátnej polície, s ktorou v nutných prípadoch spolupracujeme. Do konca tohto roka bude mestský kamerový systém rozšírený aj v lokalite Rožňavskej Bane, a to až o dve kamery," uistil R. Temesi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer