GOČOVO. Celý problém sa začal v roku 2006 sporom, ktorý mala bývalá riaditeľka tamojšej materskej školy s obcou. Zažalovala obec kvôli platu, nárokovala si na vyššiu platovú triedu. Obec odmietla, pretože preradenie do vyššej triedy si podľa nej vyžadovalo vysokoškolské vzdelanie.
Nemohli žiadať o peniaze
"Okresný súd sme vyhrali, bol prizvaný znalec, ktorý potvrdil, že vyššia platová trieda učiteľke nepatrí. Odvolala sa, krajský súd spochybnil znalecký posudok a výrok bol taký, že jej tie peniaze patria. Táto tortúra so súdmi sa zopakovala trikrát," hovorí starosta M. Mlynár. "Tak sme dali dovolanie na Najvyšší súd SR. Medzitým nás dala učiteľka na exekúciu napriek tomu, že prebieha konanie na Najvyššom súde. To isté urobil aj exekútor. Vo februári prišiel exekučný príkaz, ktorým sa nám zablokovali všetky účty, čo máme v banke. Potom vyčlenili sumu viac než 2-tisíc eur, čo bolo predmetom exekúcie. Na tú sumu zriadili vinkulovaný účet a s ostatnými peniazmi nám dovolili disponovať. V máji prišlo rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o tom, že ruší rozsudok krajského aj okresného súdu. Zrušil predmet exekúcie. Exekútor vydal príkaz na odblokovanie účtu, okresný súd zastavil exekúciu. Ale my sme počas troch mesiacov nemohli žiadať žiadne peniaze, či už štátne, alebo európske," hovorí o najpodstatnejšej časti problému starosta.
Neriskovali by exekúciu
Tvrdí, že obec by žiadala peniaze a dokonca sa vraj aj obyvatelia pýtali, či zareagovalo vedenie obce na nejaké výzvy.
"Všade sa musí dať čestné vyhlásenie, či obec má nedoplatky, či má splnené povinnosti, či nie je v exekučnom konaní. A my sme boli v exekučnom konaní, takže sme peniaze žiadať nemohli."
Starosta hovorí, že obec chcela žiadať financie na opravu ciest či na opravu regulácie potoka. Naposledy žiadala o peniaze Ministerstvo financií SR na rekonštrukciu obecného rozhlasu. Ešte nie je isté, že bude Gočovo aj úspešné, hoci bola žiadosť podaná v januári. Potom už obec nemohla žiadať nič.
"Dovolanie na Najvyšší súd sa podáva cez okresný súd, ten o dovolaní teda vedel a aj napriek tomu vydal poverenie na exekúciu. Prišiel exekučný príkaz, voči ktorému sme sa do 15 dní mohli odvolať. Aj napriek tomu peniaze stopli okamžite a nečakalo sa na tú lehotu," hovorí M. Mlynár. "Spor jednoducho nebol ukončený. Veď keby sme súd prehrali, tak by sme peniaze vyplatili a neriskovali by sme exekúciu."
Exekútor: Emócie nad ratiom
Najvyšší súd SR v apríli rozhodol tak, že zrušil rozsudok krajského aj okresného sudu a vec vrátil Okresnému súdu v Rožňave na ďalšie konanie. "Tu sa stala krivda obci. A nikto nám teraz nepovie, že prepáčte, pochybilo sa. Kde sa exekútor ponáhľal? Veď obec sa nevie skryť, nevie previesť majetok na iného. Čudujem sa tej rýchlosti, akou postupoval," netají rozhorčenie starosta Mlynár.
K slovám starostu sa vyjadril aj rožňavský exekútor Peter Hodermarský: "Vo vyjadrení pána starostu prevládajú emócie nad ratiom. Ak by si dôsledne preštudoval exekučný poriadok, vedel by, že súd preskúmava zákonnosť podaného návrhu na vykonanie exekúcie a ak nezistí rozpor, vydá poverenie na vykonanie exekúcie. A exekútor sa postará o jej vykonanie. Exekúcia sa vykonáva spôsobmi uvedenými v exekučnom poriadku a jedným zo spôsobov je aj exekúcia prikázaním pohľadávky z účtu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer