kár a pri príprave kvásku sa neraz podieľa aj starosta.
ARDOVO. Stará pec je súčasťou miestneho Domu ľudových tradícií, ktorý miestni nazývajú aj Mátéov dom. Je vo vlastníctve obce a tradičné predmety v ňom vyzbierali obyvatelia zo svojich domácností. Niekdajšia letná kuchyňa s pecou bola však v zlom stave, preto ju obec prestavala podľa pôvodnej.
Na chlieb stáli v radoch
Najmä počas kultúrnych akcií do dediny na bicykli prichádza Lajos Drofti z maďarskej prihraničnej obce Ragály. Starosta mu večer pred akciou pripraví kvások a Lajos po celý deň v neznesiteľných, no preňho normálnych teplotách pečie. Chlieb z miestnej pece je potom súčasťou občerstvenia návštevníkov podujatí. Najbližšie sa chlieb bude piecť 29. augusta, na Dni obce.
"Miesto, kde je pec, bolo kuchyňou a chceli sme ho využiť rovnako ako dom, ktorý má obec vo svojom vlastníctve. Išlo nám o to, aby sme mladým priblížili tradície. Pečenie chleba je jednou z nich. Kedysi boli totiž Ardove pece v každom druhom dome. No ľudia ich nechali zbúrať a teraz si domáci chlieb znovu obľubujú," hovorí starosta obce Juraj Kohári. Vlani počas pečenia chleba stáli ľudia v radoch, aby sa k nemu dostali.
Dom ľudových tradícií pochádza z roku 1852. Je najstarším domom v Ardove a zároveň štátom chránenou kultúrnou pamiatkou. Ďalšou takou je kostol z roku 1788 so vstavanou kazateľnicou, jednou z mála na Slovensku. Aj kostol patrí obci, čo je určite zvláštnosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer