ROŽŇAVA. V rozprave zazneli názory niekoľkých poslancov, no bez odozvy neostali ani prítomní občania, ktorých otázky smerovali k už niekoľkokrát pretriasaným odmenám zamestnancov mesta.
Návrhy sa líšili v hodnote predaného majetku
V správe návrhu na zmenu rozpočtu, ktorú poslancom predložili, boli vypracované tri varianty. Ako podotkla pracovníčka mestského úradu Klára Leskovjanská, ktorá túto správu vypracovala, "všetky tri varianty majú vyrovnaný rozpočet".
Hlavný rozdiel medzi nimi spočíval vo výške hodnoty predaja prebytočného majetku mesta. V správe sa uvádza, že variant A predstavuje nevyhnutnú potrebu výdavkov mesta, variant B zasa radikálne zníženie bežných výdavkov mesta. Na druhú alternatívu primátor Vladislav Laciak (Smer SD) reagoval, že v prípade jeho schválenia "by sa kultúrny život v meste úplne zastavil".
Treťou alternatívou bol variant navrhnutý mestskou radou. V tomto prípade by schodok bežného rozpočtu predstavoval sumu 1 053 428 eur, schodok kapitálového by bol vo výške 8 147 418 eur a rozdiel medzi finančnými príjmami a výdavkami by predstavoval 9 200 846 eur. Schvaľuje sa v ňom aj použitie príjmov finančných operácií na krytie bežných aj kapitálových výdavkov a splátok úveru a účelové použitie kapitálových príjmov na krytie bežných výdavkov. Mestská rada tiež odporučila vo svojom návrhu predaj prebytočného majetku v hodnote 10 108 263 eur.
Úsporné opatrenia aj pri osvetlení
V rámci úsporných opatrení zasa všetky výdavky ako tovary a služby vopred schváliť primátorom mesta alebo jeho prednostom, ako aj prehodnotiť osvetlenie mesta v nočných hodinách. Podľa viceprimátora Františka Kardoša (NEKA) by sa týmto krokom mohlo v priemere za 250 dní v roku ušetriť až 5 808,93 eura (175-tisíc korún). Záviselo by to od počtu hodín, v ktorých by osvetlenie vypínalo. "Robí sa to v záujme šetrenia aj v iných mestách," povedal.
Odborné stanovisko k celkovému návrhu vypracovala hlavná kontrolórka mesta Katarína Balážová, ktorá v ňom odporučila okrem iného aj okamžite pozastaviť zahraničné služobné cesty a tuzemské obmedziť na maximálnu mieru či pozastaviť tiež dotácie na športové, kultúrne a iné podujatia.
Laco: Zvážme navýšenie rozpočtu pre šport
Vo vypracovanom návrhu zmeny rozpočtu v položkách bežné transfery, v ktorej sa nachádzajú aj príspevky na šport a kultúru, zostal rozpočet vo výške 100 511 eur rovnaký ako v pôvodne schválenom rozpočte pre tento rok.
Poslanec Arpád Laco (SMK) apeloval: "Aj keď sa zrejme mnohým pri vyslovení tejto myšlienky otvorí nožík vo vrecku, napriek tomu dávam poslancom na zváženie myšlienku dostať výšku dotačných príspevkov pre tieto položky na minuloročnú úroveň, keď futbal dostal pol milióna korún a basketbal milión." To by bolo podľa poslanca možné v prípade, že financie získané z predaja prebytočného majetku mesta by sa prerozdelili medzi športové kluby futbalu a extraligy žien v basketbale.
Primátor je vo svojich vyjadreniach jednoznačne za zachovanie športov. Podľa jeho výpočtov by sa teda v tomto prípade musela pôvodná suma navŕšiť pri oboch "nosných športoch mesta", ako ich nazval poslanec Dušan Pollák (Smer-SD), a to presne o 16 596,95 eura (500-tisíc korún). "Rozdeľme to medzi ostatné športy a futbal vôbec nemusí byť. Za tým si stojím," povedal D. Pollák.
Dubovský: Je to vrchol!
Slová poslancov Laca a Polláka však dostali niektorých z prítomných do údivu. Na margo veci preto reagoval poslanec Juraj Dubovský (NEKA): "Od poslanca Laca mi tieto slová doslova zdvihli adrenalín. My chceme šetriť na svetle a ty chceš ešte navyšovať rozpočet pre basketbal a futbal? To je vrchol! Sú to zbytočne vyhodené peniaze a je smutné dotovať športy rozpredajom majetku."
V tomto názore podporil svojho kolegu aj nezávislý poslanec Dušan Pavlík: "Súhlasím s kolegom Dubovským. Predávať majetok mesta, aby sa doslova prejedol?! Je to nefér, dohodnite sa vy medzi sebou, ktorý šport bude dotovaný tento rok, či futbal, alebo basketbal," navrhol.
Svoj návrh predostrel aj nezávislý poslanec Alexander Turek. V ňom ozrejmil, že ak sa podarí mestu predať majetok za vyššiu sumu, ako je v návrhu vo variante C určených 1 108 263 eur, nech sa peniaze prerozdelia medzi všetky športy. Tento návrh nakoniec poslanci schválili ako dodatok spolu s variantom C navrhnutým mestskou radou.
Hlasovaniu však predchádzala ešte otázka občana, ktorý chcel vedieť, či mesto neplánuje šetriť aj na odmenách. "Za každú prácu prináleží odmena," vyjadril sa primátor. "Ja ich preto krátiť nenavrhujem a taký návrh nikdy nepodpíšem. Navyše, o odmenách rozhoduje mestské zastupiteľstvo a ani tie svoje si neprideľujem ja."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer