nabitý pestrým programom v oblasti dvoch susedných národných parkov, Slovenského krasu a Aggtelekského národného parku. "Lietať" môžete od maďarských prihraničných obcí až po turniansku oblasť a každý deň, v každú hodinu niekde nejaký program nájdete.
ROŽŇAVA. Zorganizovať taký dlhý festival s množstvom kultúrnych či športových aktivít nie je maličkosť. V jeden deň je totiž naplánovaných 20 aj viac rôznych programov v obciach či mestách zároveň vzdialených od seba desiatky kilometrov. V ponuke sú výstavy, remeselnícky jarmok, pešie túry, jazdecké túry, cyklotúry, prechádzky, koncerty, ochutnávky tradičných jedál v regiónoch, pravú maďarskú zabíjačku, prehliadky jaskýň v oboch národných parkoch, deň žatvy, súťaže v rúbaní dreva a vo varení, detské programy, tvorivé dielne, operný festival, tanečné domy pre deti aj dospelých, amatérske divadlá, prednášky a ukážky orientálneho umenia a kultúry....
Ide o množstvo akcií, ktorých podrobný rozpis na jedenásť dní je rozpísaný na stránke www.gomortornaifesztival.hu v slovenskom aj v maďarskom jazyku.
Až 17 spoluorganizátorov
"Pripravujeme sa na to celý rok. Toto bude už štvrtý ročník na medzinárodnej úrovni. Úspechom z predchádzajúcich ročníkov je, že sa vybudoval systém medzi spoluorganizátormi na bezpečné zvládnutie celého programu. Každý vie, čo má robiť. Spoluorganizátormi sú samosprávy obcí a miest, vrátane Rožňavy, športovci, správy národných parkov, remeselníci, podnikatelia, a to na oboch stranách hraníc. Dokopy máme až 17 spoluorganizátorov a každý sa stará o svoj program, my to všetko koordinujeme," povedal Peter Kmotrík za hlavného organizátora, ktorým je Gemerský mládežnícky spolok v Rožňave.
Balkánska hudba aj muzika na vybláznenie
Mimochodom Gemerský mládežnícky spolok oslavuje počas festivalu svoje 10. výročie a v rámci neho usporiada sériu koncertov so zaujímavým repertoárom maďarských hudobných skupín. Na nádvorí rožňavskej Radnice otvorí festival o 18. hodine Besh o droM, skupina hrajúca balkánsky štýl hudby. Vystúpi aj Csík zenekar s folklórnou hudbou a aj Cimbaliband, ktorí miešajú folklór s world music, či skupina Kis tehén (Malá krava), ktorá so svojou muzikou ideálnou na vybláznenie absolvovala už aj svoje americké turné. Organizátori festivalu majú tri hlavné ciele, na základe ktorých vyberajú aj podujatia, ktoré by mohli zaujímať nielen domácich obyvateľov, ale aj turistov.
Žiadne konflikty medzi Maďarmi a Slovákmi nie sú
"Prvým cieľom je rozšíriť paletu programov v letnej turistickej sezóne tak, aby sa zabavili miestni, ale aby mali aj turisti motiváciu stráviť v regióne nejaký čas. Druhým cieľom je skúsiť revitalizovať kontakty a vzťahy obyvateľov na oboch stranách hraníc, aby sa zoznámili, aby spoznali služby, aby užšie spolupracovali. A tretím cieľom je vylepšovať vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi, ale nie oficiálnymi konferenciami, ale bezprostredným kontaktom. A to aj napriek tomu, že v tomto regióne vzťahy medzi oboma národmi narušené nie sú. To len politici umelo vyvolávajú dojem, že nejaké konflikty sú," uzavrel P. Kmotrik.
V neposlednom rade je cieľom aj spoznávanie blízkych obcí. Mnoho Slovákov ani netuší, že pár desiatok kilometrov od nich je obec, kde žije len 17 obyvateľov, ale počas festivalu ju zaplnia stovky turistov. Na svoje si potom prídu poskytovatelia ubytovania či reštauračných zariadení. A mnoho Maďarov zase netuší, aký folklór vedia Slováci ukázať, tak sa tam prídu východniari predviesť. Väčšina podujatí je bezplatná, niektoré koncerty sú za poplatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer