ROŽŇAVA. Situácia na konci roka jesennej časti uplynulého ročníka nebola ružová. V predohrávke síce Rožňavčania vyhrali doma 4:0, no 13. priečka so 17 bodmi a neveľkým odstupom od súperov na nižších priečkach veštila náročnú odvetnú časť. Na výročnej schôdzi SP MFK Rožňava koncom roka trocha neočakávane oznámil svoje odstúpenie prezident klubu Ľ. Hlaváč. Hľadali sa rôzne riešenia, začiatok jarnej časti sa rýchlo blížil. Miesta trénera sa vzdal A. Milko.
Ťažko pred odvetou
Postupne sa vykryštalizovalo nové vedenie. Športovým riaditeľom sa stal D. Pollák, ekonomiku si vzal na starosť J. Strelka st. Asi najväčším prekvapením bol príchod skúseného trénera G. Farkaša na lavičku mužstva. S J. Baltom, ktorý bol zároveň aj trénerom dorastu a trénerom brankárov J. Gášpárom začali dávať dovedna kolektív do odvetnej časti. Káder sa posilnil o viacerých hráčov. Prišli Melnyk, Dvorožňák, Sciranka, Madzik či Šándor. Hlavným cieľom bolo zachrániť štvrtú ligu, pretože po jesennej časti a výrazne nepriaznivom skóre bola Rožňava priamo ohrozená zostupom. "Museli sme nazbierať body, ktoré by nám zabezpečili zotrvanie v súťaži," potvrdil tréner G. Farkaš a pokračoval, "pre krátky čas pred začiatkom súťaže, čo bolo len jedenásť dní, nemohlo byť mužstvo doplnené o kvalitných hráčov, len o tých, ktorí boli voľní resp. po zraneniach." Napriek tomuto hendikepu sa podarilo zostaviť mužstvo, ktoré sa za svoje výkony v odvetnej časti nemusí hanbiť.
Reč čísiel
Ak sa pozrieme na odvetnú časť cez čísla, tak najviac upúta počet inkasovaných gólov. Kým v šestnástich jesenných zápasoch (jedno kolo sa predohrávalo) inkasovali Rožňavčania spolu 42 gólov, na jar v štrnástich zápasoch klesol ich počet na 15. Menej, 10 gólov, dostali len hráči Štítnika K.T. Tri zápasy odohrali bez inkasovaného gólu, v siedmich dostali jeden a v štyroch dva. Bol to výrazný posun, keď na jeseň zvyčajne dostávali od súperov tri až päť gólov.
Horšie to už bolo so strieľaním gólov. Na jar ich dokázali dať len osemnásť, pričom najviac - štyri - dali doma Rudňanom a tri si odviezla Moldava n/B B. Naopak v štyroch zápasoch brankára súpera prekonať nedokázali. Strelecky sa najviac presadil so šiestimi gólmi Šándor, štyri dal Lörincz a tri pridal Varga.
Z odohraných štrnástich jarných zápasov v šiestich vyhrali, v troch remizovali a v piatich prehrali. Pri aktívnom skóre 18:15 získal 21 bodov. Ak k tomu prirátame aj výhru v predohrávke nad Kráľovským Chlmcom, patrí v jarnej tabuľke Rožňave piata priečka. Podarilo sa pretrhnúť aj neúspech na pôde súperov, keď po remíze v Žakarovciach prišlo v poslednom kole v Krompachoch aj jediné víťazstvo. Treba však uviesť, že vo viacerých zápasoch u súperov boli k zisku bodov blízko.
Pozitíva a negatíva
"Na začiatku našej spolupráce bolo vidieť snahu hráčov zúčastňovať sa tréningového procesu. Chodili na každú tréningovú jednotku. Kolektív tým išiel so športovými ukazovateľmi výkonnostne hore, zlepšovala sa kondícia, taktika, zohranosť, rýchlosť, sila či technická zdatnosť jednotlivých hráčov. Odohrali sme zápasy, v ktorých mužstvo hralo aj na ihriskách súperov veľmi dobre, no napriek tomu neúspešne. Nevedeli sme dotiahnuť útočné snaženie do gólového konca. Do mužstva sa postupne zabudovávali mladší hráči ako Gere, Figúr, Havko, M. Pollák a náhradníkom bol brankár dorastu Šalamon," zhrnul klady G. Farkaš.
Na druhej strane však trápilo mužstvo viacero vecí. Od slabej trénovanosti na začiatku jarnej časti cez slabšiu taktickú zrelosť jednotlivých hráčov, no i kolektívu ako celku až po nedostatok odvahy niektorých hráčov na súperových ihriskách. "V tých zápasoch sme mohli dosiahnuť úspešný výsledok. Takisto bola slabá podpora útočných akcií zo strany stredovej formácie a jej nízka produktivita, keď dala len tri góly. Navyše sme mali málo nacvičených signálov po štandardných situáciách, ktoré často rozhodujú o úspechu alebo neúspechu v dnešnom vyrovnanom futbale," uviedol G. Farkaš. Hoci sa z pohľadu inkasovaných gólov defenzíva zlepšila, rezervy sú hlavne v tom, aby mužstvo nedostávalo lacné góly. V uplynulej sezóne na to vo viacerých zápasoch doplatili. Cestou vpred je podľa G. Farkaša zvýšiť trénovanosť a prípravné zápasy hrať rýchlejšie a kolmejšie.
K negatívam by sme mohli pridať aj to, že ku koncu sezóny hráči trénovali menej, no malo to svoje objektívne príčiny. Či už to boli zranenia, aj dlhodobejšie, a viacerí chlapci mali maturitné skúšky.
Budúcnosť
"Poďakovanie si zaslúžia funkcionári, ktorí sa snažili vytvoriť adekvátne podmienky pre mužstvo a borili sa pritom s nemalými problémami. Hlavné slovo do budúcnosti určité má mesto Rožňava, jeho poslanci, ktorí môžu priložiť ruky k dielu, aby bol rožňavský futbal lepší. Pomôcť mu, aby sa nedostal znova do takej situácie, v akej bol v nedávnom období," uzavrel tréner G. Farkaš.
Trochu štatistiky
sezóna 2008/2009
celkovo 9. Rožňava 30 11 5 14 43:57 38
doma 10. Rožňava 15 10 4 1 31:15 34
vonku 12. Rožňava 15 1 1 13 12:42 4
jeseň
celkovo 13. Rožňava 15 4 2 9 21:42 14
doma 13. Rožňava 7 4 2 1 14:10 14
vonku 16. Rožňava 8 0 0 8 7:32 0
jar
celkovo 5. Rožňava 15 7 3 5 22:15 24
doma Rožňava 8 6 2 0 17:5 20
vonku Rožňava 7 1 1 5 5:10 4
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer