ROŽŇAVA/REVÚCA. Záchranári ľudí vyzývajú, aby boli zodpovední a nepreceňovali svoje sily a schopnosti. Dôraz kladú hlavne na pravidelný pitný režim, ktorý je pre hydratáciu organizmu nevyhnutný. Aké sú posledné dni z hľadiska výjazdov záchranných služieb, nám ozrejmili ich pracovníci.
Najhoršie je pracovať na slnku celý deň
"Mávame prípady ľudí, ktorí počas horúčav ťažko fyzicky pracujú, napríklad v lese, pričom zabúdajú na pravidelný pitný režim," vysvetlila lekárka záchrannej zdravotníckej služby v Revúcej Tatiana Vigodová. "Sú celý deň vystavení priamemu slnku, až nakoniec skolabujú."
Lekári v Revúcej podobný prípad riešili aj v posledných dňoch. Pacient musel byť vplyvom dehydratácie aj hospitalizovaný. "Muž vo veku asi 30 rokov pracoval v blízkom lese ako pilčík. Bol celý deň vystavený priamemu slnku, až vplyvom dehydratácie odpadol. Dokonca ani šiltovku na hlave nemal. Museli ho previezť do nemocnice, kde bol hospitalizovaný."
Odborníci odporúčajú mať v týchto dňoch vždy poruke fľašky s minerálkou. "Dôležité je pravidelne organizmus hydratovať, piť vodu čo i len po troškách, ale nečakať, kým človek vysmädne," doplnila riaditeľka záchrannej služby prvej pomoci pre región Rožňava Anna Vidóová. Lekári jednohlasne tvrdia: "Ľudia by sa nemali vystavovať priamemu slnku aspoň počas poludnia, keď je jeho intenzita najsilnejšia."
Rožňavskí záchranári zasahovali aj v noci
Množstvo starších ľudí, ku ktorým záchranárov v posledných dňoch privolali, nezvládalo vysoké denné teploty, no na stave ich organizmu sa to odzrkadlilo až v nočných hodinách. Takéto problémy môžu nastať vplyvom viacerých faktorov. Kombinácia vysokého krvného tlaku, cukrovky a tepla je jednou z nich. "Nedávno sme mali prípad 74-ročnej dôchodkyne, ktorá má zvýšený krvný tlak a ešte aj iné diagnózy. Celý deň sa pohybovala na slnku a v noci sme ju museli previesť do nemocnice," vysvetľovala Vidóová. "Najväčšie počty výjazdov, denných, ale aj tých nočných, sme mali doposiaľ v stredu, keď bolo asi najteplejšie," povedala. "Z celkového počtu výjazdov bolo asi 40 percent práve k starším osobám, ktoré ťažko znášali vysoké teploty vzduchu. Ich veková hranica je približne 70 rokov a viac. K deťom sme doposiaľ v takýchto prípadoch privolaní neboli," dodala.
Veková hranica pacientov sa znižuje
Kým v okolí Rožňavy záchranári riešili takéto prípady vo dne v noci, v Revúckom okrese je momentálna situácia zatiaľ pokojná. "Počty výjazdov nám z tohto hľadiska zatiaľ rapídne nestúpol, ale očakávame, že v najbližších dňoch to ešte príde," vyjadrila sa T. Vigodová. "Zopár pacientov sme však mali, štatisticky sa nám veková hranica týchto pacientov z roka na rok znižuje." Podľa lekárky je v priemere až o 10 rokov nižšia ako za posledné dva roky. "Výnimkou nie sú ani malé deti, mali sme aj takéto prípady."
Len pri niektorých pacientoch postačí, ak záchranári podajú infúzie priamo na mieste, väčšina prípadov musí byť hospitalizovaná. "Dĺžka pobytu v nemocnici je individuálna, podľa toho, ako rýchlo sa pacient opäť zotaví," povedala Vigodová. Lekári však varujú, aby ľudia svoje sily za žiadnych okolností nepreceňovali, inak sa ľahko môže stať, že sa niektoré prípady skončia aj smrťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer