GEMER. Aká je momentálna situácia s "neplatičmi" v Gemeri, nám objasnili hovorcovia oslovených bánk. Štatistické údaje pre jednotlivé okresy v číslach sme sa nedozvedeli, keďže banky evidujú tieto záznamy iba v rámci celého Slovenska.
Gemer patrí medzi najkritickejšie okresy
Boris Gandel, hovorca Tatra banky so sídlom v Bratislave informoval, že územie Gemera patrí medzi jedno z najkritickejších oblastí v neschopnosti splácania úverov. "Spomenuté okresy Revúcej, Rimavskej Soboty či Rožňavy patria medzi tie s najvyššou nezamestnanosťou. Z toho logicky vyplýva, že ide o región s potenciálne najväčším množstvom nesplácaných úverov. Prejavuje sa to hlavne na úveroch, ktoré nie sú zabezpečené nehnuteľnosťou."
Podľa hovorcu tvoria tieto prípady nadpriemer celkového počtu nesplácaných úverov na území celého Slovenska. "Pokiaľ ide o časový nárast, ten je tiež badateľný, ale nie je výrazne vyšší v porovnaní s inými regiónmi. Vzhľadom na problémy regiónu však nie je počet predaných úverov v uvedených okresoch príliš vysoký," konštatoval B. Gandel.
Zásadný nárast zatiaľ nezaznamenali
O niečo pozitívnejšie informácie podala Zuzana Ďudáková, hovorkyňa spoločnosti Unicredit Bank, a. s. v Bratislave: "Naša spoločnosť žiadne väčšie problémy ani zásadný nárast nesplácaných úverov nezaznamenala celkovo ani lokálne v okresoch Gemera."
Hovorkyňa túto skutočnosť odôvodnila faktom, že spoločnosť má každý svoj poskytnutý úver dostatočne krytý, a teda vyhovieť môže iba žiadostiam, ktoré spĺňajú určité podmienky. "Na druhej strane je však pravda, že určité individuálne prípady sa vyskytnú. Všeobecné percento takzvaných nesplácaných úverov celkovo na území Slovenska je zatiaľ nízke. Je dokonca pod priemerom celkového bankového sektora," dodala.
Dôležité je včas banku informovať
Podľa hovorcov by však ľudia mali byť zodpovední a neodkladať povinnosti na poslednú chvíľu. Vždy je lepšie zájsť do banky a dohodnúť sa, ako čakať až do chvíle, keď človek dostane prvú upomienku. "Dôležité je, aby sa klient nedostal do omeškania s platbou," vysvetlila Z. Ďuďáková.
Spôsoby riešenia môžu byť rôzne, pretože každý prípad je osobitý. "Na preklenutie krátkodobých a odôvodnených finančných problémov je najvhodnejšie dočasne odložiť niekoľko splátok," radí hovorkyňa. Po úprave dočasnej situácie klienta sa zvyšné splátky neskôr znova zvýšia. "V závažnejších prípadoch, pri dlhodobých problémoch, je možné požiadať o predĺženie splatnosti úveru, čím sa zároveň znížia mesačné splátky."
V krajnom prípade zasiahne aj exekútor
Jednou z možností je tiež poistenie voči neschopnosti splácania svojho úveru. V niektorých prípadoch dokonca banky akceptujú aj splatenie úveru treťou osobou. Situáciu však v žiadnom prípade netreba nechať zájsť do krajností, keď do konania môže zasiahnuť aj exekútor. "Exekútor vstupuje do konania ako posledný možný variant, rovnako ako dobrovoľná dražba," dodal B. Gandel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer