Ľudia v snahe ušetriť dokonca prestali kupovať základné potraviny.
GEMER. Vedúci predajní tvrdia, že zákazníci sa nákupom vyhýbajú. Ušetriť sa snažia každý cent a väčšie nákupy robia iba po výplatách či sociálnych dávkach. Zvýšenie denných tržieb nenastalo ani po nedávnom zvyšovaní cien v susednom Maďarsku.
Šetrí sa na mlieku, ale aj chlebe
"Časy, keď sme mali denne 40-tisícové tržby, sú preč," vyjadrila sa zástupkyňa predajne potravín v Rožňave Mária Bobríková. "Takto to bolo asi pred rokom, no teraz sme radi, ak v jeden deň dosiahneme tržbu aspoň tých 30-tisíc." Situácia sa podľa slov zástupkyne začala meniť s príchodom finančnej krízy a vyššie počty nakupujúcich neovplyvnilo ani opätovné zdraženie v susednom Maďarsku. "Zatiaľ sa nám zvýšené čísla na tržbách neodrazili," tvrdí M. Bobríková.
Väčšie nákupy v predajniach si ľudia dovolia urobiť iba v určitých obdobiach v mesiaci. "V čase výplat alebo vyplácania dávok sú zákazníci odhodlaní urobiť väčší nákup," informovala vedúca ďalšej z rožňavských predajní v Rožňave Aurélia Hronecová. "Inak sa šetrí na všetkom, hlavne na mliečnych výrobkoch, ale aj na chlebe," vysvetľuje. Väčšinu zákazníkov vraj neprilákajú ani extrémne nízke ceny mlieka. "Aj keď je jeho predajná cena minimálna, ľudia ho prestali kupovať." Podľa slov vedúcej sú nižšie obraty citeľné. "Naše tržby klesli oproti vlaňajšiemu roku v priemere o 10 až 15 percent," vyjadrila sa A. Hronecová.
Zákazník navštívi aj päť obchodov
Nezamestnanosť v Gemeri je ďalším z faktorov, ktorý sa na nakupovaní odzrkadlil. Zákazníci sa snažia ušetriť a dobre si rozmyslia, kam svoje peniaze pôjdu minúť. "Sú ochotní pochodiť štyri aj päť obchodov s rozdielnou vzdialenosťou, dôležitá je suma, v ktorej sa tovar pohybuje," vysvetľuje predavačka potravín v Revúcej. "Ak k nám prídu s cieľom kúpiť tu jeden druh tovaru, lebo je v akcii, za tým druhým, ktorý v akcii nemáme, sú ochotní zájsť aj na druhý koniec mesta," dodala.
Aj v Revúckom okrese tržby v potravinách oproti vlaňajšku rapídne klesli. "Časy veľkých nákupov, aj keď len nárazových, nateraz rozhodne skončili," vyjadril sa majiteľ potravín František Laurenčík z Muráňa. "Od minulého roku sa nám tržby znížili v priemere aj o 30 percent. Dôvod je jednoduchý - nezamestnanosť. Niet roboty, niet ani peňazí," zamyslel sa.
Po zdražení v Maďarsku je to lepšie
Trocha iné skúsenosti majú v okrese Rimavská Sobota. Predávajúci tvrdia, že niekoľko desiatok zákazníkov sa im vrátilo späť práve po zdražení cien v Maďarsku. "Situácia sa vrátila späť do normálu, je to už lepšie," vysvetľuje vedúci predajne v Rimavskej Sobote Ján Gál. Podľa jeho vyjadrení tržby v porovnaní s minulým rokom stagnujú, ľudia na nákupoch nešetria. "Snažia sa síce využívať akciové ceny výrobkov, no základné potraviny ako pečivo či mliečne výrobky si určite doprajú," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer