ť deťom darčeky za vysvedčenia, ale aj "vyzbrojovať" ich značkovou elektronikou a oblečením, je dvojsečná zbraň a nešťastná forma motivácie.
REVÚCA. Pred rozdávaním koncoročných vysvedčení došlo v jednej zo škôl v Gemeri ku konfliktu medzi deťmi. "Nadával môjmu dieťaťu do žobrákov!" - povedal jeden z rodičov o spolužiakovi svojho dieťaťa. Označenie "žobrák" si malo dieťa vyslúžiť za to, že chodilo niekoľko dní v tej istej mikine. A druhý žiak sa vraj vystatoval, že on ide dovolenkovať do Tuniska. "Toto sa naozaj stalo a mňa to šokovalo," hovorí Zuzana Oravcová, odborná zamestnankyňa pre prevenciu a zároveň sociálna pedagogička z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Revúcej.
Delenie na chudobných a bohatých podľa šiat?
Podľa jej názoru sú príčinou takýchto situácií medzi deťmi rozdielne sociálne pomery v rodinách. "Rodičia jedného dieťaťa sú nezamestnaní, rodičia druhého prácu majú. Obe deti chodia v mikinách, obe v čistom." Ale jedna mikina je z čínskeho obchodu a druhá značková. "Deti z bohatších rodín chcú značkové veci, iné si musia vystačiť s menej nákladnými. Záleží od toho, čo rodičia považujú za dôležité a čo už nie. Je veľmi potrebné o tom, čo je v rodine a v živote dôležité, rozprávať s deťmi z oboch skupín." Podľa odborníkov sa komunikácia týka aj odmeňovania za vysvedčenie, pretože aj tu vznikajú rozdiely medzi deťmi.
Psychologička a riaditeľka CPPPaP v Revúcej Helena Ištvánová hovorí, že nie je šťastným riešením učiť deti, že za akýkoľvek výkon majú dostať odmenu. Skôr sa prikláňa k názoru, že deti treba viesť k zodpovednosti voči sebe do budúcnosti.
Tlak je veľký aj na rodičov
"Určite dieťa poteší, ak s ním rodič oslávi úspech. Napríklad spoločným posedením spojeným s pohostením. Najvzácnejšie, čo môže darovať rodič dieťaťu, je záujem oň, vypočuť si ho, rozprávať sa s ním. Totiž úspech v predstavách rodičov môže byť iný, než v predstave dieťaťa. A nie každé je schopné priniesť domov vysvedčenie s čistými jednotkami. Ten tlak je veľký. Aj na rodičov, pretože už sa niektorí sťažujú, že deti podľa vzoru ostatných chcú drahé a nákladné veci a oni na to peniaze nemajú," vysvetľuje H. Ištvánová.
Zo skúseností pracovníkov CPPPaP vyplýva, že mnoho rodičov sa trápi, lebo ich dieťa sa v spoločnosti elektronikou a značkovými vecami vybavených detí cíti frustrované. "Pri riešení týchto rozdielov medzi deťmi by sa malo začať od rodičov. Mali by zvážiť mieru dávania nákladných darčekov. Predsa dar z lásky nemusí stáť veľa peňazí. Odmeňovanie za vysvedčenie môže byť totiž aj dvojsečná zbraň. Dieťa sa môže od vysvedčenia dištancovať a povedať si, že je to vlastne pre rodičov. Jednoznačne odporúčam rodičom rozprávať sa s deťmi o tom, aké hodnoty sú v ich živote a v ich rodine skutočne dôležité."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer