V evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove v okrese Rimavská Sobota, ktorý pochádza z ranogotického obdobia, sa realizuje už niekoľko týždňov archeologický výskum. Niektorým obyvateľom obce to však prekáža. Nemôžu totiž na pravidelné bohoslužby.
RIMAVSKÉ BREZOVO. "Snažím sa ľuďom vysvetliť, že každý archeologický výskum trvá určitú dobu. Niektorí sú napriek tomu nespokojní. Pohreby sa teraz konajú v dome smútku, čo sa mnohým nepáči, pretože by ich chceli mať v kostole," povedala miestna evanjelická farárka Janka Miháliková.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ojedinelé a vzácne maľby
Po archeologickom výskume, ktorý potrvá ešte dva týždne, sa budú v kostole naďalej realizovať reštaurátorské práce. Na stenách sú totiž vzácne gotické maľby pochádzajúce zo 14. storočia. Ojedinelá a vzácna je napríklad maľba smrť panny Márie.
"Fresky sú v celkom dobrom stave. Na ich renováciu sme získali finančné prostriedky od Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR). Spolu to bolo takmer 35 000 eur (1,05 milióna Sk)," vysvetlila farárka.
Na dokončenie rekonštrukcie bude potrebných ešte okolo 15 000 eur (450 000 Sk). Miháliková teraz čaká na výzvu MK SR na predkladanie projektov.
Práce ukončia do dvoch rokov
Reštaurátorské práce sa v kostole realizujú od roku 2006. Mali by byť ukončené do dvoch rokov. Okrem vzácnych fresiek sa v kostole nachádza aj barokový oltár z 18. storočia, ktorý je napadnutý červotočmi a podrobil sa len čiastočnej rekonštrukcii. Pod pôvodnou podlahou sú zrejme hroby farárov. Podľa farárky sa ukončením rekonštrukcie fresiek zvýši aj turizmus v Rimavskom Brezove. Okrem kostola je obec známa aj pôsobením básnika Ľudovíta Kubániho a troma prameňmi minerálnej vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer