Šelmy už v lesoch na Dobšinskom kopci postretávali aj náhodní turisti, ktorí si ich s nadšením fotili do mobilov.
DOBŠINÁ/BETLIAR/ROŽŇAVA. "Vlky, rysy a medvede sú chránené a teraz je ich viac, ako by bolo potrebné," povedal hospodár dobšinského poľovníckeho združenia, ktoré sa stará o územie veľké 7-tisíc hektárov. Po nájazdoch rysov či vlkov poľovníci nachádzajú roztrhnuté a zahrdúsené zvieratá, zvyšky ich tiel a krvavé stopy.
Šelmy sú chránené
"Sú to dobrí lovci a chytia všetko. Sú múdri, ale aj veľmi opatrní, takže v tomto čase ich nie je ľahké vidieť. No ostáva po nich roztrhaná zver. V zime sme ich počet vedeli odhadovať aj podľa stôp. V lesoch okolo Dobšinej sa pohybovala svorka ôsmich vlkov a našli sme aj stopy po približne dvanástich rysoch".
Poľovníci hovoria, že nárast počtu šeliem je evidentný už niekoľko rokov. "Teraz je to už enormné," dodáva poľovník z Dobšinej. Na otázku, čo sa s tým dá robiť, odpovedá: "Nič".
Rys je celoročne chránený, medveď sa môže strieľať len na ministerskú povolenku a strieľať vlkov je možné len v obmedzenom období roka. A sú lokality, vrátane národných parkov, kde je aj vlk celoročne chránený. Poľovníci hovoria, že by bolo na čase prehodnotiť zákon a povoliť odstrel v obmedzenom čase aj ostatných šeliem. Kvôli škodám, ktoré spôsobujú na stave zveri v lesoch.
Veľký úbytok mláďat
Známe sú prípady z Hankovej v okrese Rožňava, kde medvede chodili priamo do záhrad obyvateľov. V okolí Dobšinej sa podľa poľovníkov šelmy sťahovali k nižšie položeným oblastiam najmä v zime. Kvôli potrave. "Vidieť to na veľkom poklese prírastkov ostatnej zveri. Tých mláďat je menej. Desať jeleníc by malo v dobrých podmienkach priniesť sedem jelienčiat. Ale skutočný prírastok, keď to šelmy vychytajú v letnom období, je minimálny." Aj ostatné poľovnícke združenia majú svoje skúsenosti so škodami, ktoré spôsobujú vlky či rysy.
Vlky likvidovali daniele a muflóny
V betliarskom zverníku, kde chovajú jeleniu, danieliu, muflóniu, srnčiu zver a takisto aj diviaky, mali problémy pred tromi, štyrmi rokmi s vlkmi. "Mimo zvernice sa občas nejaká šelma objaví. Ale pred štyrmi rokmi nám odišlo sto kusov zveri, daniele a muflóny. Operovala tu svorka vlkov. Napokon sme na dvanástich poľovačkách strelili ôsmich a potom bol pokoj," povedal zverostrážca zverníka v Betliari Ľubomír Árvay.
Riaditeľ odštepného závodu Lesy SR v Rožňave Arpád Kavečanky upresnil, že "ak sa šelmy dostanú do zverníka, urobia tam veľké škody. Veľké množstvo zvierat je totiž sústredené na malom území a sú zahnané do kúta. Vo voľnej prírode narobí väčšie škody vlk." Zverník je Betliari je ohradený a rozprestiera sa na 1 700 hektároch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer