GEMER. Zástupcovia v okrskových komisiách takmer zhodne konštatovali, že starší ľudia majú lepší prehľad a informácie o tom, na čo europarlament slúži, kto nás v ňom zastupuje a ako treba voliť.
Vplyv členstva v EÚ vidia cez eurofondy
Tam, kde to voliči nevedeli, komisia poradila, ako hlasovať tak, aby bol hlasovací lístok platný. V obci Poproč v Rimavskosobotskom okrese mali v eurovoľbách v roku 2004 stopercentnú účasť. Teraz tam bolo zapísaných 19 voličov, vrátane štyroch na voličské preukazy. Okolo 14. hodiny ich odvolila väčšia polovica.
"Tí starší ľudia to považujú stále za povinnosť," povedala predsedníčka tamojšej komisie. "Ale úplne jasno majú v tom, koho budú voliť. Zrejme sa radia aj so svojimi deťmi. Starí ľudia dobre vedia, o čom je europarlament. Aj kvôli eurofondom. Máme tu podnikateľa, ktorý ich čerpal, tak vidia na vlastné oči, čo môže mať Slovensko, a vlastne aj oni, z členstva v EÚ. A vedia to možno aj lepšie, než mladí."
Starší ľudia sledujú aj našich poslancov v europarlamente. "Jedna pani povedala, že 'veď tým je tam dobre! Aj my by sme si tam na mesiac sadli.' Myslela tým ich finančné pomery," povedala predsedníčka komisie.
Volič: Nečakám od volieb ani od poslancov nič
V Ardove v Rožňavskom okrese prišli k urne prví voliči už krátko po otvorení volebnej miestnosti. Zapísaných bolo 138 voličov, štyria mali voličský preukaz. "Chodia voliči z každej vekovej kategórie a sú dosť dobre informovaní," oznámil predseda komisie Attila Kupec.
Voliči chodili do miestnosti s priateľsky naladenou komisiou priebežne a kto z nich nevedel, ako voliť tak, aby bol jeho hlas platný, dostal od komisie podrobné inštrukcie.
V Starej Bašte v okrese Rimavská Sobota dostala SMK v roku 2004 všetky hlasy voličov, ktorí vtedy prišli k urne. Zapísaných tam v sobotu bolo 297 voličov a piati mali voličské preukazy. "Aj ja som dal hlas SMK," povedal tamojší podnikateľ v stavebníctve po vhodení hlasovacieho lístka do urny. "Chodím voliť každé voľby. Ale nečakám ani od týchto nič. Ani od poslancov v europarlamente. Nečakám, že by niekto z nich pre túto obec niečo urobil, veď tu ani nikdy žiaden z nich nebol," povedal podnikateľ, ktorý pozornosť upriamil na rozdeľovanie eurofondov. "Poviem to rovno, ešte som sa nestretol s tým, že by sa eurofondy neprerozdeľovali na základe politickej príslušnosti." Napriek tomu voliť chodí, lebo "cítim potrebu chodiť voliť".
Kampaň bola slabá
Kampaň však bola na juhu Gemera slabá. "V dedine ani len plagáty kandidátov nie sú vylepené. Ľudia mali informácie len z tlače a z médií," povedali ženy v okrskovej komisii."
A napriek slabej kampani starší voliči boli veľmi informovaní. "No vyzerá to na slabšiu účasť, než pri voľbe prezidenta," povedala zapisovateľka komisie v Starej Bašte Eva Magová.
Fakty
Kuriózna sťažnosť
Ústredná volebná komisia (ÚVK) riešila aj kurióznu situáciu, keď jej anonym telefonicky oznámil, že všetci členovia volebnej okrskovej komisie v jednej z obcí Revúckeho okresu sú údajne pod vplyvom alkoholu, robia si "párty" a správajú sa nedôstojne. Ako povedala podpredsedníčka komisie Dagmar Skačanová, na miesto dorazili členovia obvodnej volebnej komisie, aby situáciu preverili. "Zistilo sa, že išlo o planý poplach."
(tasr)
Fakty
Voľby v Rožňave
n Bezproblémový priebeh mali voľby do Európskeho parlamentu k 14.00 h v okrese Rožňava, kde bolo v 89 okrskoch zapísaných približne 49 000 voličov. Podľa informácií predsedu obvodnej volebnej komisie Jána Hrivnáka, hlasovanie poznamenala zatiaľ nízka účasť, pod čo sa podpísalo aj nepriaznivé daždivé a veterné počasie v regióne. Menší záujem ako v prezidentských voľbách zaznamenali napríklad v obci Brdárka so 45 zapísanými voličmi, čo nie je pre túto obec typické.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer