metrovej trase od Jesenského v okrese Rimavská Sobota až po Gemerskú Hôrku v okrese Rožňava. Povrchové vody zatiaľ znečistené nie sú.
GEMERSKÁ HÔRKA. Za akých okolností mohla nafta vytekať z idúceho vlaku, to kompetentní ešte nevedia. Vlaková súprava mala podľa našich informácií 24 vagónov s cisternami naplnenými naftou a mala smerovať od Stožku pri Detve až do Kapušian. Vlak mal zastávku vo Fiľakove. Uvažuje sa o krádeži, o tom, že niekto uzatvárací ventil na nádrži síce otvoril, no spätne ho už nezatvoril. Prípad vyšetruje železničná polícia, aj Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Prepravca podal trestné oznámenie
Na únik nafty sa prišlo v Gemerskej Hôrke. Prepravcom bola Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. V Stožku bolo plne natankovaných 45 000 litrov nafty a kým dorazila súprava do Gemerskej Hôrky, vytiekla približne polovica.
Podľa riaditeľky kancelárie generálneho riaditeľa spoločnosti Margaréty Grecovej spoločnosť už podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre krádež. "Škoda je vyčíslená na približne 25-tisíc eur. Išlo o zmiznutie približne 25 ton motorovej nafty," potvrdila riaditeľka.
Uviedla, že zastávka vo Fiľakove bola plánovaná. Spoločnosť si bude robiť ešte vlastné merania na zistenie toho, či súprava nestála neplánovane aj niekde inde.
Podľa hovorkyne Železničnej polície Ľubice Zoňovej začal vyšetrovateľ trestné stíhanie pre prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia a čaká na vyjadrenie Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici.
Škvrny a zápach
Vedúca odboru inšpekcie ochrany vôd Ľudmila Rybárová potvrdila, že prípad sa rieši ako mimoriadne zhoršenie vôd.
"Na pôde a štrkových lôžkach okolo koľají sme našli škvrny po rope, bol tam cítiť aj jej zápach. V tú noc pršalo, takže je predpoklad, že znečistenie mohlo preniknúť aj do hlbších vrstiev pôdy, až do jedného metra. Na povrchových vodách sme nezistili žiadne stopy po ropných látkach."
Inšpekcia nariadila okrem iného vykonať hydrogeologický prieskum. Budú sa odoberať vzorky zeminy a až po vyhodnotení prieskumu bude možné povedať, do akej miery je prostredie znečistené, aké je to vážne a aké opatrenia sa prijmú.
Preskúmajú aj okolie kúpeľov Číž
Samotná udalosť je však mimoriadna. "Taký prípad sme ešte nemali. Ani čo do rozsahu uniknutej nafty, ani čo do vzdialenosti, po ktorej unikala," povedala Rybárová.
Prieskum by podľa nej mohol trvať aj mesiac. Podrobnejšie sa bude skúmať znečistenie okolo jódových kúpeľov v Číži, ktoré sa nachádzajú neďaleko železničnej trate. "Tam je totiž druhé ochranné pásmo vodárenských zdrojov kúpeľov Číž," vysvetlila vedúca odboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer