ROŽŇAVA. Spolu 12 zamestnávateľov prevažne z Rožňavského okresu tu ponúkalo pracovné profesie charakteru kuchár, čašník, kvetinárka, obchodný zástupca, operátor výroby, vedúci logistiky a iné.
Nie všetci spĺňajú podmienky
Od prvej burzy v marci stúpla miera nezamestnanosti z pôvodných 22,48 percenta na dnešných 25,18 percenta. So záujmom nájsť si prácu sa na nej zišli ľudia dlhodobo nezamestnaní, ale aj nedávno prepustení. "Veľká väčšina ľudí, ktorá na burzy práce chodí, má skutočný záujem nájsť si prácu, no nie všetci spĺňajú podmienky, ktoré si zamestnávateľ stanoví," vyjadrila predstaviteľka firmy, ktorá okrem pracovných miest ako kuchár, čašník, ponúkala uchádzačom miesto pracovníka wellnes. "Na toto miesto má naša spoločnosť dosť špecifické požiadavky, a preto aj nájsť vhodného kandidáta je o niečo ťažšie," vyjadrila sa.
So záujmom zo strany uchádzačov však bola spokojná. "Uvidíme, či tento záujem bol informatívny, alebo aj vážnejšieho charakteru."
Prácu v zahraničí ponúkla iba jedna agentúra
Na burze sa zišli všetky vekové kategórie, výnimkou neboli ani absolventi škôl. Tí sa zaujímali prevažne o prácu v zahraničí, kde by väčšinou chceli vycestovať za brigádou. "Uchádzačom ponúkame prácu prostredníctvom agentúr, ktoré sa špecializujú na práce v zahraničí," informovala pracovníčka ÚPSVaR v Rožňave Mária Uhrínová. "Tentoraz nám však ponuky zaslala iba jedna agentúra." Táto ponúkala v zahraničí pracovné miesta ako operátor výroby či pozíciu opatrovateľky alebo animátora v dovolenkových letoviskách, väčšinou však išlo o profesie výrobného pracovníka. "V prvom kole tohoročnej burzy o prácu v zahraničí prejavili záujem hlavne mladšie ročníky, ktoré sa prostredníctvom agentúr aj zamestnali. Väčšinou vtedy absolventi vycestovali za prácou do Grécka," informovala M. Uhrínová.
"Chcela by som si nájsť brigádu v zbere ovocia za hranicami, no z ponúkaných miest ma nič neoslovilo," vyjadrila sa čerstvá absolventka Obchodnej akadémie z Nižnej Slanej.
Niektoré ponúkané profesie ich neoslovili
Niekoľko prítomných uchádzačov tvorila skupina bývalých zamestnancov firmy v Nižnej Slanej, ktorí o svoju prácu prišli iba nedávno. Niektorí z oslovených by boli ochotní za prácou aj vycestovať, iní mali na dochádzanie, ako aj na ponuku pracovných miest opačný názor. Bývalý pracovník Sideritu v Nižnej Slanej, 41-ročný Ladislav Oravec z Rožňavy, sa vyjadril: "Ponuky typu finančný maklér či sprostredkovateľ sa mi vôbec nepáčia, viem, aká je to práca, pretože v tejto oblasti som už pracoval. Je založená čisto na provízii, žiadny fixný plat som nedostával. A keďže niekedy nebolo ľahké zohnať nového klienta, nemal som ani nič zarobené."
Na prácu mimo okresu mal tiež svoj vlastný názor. "Nie je ťažké za prácou vycestovať, no človek musí aj z niečoho žiť. Mám rodinu s malým dieťaťom a na to, aby som mohol pracovať mimo okresu, by som potreboval plat približne 1 659 eur (50-tisíc korún), aby som si mohol hradiť ubytovanie, stravu a ešte aj niečo doniesť domov rodine," preratúval L. Oravec.
Zamerali sa na zamestnávateľov Rožňavského okresu
"Pri hľadaní zamestnávateľov sme sa zamerali hlavne na okres Rožňava, čím sme chceli uchádzačom vyjsť v ústrety, aby za prácou nemuseli ďaleko dochádzať," vyjadrila sa vedúca odboru služieb zamestnávateľom na ÚPSVaR v Rožňave Katarína Dobošová. "Z oslovených približne 30 agentúr, ktoré sa zaoberajú sprostredkovaním práce v zahraničí, však úradu odpovedala iba jedna. Agentúry sa odvolávali buď na málo pracovných ponúk, alebo na svoju pracovnú vyťaženosť."
Podľa jej slov situáciu zapríčinili aj dôsledky hospodárskej krízy. "V minulosti nás kontaktovali agentúry samy, ani sme ich nemuseli osloviť. Momentálna situácia sa však zmenila a nájsť pracovné ponuky pre uchádzačov je o niečo ťažšie," povedala K. Dobošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer