Toto opatrenie získalo tretie miesto v projekte Centra pre hospodársky rozvoj zvanom Hodnotenie samosprávnych opatrení za prvý štvrťrok tohto roka.
JELŠAVA. V rámci projektu hodnotí porota zložená z ekonomických analytikov, primátorov, starostov, ľudí z akademickej obce, odborníkov na komunálnu sféru či podnikateľov, ekonomicko-sociálne opatrenia samospráv na rôznych úrovniach. To znamená, že Jelšava bola monitorovaná a hodnotená spolu s opatreniami vyšších územných celkov a miest.
Hliadkuje sa dodnes
Špeciálne hliadky vznikli v Jelšave koncom minulého roka. Situácia s kriminalitou bola už totiž neúnosná. Deti prepadávali deti, oberali ich o drobné peniaze, kradli desiate. Napádané boli páchateľmi na autobusových zastávkách, či na ceste do školy, alebo zo školy. Ale aj pred školami.
Samospráva sa rozhodla, že vytvorí hliadky z ľudí zamestnaných v malých obecných službách. Odetí do reflexných viest strážia deti na zastávkach a pri školách. Každý pracovný deň ráno pri príchode autobusov z okolitých dedín a vždy štyri hodiny okolo obeda a popoludní pri odchode školákov domov.
Mená hliadkujúcich majú k dispozícii aj miestni štátni policajti. Ich spolupráca by bola nevyhnutná pre prípad, že by nejakému ohrozovaniu detí došlo, pretože ide len o preventívne opatrenie a žiadne veľké právomoci hliadkujúci nemajú. Je ich desať, strážia dodnes a primátor si chváli i výber ľudí, ktorí hliadkujú.
Ani nevedeli, že ich niekto hodnotí
"Už po mesiaci bolo vidieť, že správanie detí sa normalizuje. Dokonca problémové deti prestali pofajčievať na zastávkach a prestali aj bitky. A doteraz sme nemali ani jeden prípad prepadnutia či vydierania. Rodičia síce neprišli poďakovať sa osobne, ale ja si cením aj to, že sa neprišiel nik ani sťažovať na to, že mu dieťa prepadli alebo okradli. A veľmi sa teším z toho, že si niekto mimo tohto regiónu našu prácu aj všimol a ocenil ju. My sme ani nevedeli, že nás vôbec niekto hodnotí," povedal primátor Jelšavy Milan Kolesár.
Centrum hospodárskeho rozvoja si podľa jeho predsedu Luboša Vagača všíma opatrenia aktívne počas celého roka. "Aktívne to vyhľadávame, je vybudovaná aj sieť korešpondentov z regiónov, sledujeme aj monitoring tlače a správy od neziskového sektora".
Porotu projekt z Jelšavy zaujal svojou pragmatickosťou a občiansko-výchovným momentom. Podľa poroty totiž vysiela deťom signál, že sa o nich dospelí zaujímajú. Zároveň konštatuje, že i malé percento zvýšenia miery bezpečnosti je dobrým dôvodom na to, aby hliadky fungovali aj naďalej.
Poznámka
Nie je reklama ako reklama
Centrum pre hospodársky rozvoj je nezisková mimovládna organizácia a zameriava sa na výskum ekonomických a sociálnych javov. V projekte Hodnotenie samosprávnych opatrení je jej partnerom Združenie miest a obcí Slovenska. Porota hodnotí opatrenia samospráv štvrťročne. V prvom štvrťroku vyhodnotila 26-členná porota 12 opatrení. Najlepšie obstálo opatrenie z Púchova. Tamojšia samospráva organizovala verejnú prezentáciu spôsobu výberu dodávateľa stavebných prác. Porota ocenila nielen elektronickú aukciu a teda snahu o najvýhodnejšiu ponuku, ale aj úsilie prezentovať transparentnosť a efektívnosť procesu. A rebríček zostavila nielen pre pozitívne, ale aj pre negatívne opatrenia.
To najhoršie jeden z jej členov označil za absolútnu nehoráznosť. Ide o 600-percentné zvýšenie mesačných odmien, ktoré si odsúhlasili poslanci v Stupave. Rebríček je k dispozícii aj širokej verejnosti. Ľudia si tak vedia porovnať problémy v tom-ktorom regióne a riešenia, ku ktorým pristúpila hodnotená samospráva. Možno zistia, že v meste či obci majú podobné problémy ako niektorá z tých samospráv. Len riešenie v ich meste je ešte katastrofálnejšie než to, ktoré porota kritizovala najviac. Len v Rožňave by sa za posledných pár rokov našlo niekoľko takých "krokov", ktoré by si zaslúžili pozornosť hodnotiacej poroty. Lebo každé opatrenie samosprávy ovplyvňuje kvalitu života obyvateľov. A hoci sú aj najlepšie umiestnenia v rebríčku len morálnym ocenením, výsledok hodnotenia je napokon pre samosprávu reklamou. A tu nemusí platiť, že každá reklama, aj tá zlá, je na niečo dobrá.
(ela)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer