Mám pocit, že sa čoraz viac ponárame do paralelného virtuálneho sveta. Vidím to najmä na mladších generáciách a čase, ktorý trávia pred obrazovkami televízorov či počítačov. Radšej si niečo pozrú, než by to mohli zažiť sami. Trebárs taký výlet do prírody. Sú leniví a pohodlní a predstava námahy na čerstvom vzduchu ich nenadchýna. Možno by ich nadchol maximálne výlet do nákupného centra.
Vidím, ako sa odcudzujeme svojmu prirodzenému prostrediu a strácame s ním bezprostredný kontakt. Svoju vinu na tom majú aj rôzne ochranárske obmedzenia a najmä nepochopenie podstaty problému, že prírodu treba chrániť pre človeka a nie pred ním, pretože i on je jej súčasťou. Keby bolo podľa ochranárov, najviac by sa tešili tomu, keby všetci sedeli doma. No a skončilo by sa to tak, že prírodu by potom poznali iba sprostredkovane cez obrazovku a keby sa v nej náhodou ocitli, vlastne by ani nevedeli, prečo si ju ceniť a ako sa v nej správať.
Nedávno som na Silickej planine stretol takýchto náhodných tínedžerských návštevníkov prírody. Podľa toho, ako chuligánsky sa správali a aký neporiadok po sebe zanechali, sa dalo usúdiť, kde trávia najviac času. Bolo zrejmé, že tento ich nedeľný úlet s opekaním slaniny a pitím čuča bol ojedinelým v roku a že v prírode sa cítili viac v krčme, ako vo svätostánku.
Podľa amerických vedcov začal počet ľudí, ktorí trávia voľné chvíle v prírode, v poslednom desaťročí rapídne klesať. Môže za to podľa nich novodobá choroba "videofília". Ide o ochorenie, ktoré priniesla moderná doba ako neustále posedávanie pri počítačoch alebo pred televíznou obrazovkou. Ľuďom sa stali náhradou pohybových aktivít sedavé činnosti a už nepotrebujú chodiť oddychovať von. Okrem ďalekosiahlych dôsledkov pre naše telesné i duševné zdravie je videofília príčinou obezity, nedostatku socializácie či porúch pozornosti. A najviac náchylné sú na ňu deti a mladí. Virtuálna príroda, ktorú môžu vidieť v televízii alebo na internete, ich nemotivuje ísť sa na ňu pozrieť, ale skôr pôsobí odradzujúco.
Vedci tvrdia, že ak budú ľudia menej chodiť do prírody, nebude jej to prospievať. Práve naopak. Nezáujem o pobyt v prírode spôsobí, že menšiemu počtu ľudí bude záležať na tom, v akom je stave. Môže to dokonca podkopať i samotnú ochranu prírody a spôsobiť, že ľudia nebudú uprednostňovať environmentálne riešenia a pri najbližšej návšteve lesa si z neho urobia smetisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer